If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Analiza techniczna

5 Mar 2018,

W dzisiejszym kompleksowym artykule chciałbym przerobić tajniki analizy technicznej i bez fanaberii przyjrzeć się jej najczęstszym aspektom.

Analiza techniczna nie jest niczym innym, jak analizą bieżącej ceny – z której staramy się przewidzieć cenę przyszłą.

Chodzi więc o obserwację wykresu i pracę z nim.

W związku z tym, że analiza techniczna jest to pojęcie szerokie, obejmujące wiele podkategorii, dla uproszczenia podzielmy ją sobie na:

1# Wskaźniki techniczne

2# Price action

Wykorzystanie wskaźników technicznych można łączyć z price action (w skrócie PA) albo też handlować tylko jedną metodą. To pokażę państwu pod koniec tego artykułu.

1# Wskaźniki techniczne

W skład analizy technicznej niewątpliwie należą wskaźniki, które pomogą wam zanalizować rynek, śledzić nadpopyt bądź nadpodaż, obserwować zachowanie innych graczy na rynku, malejący wskaźnik momentum, określić krótkotrwały lub długotrwały trend, szukać dywergencji itp.

Mawiali, że im więcej wskaźników, tym większa przewaga (edge) …

Technické indikátory

Traderzy starają się łączyć różne wskaźniki przede wszystkim dlatego, aby mieli więcej informacji odnośnie samego rynku i kierunku, w którym się porusza. Nic prostszego, niż chcieć otworzyć długą albo krótką pozycję i starać się potwierdzić swoją decyzję, poprzez analizę wszystkich możliwych kombinacji wskaźników.

Rada: Strzeżcie się confirmation bias! Czy zdarzyło wam się wejść na rynek tylko dlatego, że widzieliście w nim jasny sygnał short i wszelkie inne informacje zignorowaliście?

Istnieje kilka możliwych wskaźników, standardowe i najszerzej stosowane w platformie Metatrader4 – Praktyczny przewodnik ustawieniami platformy tutaj. Znajdziecie tam wskaźnik trendu, oscylatory, wskaźniki momenta, zmiennośći i objętośći.

Następnie możecie poszukać bezpośrednio na forum oficjalnej strony wydawców MetaTradera – tutaj. Znajdziecie tam wiele własnych lub też przez użytkowników zmienionych wskaźników. Jeżeli jesteście programistami, możecie zaprogramować sobie własne.

Handlować za pomocą wskaźników możecie również ręcznie bądź też automatycznie, za pomocą tzw. automatycznych systemów transakcyjnych. Pewnie znacie pojęcie AST – automatycznych systemów transakcyjnych.

Rada: Lubosław napisał również bardzo pouczającą serię artykułów o tym, jak zacząć działać z automatycznymi systemami transakcyjnymi, nawet jeżeli nie jesteście programistami.

Dobrze jest też wiedzieć, że wskaźniki na wykresie są obliczane na podstawie cen z przeszłości, nie obecnej. Miejcie to proszę na pamięci zawsze, kiedy handlujecie i kiedy analizujecie wykres. Wskaźnik więc może wyświetlić wejście na rynek z mniejszym, co skutkuje tym, że wchodzicie na rynek po gorszej cenie. To zależy od ram czasowych oraz instrumentu finansowego, którym handlujecie.

#Price action

Handluję na podstawie price action, oto najczęstsza odpowiedź traderów. Paradoksalnie, w tej krótkiej odpowiedzi ukryty jest cały kompleksowy styl handlowy, który obejmuje naprawdę wiele podejść do rynków jak również stylów tradingowych.

eurusd

Podstawą jest czysty wykres bez wskaźników, wykres świecowy.

Traderzy handlują zazwyczaj w oparciu o linie trendu, wsparcia i opory, restracement fibonacciego i piwoty – przede wszystkim formacje świecowe.

eurusd 2

Formacjami świecowymi najlepiej handlować na wykresie świecowym. Na nim poszczególne świece są pięknie wypełnione kolorem, patrz poniższy obrazek.

Svíčkové formace, candlestick patterns

Miejcie jednak na uwadze, że nawet formacje świecowe to nie wszystko. Zależy to bowiem od lokalizacji danej formacji świecowej, od tego czy znajduje się w pobliżu poziomu wsparcia lub oporu, od tego jak silny jest trend, momentum, od tego czy formacje świecowe znajdują się w kierunku trendu albo kierunku przeciwnym do trendu.

Tak samo jak wskaźniki, również price action możliwe jest zastosować w kierunku, jak też przeciw trendu. Formacje i wskaźniki potwierdzające kontynuację trendu mogą być dobrym instrumentem pomocniczym zarówno w analizowaniu, jak i trwaniu w pozycji. A jednak, trend może się odwrócić, chociaż wskaźniki i price action sugerują inaczej.

W momencie ogłoszenia ważnego raportu nawet silny trend rosnący może nagle zmienić się w trend malejący. Dlatego zaleca się, aby handlować, owszem wyłączając główne raporty. Te znajdujących się na forexfactory.com. Najważniejsze wydarzenia są znaczone kolorem czerwonym.

Łączenie wskaźników technicznych i price action

Wasza analiza techniczna price action może być uzupełniona o wskaźniki takie jak RSI, MACD oraz średnie kroczące.

Poniżej widzicie price action i wskaźnik RSI:

Technická analýza

Jeżeli jeszcze nie znacie wskaźnik RSI, sprawdźcie na rynku wykreślone kolorem niebieskim pionowe przerywane linie, którymi zaznaczyłem obszary „nadpodaży”, w których jeżeli przebiega linia wskaźniku RSI, oznacza możliwą zmianę trendu na downtrend. Tu we wszystkich wypadkach właśnie tak się stało, rynek zmienił kurs kierunek południe.

Odwrotnie, na czerwono zaznaczyłem miejsca na wskaźniku, kiedy poziom wskaźnika zmalał do poziomu „nadpopytu”, w którym już nikt nie chciał sprzedawać i wszyscy kupowali. Cena w dalszym ciągu zaczęła wzrastać.

Analiza techniczna to faktycznie bardzo kompleksowy temat. Z tego powodu nie opiszemy tutaj poszczególnych wskaźników, patternów price action ani formacji świecowych. Będziemy to przerabiali przez dłuższy okres czasu.

Wyjaśnienie i opisy ustawień poszczególnych wskaźników możecie znaleźć w tym dziale:  Wskaźniki techniczne, gdzie z biegiem czasu będą dodawane kolejne poszczególne wskaźniki i przykłady ich zastosowania na rynku. Największym problemem wskaźników jest ich różnorodność. Oferują one tak wiele informacji, że koniecznie trzeba traktować je selektywnie.

Podsumowanie:

  • Analiza techniczna bazująca na price action wymaga pewnego wyczucia rynku, jak również wielką wiedzę, aby prawidłowo odczytywać wykresy.
  • Stosując wskaźniki techniczne w analizie technicznej uważajcie, żeby nie mieć wykresu z tylu wskaźnikami, że nie zmieszczą się na waszym monitorze. Obserwując zbyt wielu wskaźników, łatwo jest się pomylić.
  • Nawet najlepsza i najdokładniejsza analiza techniczna oparta na price action, wskaźnikach albo obu razem będzie bezużyteczna, jeżeli nasza psychika będzie stała na przeszkodzie u wejścia do zagrania – z obawy przed poniesioną stratą.
  • Przeczytajcie artykuł Lubosława, na temat confirmation bias. Jestem pewny, że niektóre w nim zawarte kwestie będą brzmiały dla was znajomo. Rynek zaoferuje świetną okazję, zdaje się rzeczą pewną, że dojdzie do silnego obniżenia się. Po tym, jak sugestywnie przekonacie się o własnej racji, zaczniecie – może nawet nieświadomie – ignorować wszelkie informacje, wskazujące jednak na dalszy wzrost. Zawsze jest to jasny short!

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *