If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
 • pl
  Menu

  StrategyLAB – Czas jest ważnym czynnikiem

  30 Lis 2017,

  Temat czasu jako ważnego czynnika w tradingu już niejednokrotnie omawialiśmy i sami mogliście się o tym przekonać. Szybko podpowiem ten https://quastic.pl/psychologia/gdzie-znalezc-czas-na-trading/ i ten https://quastic.pl/trading_automatyczny/handel-ast-pol-roku-czy-godzina/ artykuł. Jak pewnie sami państwo mogliście się przekonać, czynnik czasu nie opłaca się lekceważyć. Bardzo cenna rzecz! W ramach naszych statystyk projektu StrategyLAB nie możemy pomijać również kwestię czasu.

   

  Instrumenty i ramy czasowe – co wybrać

  A raczej co mieliśmy do dyspozycji, bo własny wybór instrumentu i ramy czasowej nie wchodziły w grę. Pytacie dlaczego? Prosta odpowiedź. Na początku nauki lepiej się zająć rynkami i ramą czasową, która jest najwięcej używana. Nie tylko z powodu popularności wśród traderów, ale przede wszystkim szybkości uzyskania dobrych strategii. W StrategyLAB chcemy w stosunkowo krótkim czasie zbudować własne działające strategie.

   

  Jakie rynki mieliśmy w grze?

   

  Graliśmy ze strategiami na 8 rynkach. Niektóre widać dwa razy, ale to tylko z powodu różnicy nazewnictwa pojedynczych brokerów. Można stwierdzić, że najwięcej użytym instrumentem był EURUSD i XAUUSD(złoto).

  Od strony czasu a mianowicie ramy czasowej stosowanej w trakcie tworzenia strategii, był wybór jeszcze bardziej określony. Można było zastosować M15, M30, H1 i H4. Wszystkim, ale polecaliśmy zastosować na początku swojej drogi algo tradera ramę czasową H1. To najbardziej uniwersalna rama czasowa, gdzie otrzymujemy odporne strategie z rozsądną ilością transakcji i zadowalającymi wynikamy.

  Zobaczmy, jak radziły sobie strategie w pojedynczych instrumentach.

   

  Prawie wszystkie instrumenty były zyskowne z wyjątkiem GBPJPY i USDCAD. Uczestnicy zadawali pytania odnośnie tych dwu instrumentów. Co wpłynęło na to, że jako jedyne nie zarabiały? Powodów może być kilka. Od źle wybranych strategii aż po źle przetestowane strategie, w grę wchodzi również rama czasowa użyta w trakcie tworzenia, bo wiem aż 80% strategii było na M15. To już jest rama czasowa, gdzie jest potrzebne większe skupienie się nad strategiami i jednak trochę więcej doświadczenia.

  Oczywiście każde DLACZEGO ma swoje DLATEGO!  Aby wyjaśniać wszystkie napotkane problemy organizujemy specjalne wydarzenia, na których bardziej szczegółowo takie sprawy omawiamy w warsztatach na żywo. Najbliższy warsztat na żywo QUASTICPRACTICE odbędzie się 16.12.2017 o 10:00 w Krakowie. Zapisy tutaj:

   

  Może tego nie wiecie, ale wybór ramy czasowej ma bezpośredni wpływ na rodzaj strategii. Zależy też na ilości transakcji, więc zerknijmy na te wartości.

   

  Ilość i częstotliwość transakcji

  Już w poprzednim artykule https://quastic.pl/artykuly/strategylab-moc-algorytmow/ pokazałem, ile transakcji udało nam się zrealizować podczas testów. Ta ogromna liczba o czymś świadczy. Większość mogła by powiedzieć: „nie umieraliście z nudów” 🙂 To na pewno nie, chociaż nie o to chodzi. Czym więcej transakcji w testach tym lepiej. Wiarygodniej można analizować wyniki.

   

  Tak wygląda wykres transakcji według instrumentów:

  I tak uwzględniając i kierunek Long albo Short

  I te wykresy są dowodem, że algo trading jest ciekawą dziedziną i nuda na pewno się nie pojawi. Zawsze z wielkim zainteresowaniem czekam na wyniki, aby przeprowadzić analizę i na jej podstawie wyciągać poprawne wnioski, które pomagają nam, aby zyskowne i z sukcesem handlować na rynkach.

  Następnym razem czeka na Państwa kolejna informacje statystyczne, wynikające z darmowego projektu StrategyLAB.

  Pobierż darmowy e-book

  "Tajemnica zyskownych strategii"

  ebook-pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *