If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Analiza techniczna: Wykres świecowy

9 Lis 2017,

Podjęliśmy decyzję, że oprócz cyklu artykułów na temat automatycznych systemów transakcyjnych, powstanie również seria, w której omawiać będziemy absolutne podstawy handlu na giełdzie. Popularność naszego serwisu rośnie, wzrasta liczba regularnie śledzących nas czytelników, w tym również ludzi, dla których trading to kompletnie nowa rzecz. I właśnie z myślą o nich chcemy przekazywać wiedzę od podstaw.

W programach komputerowych, które służą do handlu na rynkach finansowych – tzw. platformach handlowych – spotkacie się domyślnie z kilkoma możliwościami wyświetlenia grafu cenowego.

Ten artykuł poświęcimy wykresu świecowemu.

Wykres składa się z poszczególnych świec, które mogą być rosnące albo malejące. Świece rosnące, w ustawieniach domyślnych, są koloru białego, reprezentują wzrost i rynki rosnące nazywane są rynkami byka. Rynki malejące nazywane są rynkami niedźwiedzia i ich domyślne znaczenie to kolor czarny.

Sami Państwo widzicie, że wykres świecowy jest elegancko przejrzysty.

Co oznaczają poszczególne świece?

Aby łatwiej zrozumieć, wyobraźcie sobie Państwo wykres godzinowy (H1):

  • High: Najwyższa osiągnięta cena w danym przedziale czasowym (timeframe)
  • Open: Cena otwarcia – cena na początku danego przedziału czasowego (np.: 9:00).
  • Close: Cena zamknięcia – cena na końcu danego przedziału czasowego (np.: 09:59).
  • Low price: Najniższa osiągnięta cena w danym przedziale czasowym.

Wykres świecowy ma wiele atutów. Jednym z głównych jest jego przejrzystość, dzięki której w prosty sposób możemy przeprowadzać analizy.

Główne zalety wykresu świecowego

Na poniższym obrazku są pokazane trzy różne typy wykresów. Modra linia to wykres liniowy („Line”), nad nim znajduje się wykres słupkowy („Bars”) a najwyżej ten, który już znacie – graf świecowy („Candles”)

Który wydaje Wam się najbardziej przejrzysty?

Gdyby brać pod uwagę tylko estetykę, to komuś może się podobać wykres liniowy. Na tym wykresie widać jednak tylko to, jak zmieniała się cena w czasie.

Stosując formę słupków albo świecy, dowiadujemy się znacznie więcej informacji.

Przykładowo widzimy, kiedy rynki były pod silnym wpływem jakiegoś raportu. Świece mające duże knoty (górny i dolny) oraz długie ciało oznaczają wzmożoną aktywność tradingową.

Wykres słupkowy jest bardzo podobny do wykresu świecowego. Jednak w wypadku wykresu świecowego, świece są ładnie wypełnione, co w odróżnieniu od „słupków” ma tę zaletę, że możemy zidentyfikować wiele różnych formacji świecowych – pinbary, doji, hammer i inne.

Sposób tradingu, który pracuje wyłącznie z formacjami świecowymi nazywa się price action i należą do niego również wskaźniki.

Program StrategyQuant, który przeznaczony jest do budowania automatycznych strategii również działa w oparciu o formacje świecowe, a zatem o ile przyszedł Państwu do głowy pomysł na strategię, możecie ją przetestować, sprawdzić jej zyskowność i odporność.

W następnym odcinku przyjrzymy się kolejnej ważnej kwestii a mianowicie właściwemu zrozumieniu pojęć downtrend (bessa) i uptrend (hossa).

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *