If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
 • pl
  • cs
  • en
Menu

Price Action

12 Mar 2018,

Price action to nic innego, jak obserwowanie zachowania rynku i ocena informacji rynkowych. W tego typu podejściu traderzy zwyczajnie nie stosują wskaźników.

W nawiązaniu do poprzedniego artykułu na temat analizy technicznej, w którym wyodrębniliśmy po pierwsze analizę drogą wskaźników technicznych a po drugie price action, będziemy kontynuowali, rozważając price action.

Pamiętam dyskusje na różnych forach dyskusyjnych, na których od rana do wieczora były omawiane zagadnienia odnośnie strategii inwestycyjnych. Nawet dziś odpowiedź wielu tak zapytanych ludzi może sprawiać lakoniczne a nawet strogie wrażenie. Należę do tych, którzy handlują na podstawie price action.

Co jednak może sobie przez to wyobrazić początkujący trader, który jak na razie ma świadomość tylko tego, że chodzi o jakąś formę śledzenia wykresu?

Price action to kompleksowe określenie systemu handlowego, wywodzącego się z analizy zachowania rynkowego za pomocą analizy technicznej, do której należą:

 • wsparcia i opory
 • linie trendu
 • formacje świecowe „candlestick patterns” – pinbary, engulfing, morning star, evening star, hammer, doji i wiele innych. Często, jeżeli poszukacie informacji na temat formacji świecowych w źródłach zagranicznych, spotkacie nazwę “japanese candlestick patterns”, ponieważ prawdopodobnymi autorami wszystkich tych pinbarów, doji i innych są Japończycy.
 • formacje świecowe są tworzone w większości wypadkach przez jedną świecę, ale niektóre mogą liczyć nawet trzy
 • w przeciwieństwie do nich stoją tzw. chart patterns – które jednak składają się z kilku świec. Zapewne słyszeliście o formacjach głowy i ramion, podwójnego dna i podwójnego szczytu, trójkątów, flag, role reversal i wiele innych.

Najważniejszą różnicą między formacjami świecowymi i schematami na wykresach jest ilość świec. Z języka angielskiego zarówno candlestick patterns, jak i chart patterns odnosi się do formacji. Pattern po prostu oznacza formację.

Formacje świecowe

Pewnie zaraz przyjdzie wam na myśl pinbar. To taka świeca, mająca bardzo długi knot i małe ciało. Długi knot wskazuje na panikę na rynku. Tych formacji jest jednak znacznie więcej. Niżej znajdziecie link na serwis, gdzie można znaleźć wiele informacji.

Największym błąd w handlu formacjami świecowymi polega na tym, że traderzy często nie biorą pod uwagę obszar i kontekst, w którym znajduje się świeca. (Patrz poniższy obrazek).

Price action - Pinbar

Najbardziej typowa sytuacja. (nie polemizujmy teraz, czy to co widzicie to pinbar, hammer albo tylko świeca z długim knotem i małym ciałem) Jest wśród ludzi tendencja handlować pinbarami w obszarach, w których ich zdaniem może dojść do zmiany trendu. Najczęściej staje się tak w momencie, kiedy rynek już od pewnego czasu porusza się w trendzie i zaczyna wykazywać oznaki słabnięcia – w tym momencie powstają te oto ładne świece.

Sami widzicie, rynek porusza się w solidnym trendzie rosnącym i nagle powstaje formacja, która wskazuje na słabnący popyt, a potwierdzają to świece z długim knotem. To wygląda na okazję do zagrania na short.

Price action - pinbar nezafungoval

I oto dzieje się typowy scenariusz. Rynek wciąż rośnie, chociaż wyglądało na to, że doczekamy się przynajmniej niewielkiej korekty. Przecież ten rynek rośnie już tak długo!

Ale nie oczerniajmy pinbar, istnieją sytuacje, w których działa doskonale, zwłaszcza na wyższych ramach czasowych. W handlu pinbarami i ogólnie formacjami świecowymi polecam poświęcić szczególną uwagę obszarowi, w którym dana formacja się znajduje. Jeżeli rynek od dłuższego czasu obniża się albo odwrotnie solidnie rośnie (jak w wypadku sytuacji na wykresie), wtedy spekulację tylko na podstawie pinbaru – na zwrot ruchu całego rynku – można by porównać do łapania noża gołymi rękami. I zanim do tego zwrotu dojdzie takich pinbarów może być spokojnie 5.

Jak to napisałem na początku, handel na podstawie price action to sztuka budowania mozaiki w całościowy obraz, który da nam bardziej kompleksowy obraz tego, co dzieje się na rynku. W rzeczy samej, nie można otwierać pozycji tylko dlatego, że właśnie pojawił się pinbar.

Tutaj znajdziecie wszystkie formacje świecowe:

Formacje zarówno świecowe jak i na wykresach mogą być zgodne z trendem, przeciw trendowe lub wskazujące rosnące momentum. To zależy od tego, gdzie znajdują się na rynku jak również od waszego spojrzenia na rynek. Co dla jednego może oznaczać słabnący trend, a zatem poszukuje stosownego wejścia do pozycji short, inny może potraktować jako nieznaczną korektę, toteż zwiększy swoją ekspozycję w pozycji długiej.

W tym momencie nie pozostaje mi nic innego, niż przytoczyć poniższe stwierdzenie. Nie jestem pewny w 100%, jeżeli tak brzmiało to dosłownie, ale puenta brzmi mniej więcej tak: „Rynek nigdy nie jest za wysoko ani za nisko, zawsze może wzrastać lub obniżać się, zupełnie niezależnie od tego, co kto uważa albo myśli, że powinno się stać”

Schematy na wykresach

O wiele bardziej popularna metoda handlu price action to schematy na wykresach W tym wypadku chodzi o zgrupowanie wielu świec, taki schemat mogą tworzyć nawet dziesiątki świec. Jeżeli handlujecie na wykresie dziennym, schemat może powstawać nawet kilka miesięcy. I przez to staje się bardziej znacząca, jeżeli porównać to do identycznego schematu na wykresie minutowym.

Bardzo popularnym schematem na wykresach jest np. wybicie, które działa na podstawie przebicia poziomu wsparcia / oporu albo linie trendu.

Break out strategie, price action

Taka sytuacja często się zdarza. Zdarza się, że ten „lejek” staje się coraz mniejszy, swingi w zaznaczonym obszarze linii trendu stają się mniejsze, aż dojdzie do przecięcia górnej i dolnej linii. W tym obszarze zaczyna wzrastać momentum, i dochodzi do przebicia górnej lub dolnej linii trójkąta, dochodzi do tzw. wybicia. Paliwem jest pęd, a zatem gdy dochodzi do wybicia, świeca bywa dłuższa (w tym wypadku pełna kupujących) Wybicie może mieć wiele postaci, oto jedna z nich.

Kolejnym ulubionym schematem jest formacja głowy i ramion. Podstawą jest obecność dwóch ramion i jednej głowy – jeżeli zostaje przecięte prawe ramię, jest sygnał potwierdzenia. Traderzy wchodzą zazwyczaj na prawym ramieniu, w momencie, kiedy cena przetnie linię trendu łączącą oba ramiona.

Head and shoulders strategie, price action

Podwójny wierzchołek. Oczywiście jest to również podwójne dno, który otrzymamy odwracając ten obraz do góry nogami 🙂

 

Price action - dvojitý vrchol neboli double top

Formacja jest naprawdę dużo i są takie same zarówno dla trendu rosnącego jak i malejącego.

Do przyszłości zamierzamy zbudować bazę danych, w której będą znajdywały się nie tylko formacje świecowe i schematy rynkowe, ale również terminologia tradingowa.

Gdzie szukać tych formacji i gdzie nimi handlować

Handlując formacjami price action starajcie się handlować na poziomach wsparć i oporów, mogą to być odbicia od poziomów W/O albo odwrotnie przebicia.

Te poziomy doskonale działają z punktu widzenia historycznego. Jeżeli cena zbliża się na pewien cenowy poziom, w którym w przeszłości dochodziło do sytuacji W/O – poziom pełnił funkcję wsparcia a potem oporu albo zmieniały się te funkcje, ewentualnie poziom pełnił funkcję zawsze tylko wsparcia albo zawsze tylko oporu; to jeżeli zaznaczycie linie na wykresie i handlujecie formacjami price action na tych poziomach, macie podwyższone prawdopodobieństwo sukcesu. Dokładnie to może być wasz edge.

Co mam przez to na myśli? Rynek w jakiś sposób na tym poziomie zareagował. Ja osobiście handluję styl oparty na podobnej logice rynkowej, bo to mi daje sens.

Price action Support a rezistence

Kilka słów na koniec…

 • Nie otwierajcie pozycji zaraz po tym, co zobaczycie pinbar. Może i jest to kuszące, ale może was to kosztować stop loss.
 • Starajcie się składać mozaikę poszczególnych informacji w całościowy obraz. Widzicie formację na znaczącym poziomie cenowym, który oferuje możliwość wejścia z małym stop lossem i potencjalnie interesującym profitem? Oto sytuacje, które są warte zaczekania.
 • Poza tym, formacje na wyższej ramie czasowej jest bardziej wiarygodna i znacząca, niż na minutowym wykresie.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *