If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Formy tradingu

29 Mar 2018,

Metody handlu wg czasu trwania zagrania

W tradingu możecie wybrać i dowolnie łączyć kilka sposobów, które zasadniczo różnią się od siebie pod względem długości transakcji. Każde podejście ma swoje za i przeciw, więc jak zawsze, ostateczna decyzja będzie zależała tylko od was.

1 # Skalpowanie

Skalperzy to handlowcy, którzy trwają w zagraniu maksymalnie kilka minut. Nie chcą łowić „wielorybów”, ale skupiają się na szybkich i krótkich zagraniach. Preferują handel w warunkach zwiększonej zmienności lub w sytuacjach, gdy rynek ma skłonność do wykonywania większych ruchów. Starają się wejść w trend i wykorzystać momentum rynkowe. Skalperzy zwykle handlują strategie na wybicia, kiedy po przebiciu rynkowego range powstaje silne momentum, przesuwające rynek w określonym kierunku.

Breakout strategie, obchodní styly, scalping

2 # Trading dzienny (intraday)

Traderzy dzienni, podobnie jak skalperzy, handlują na najmniejszych z możliwych ram czasowych, zwykle minutowych lub pięciominutowych. Ich podejście tradingowe jest bardzo podobne, traderzy dzienni również handlują wybicia, ale też pullbacki – np. trójkąty, ale także inne formacje na wykresach.

obchodování daxu, intradenní obchodování, triangl pattern

Formację trójkąta na niemieckim indeksie DAX często się pojawia. Rynek ten cechuje faktycznie wysoka zmienność, dzięki której w krótkim czasie może przebyć znaczące odległości. Korzystają z tego traderzy dzienni, którzy spekulują na przebicie trójkąta, tak jak widzicie to na obrazku, mając na granicy trójkąta przygotowane zlecenia oczekujące buy-stop. Traderzy trwają w zagraniach od kilku minut po kilka godzin, często pozostając pozycję otwarte przez noc.

3# Trading swingowy

Traderzy swingowi handlują zazwyczaj na ramach czasowych od H1 aż do D1, ale nie chodzi o żaden dogmat. Mogą handlować także na jeszcze wyższych ramach czasowych. Dla handlarza swingowego jest handel na wyższej ramie czasowej bardziej korzystny z kilku powodów. Po pierwsze, ma możliwość bardziej precyzyjnej analizy – ponieważ może analizować rynek nawet przez kilka dni, zanim ostatecznie zdecyduje się otworzyć pozycję. Zagranie potrwa przez kilka dni a zamykając pozycję też ma możliwość wszystko przemyśleć. W ramach tradingu swingowego stosowane są wskaźniki, które na wyższych ramach czasowych nie generują tylu fałszywych sygnałów, jak ma to miejsce na niższych w wypadku tradingu dziennego.

Divergence v indikátoru RSI, obchodní divergence, swingové obchodování

#4 Trading pozycyjny (długoterminowy)

Traderów długoterminowych można spotkać wśród inwestorów na rynkach akcji, którzy raz kupiwszy, nie sprzedają aktywów zbyt pochopnie. Kupią udziały i trzymają pozycję minimum kilka tygodni, ale raczej miesięcy a nawet lat. Takie pasywne podejście do inwestycyji ulega zmianie tylko w momencie, gdy inwestor poszukuje nowych ciekawych możliwości inwestycyjnych, i ewentualnie zdecyduje się na relokację kapitału. Celem takiego podejścia nie jest szybkie dorobienie się fortuny, ale jakościowy portfel akcji lub innych tytułów rynkowych na dłuższą metę. W ten sposób inwestuje również legendarny Warren Buffett. Na poniższym obrazku widzicie akcje spółki Berkshire Hathaway, której właścicielem jest właśnie Buffet. Widać na nim fenomenalny wzrost ceny wartości akcji Berkshire Hathaway w czasie.

poziční obchodování, warren buffet akcie, berkshire hathaway

Kilka wskazówek podsumowujących

  • dostosujcie typ waszego tradingu stosownie do czasu, który możecie poświęcić rynkom. Jeżeli w trakcie dnia macie nieograniczony dostęp do komputera i wystarczająco dużo czasu na oglądanie wykresów minutowych, możecie spróbować sprzedać trading dzienny
  • jeżeli natomiast nie macie czasu, macie rodzinę czy pracę, dobrym wyborem może okazać się w waszym wypadku trading swingowy, w którym często można zaplanować swoje działania nawet na kilka dni do przodu
  • trading pozycyjny to nie tylko domena inwestorów, ale też traderów detalicznych, którzy w ramach dywersyfikacji inwestują w akcie albo w inny sposób na rynkach finansowych oczekując zwroty w horyzoncie długoterminowym

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *