If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Nowe kryptowaluty oczami inwestora

6 Mar 2018,

Przez ostatnie kilka miesięcy otrzymuję wiele pytań odnośnie Bitcoina i czy warto w niego inwestować. Wiele ludzi pyta mnie również o opinię na temat innych kryptowalut. Szczerze mówiąc, odpowiadałem że nie wiem, ponieważ nie kręci mnie ten temat i nie śledzę ICO (początkowe oferowanie monet). Dlatego, że traktuję je jako bardzo ryzykowne – w rzeczy samej mamy o nich za mało informacji i ich „wartość” oparta jest przede wszystkim na zaufaniu. Ludzie często starają się stworzyć własną kryptowalutę, w nadziei, że stanie się ona nowym Bitcoinem. Kapitał na te inicjatywy uzyskiwany jest przede wszystkim przez crowdfunding. Zgodnie z danymi z serwisu tokendata.io przebiegło w zeszłym roku całe 902 ICO. 142 z nich nawet nie przetrwało fazy crowdfunfingu, wiele inicjatyw nie zyskało ani jednego dolara. Kolejne 276 nie doczekało końca ubiegłego roku. Bankructwo spotkało więc 418 ICO, co jest 46% w ciągu 1 roku. I te projekty drogą crowdfundingu zyskały w ubiegłym roku ponad 100 mln $.

Kolejne 113 ICO są klasyfikowane jako „semi-failed”. A więc projekt, który wielkimi krokami zmierza do swojego końca. I te zdobyły w ramach ICO kolejne $ 130 milionów dolarów. Być może wśród nich znajdą się wyjątki, które jednak przetrwają, ale generalnie w to nie wierzę. Reasumując, wliczając już zbankrutowane ICO, daje to 531, śmiertelność wynosi całe 59%. I nie wątpię, że pojawią się następne.

Z punktu widzenia inwestycyjnego porównał bym to do inwestowania jako cichy wspólnik z początkującym przedsiębiorcą. Nie wiecie o nim żadnych informacji, oprócz imiona i faktu, że chce prowadzić biznes w sferze, którym w poprzednich dwu latach zajmowała się mała grupa ludzi – która zdominowała rynek, zarabiając przez to wielkie pieniądze. Ten fakt jest zarówno motywem, dlaczego zainteresował się właśnie takim biznesem. Jak każdy początkujący przedsiębiorca, równie ten twierdzi, że uda mu się awansować między tę elitarną grupę, ludzi kontrolujących rynek.

Mnie osobiście jednak nie przekonuje to do zainwestowania swojego kapitału. Niemniej, jeśli pomimo tego ktoś chce spekulować w dziedzinie ICO, miałby pamiętać o statystyce w porównaniu z początkującymi przedsiębiorcami. Ja osobiście nie inwestowałbym wielkich sum, najwyżej kilka procent kapitału.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *