If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
 • pl
  • cs
  • en
Menu

Jaki wybrać odpowiedni interwał czasowy na trading?

23 Kwi 2018,

Jaki wybrać odpowiedni interwał czasowy

W poprzednich odcinkach rozmawialiśmy o poszczególnych stylach tradingowych, podstawach price action i podziale wskaźników. Wiecie już też, że da się handlować w oparciu o dowolne formacje świecowe lub formacje na wykresach, włącznie ze wskaźnikami technicznymi. Doborem interwału czasowego możemy zwiększyć lub zmniejszyć częstotliwość zawieranych transakcji.

Interwał czasowy (rama czasowa, timeframe) to nic innego, jak wyświetlanie wykresu oparte na danej podziałce czasowej. Jak pewnie wiecie, platformy handlowe, np. Metatrader (jak ustawić Metatradera A-Z), Sierrachart, Tradestation, Ninjatrader lub dowolna inna standardowo oferują przełączanie wykresu na właśnie takie interwały:

 • M1 1 świeca = 1 minuta
 • M5 1 świeca = 5 minut
 • M15 1 świeca = 15 minut
 • M30 1 świeca = 30 minut
 • H1 1 świeca = 1 godzina
 • H4 1 świeca = 4 godziny
 • D1 1 świeca = 1 dzień
 • W1 1 świeca = 1 tydzień
 • M1 1 świeca = 1 miesiąc

Możecie analizować rynek na dowolnej ramie czasowej, ale wiąże się z tym pewne niebezpieczeństwo. Na niższych ramach czasowych działanie price action i wskaźników technicznych jest o wiele mniej skuteczniejsze. Pinbar, inside bar i inne formacje na wykresie minutowym nie będą miały takiej relewancji, jak na wykresach H4, D1 czy jeszcze wyższych. W swojej platformie handlowej możecie wyświetlić sobie konkretny rynek, np. EURUSD na kilku różnych ramach czasowych. Możecie więc analizować rynek z punktu widzenia dziennego, godzinowego aż po np. pięciominutowy. Kiedy zrobicie tak pierwszy raz, prawdopodobnie będziecie zaskoczeni i zdezorientowani.

Im wyższy interwał czasowy, tym więcej czasu do namysłu. Odwrotnie na niskim timeframe musicie podejmować decyzje szybko. Jeśli np. wchodzicie do zagrania na close świecy, musicie zareagować w ciągu kilku sekund. Na niższej ramie czasowej występuje znacznie więcej „szumu rynkowego”, czyli nic nie mówiącego chaosu.

Wybór ramy czasowej

Wybór należy podejmować zarówno w oparciu o wasze podejście do rynków jak i styl. Jeżeli myślicie o tradingu dziennym, podczas którego możecie otrzymywać nawet kilka sygnałów wejścia, zastanówcie się czy czulibyście się komfortowo handlując na minutowej ramie czasowej. Jednak jest to czasochłonne, ale również męczące – potrzeba nieustannego śledzenia rozwoju rynku i potrzeba natychmiastowych reakcji. W tradingu dziennym na pewno będziecie więcej zmagali się z emocjami, niż na wyższych ramach czasowych. Prawdopodobnie będziecie monitorowali każdy ruch cenowy, bilans zysków / strat, tracąc koncentrację i całościowy punkt widzenia rynku.

Kolejnym problemem, z którym również spotkacie się na minutowym timeframe jest sama zmienność rynków, ponieważ będziecie musieli handlować w trakcie głównej sesji na danych rynkach. Jeżeli będziecie handlowali w czasie między sesjami na bardzo niskim interwale czasowym, spotkają was poślizgi, szersze spready (na CFD) i wolniejsza realizacja zleceń (na futures).

Nie starajcie się handlować na niskim interwale czasowym tylko dlatego, że taki trading ekscytuje was. Styl handlowy możecie w pełni dostosować do swoich możliwości – rzetelnie ocenić, ile czasu w trakcie dnia możecie poświęcić na trading. Ważne jest również uwzględniać godziny otwarcia danej sesji. Jeśli na przykład zdecydujecie się handlować na rynkach amerykańskich, główna sesja zaczyna o godz. 15:30 czasu środkowoeuropejskiego. Do tego czasu płynność na tym rynku jest bardzo niska, toteż trudno o komfortowy handel na takowym. Nie warto tam handlować poza godzinami sesji.

Na najbardziej popularnych rynkach takich jak Nasdaq, Dow Jones czy S&P 500 będziecie mogli handlować tylko od 15:30 do 22:00 czasu środkowoeuropejskiego. Jeśli więc macie czas na trading tylko w godzinach dopołudniowych, będziecie musieli rozejrzeć się i wybrać któryś z europejskich. Z indeksów są do dyspozycji tylko DAX, FTSE czy CAC40. W wypadku handlu na foreksie i CFD możliwości jest znacznie więcej. Nie zapominajmy, że minutowy wykres wymaga nieustannej uwagi; z powodu chwilowej nieobecności może umknąć wam długo oczekiwany sygnał.

Obierając wyższą ramę czasową możecie lepiej planować swoje zagrania. Począwszy od 15 minutowego wykresu wzwyż możecie przeprowadzać analizy wybiegające na kilka godzin wprzód i składać zlecenia oczekujące lub ustawić alerty w swojej platformie, które poinformują was o zbliżającej się cenie do przez was obserwowanego poziomu cenowego. Wyższe interwały czasowe nie przeszkodzą wam również w waszej pracy zawodowej, ponieważ zagrania można planować za pomocą zleceń oczekujących lub zrealizować np. przez telefon komórkowy.

O ile pracujecie z domu, handel na niskich interwałach da się ogarniać. Jeśli natomiast chodzicie regularnie do kancelarii, macie inne możliwości. Ja wątpię, że wasz szef czy koledzy po fachu zrozumieją, dlaczego właśnie teraz musicie przerwać na chwilę pracę – nie będziecie odbierali telefonów, maila chwile zaczekają – ponieważ właśnie zarządzacie pozycją EURUSD.

Wręcz przeciwnie o wiele lepiej będzie, jeśli zaczniecie trading od wyższych interwałów, stopniowo ewentualnie przesuwając się na niższe. Wraz z rosnącym doświadczeniem może po czasie faktycznie będziecie handlowali na niższych wykresach, składając nawet kilka zleceń w ciągu dnia.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *