If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Profit target i stop loss

12 Sty 2018,

Jeżeli jesteście dopiero na początku swojej drogi tradingu, na pewno słyszeliście już o pojęciach takich jak profit target (PT, zwany niekiedy również take profit TP) i stop losie (SL) na różnych forum dyskusyjnych, w artykułach albo edukacyjnych filmach video.

 

Jak brzmi definicja Profit Targetu:

Profit target to cena przez nas określona (miejsce) na wykresie, kiedy mamy w planie zamknąć nasze zagranie. Jeżeli przykładowo ustawimy PT na cenę 100 a rynek osiągnie tę cenę, zaksięgujemy zysk z góry przez nas zdefiniowany.

Definicja Stop Lossu:

Stop loss określa najwyższe możliwe manko, które jesteśmy na danym rynku ochotni zaakceptować. Przykładowo, ustawiliśmy SL o wielkości 50 punktów. Jeżeli rynek pójdzie przeciwko nam i nie zatrzymując się kontynuuje ruch o kolejne 100 punktów, nas to nie dotyczy, my zaksięgowaliśmy stratę tylko 50 punktów, ponieważ tak uprzednio ustawiliśmy nasz SL. Na SL może wpływać poślizg, o którym już wspominaliśmy. Ten jednak zazwyczaj nie jest szczególnie odczuwalny, w większości wypadków wynosi co najwyżej kilka punktów.

Najlepiej przedstawia to poniższy obrazek

stop loss a profit target

Sytuacja: Sprzedajemy po cenie 1.18372. Jeżeli cena dotrze do poziomu naszego SL, z automatu opuszczamy rynek. (Nasza strata została przez nas z góry zdefiniowana.) W wypadku, że cena osiągnie poziom naszego PT, księgujemy zysk.

Praktyczne zastosowanie stop lossu

W praktyce najczęściej możecie się spotkać ze stwierdzeniem, że idealnym miejsce do ulokowania stop lossu to „miejsca logiczne”. Co jednak oznacza to w praktyce?

stop loss v praxi

Zauważcie, w jaki sposób zamieściłem stop loss nad high poziom swingu. W trendzie malejącym powstają coraz to niższe high. Oczekujemy zatem, że cena nadal powinna maleć. Częstą praktyką jest więc przesuwanie stop lossu nad poziom ostatniego high.

Niektórzy traderzy umiejscowiają również swoje stop lossy nad poziomy S/R, nie zapominając o dodatkowym buforze, który umożliwi rynkowi „oddychać”. Zrozumcie mnie dobrze. Ustawiając SL musimy pamiętać o naturalnych ruchach rynku i mieć świadomość jego dynamiki. Poruszający się rynek potrzebuje „oddychać”. Jeżeli ustawimy SL za mały, grozi ryzyko, że cena dotknie się SL w ramach swoje naturalnego „oddychania”. Nawet jeżeli mieliśmy rację i cena będzie podążała w naszym kierunku, nas może już nie być na rynku.

stop loss v praxi 2

Każdy rynek jest inny i nie istnieje jedna uniwersalna wartość hipotetycznego idealnego stop lossu. Na niektórych rynkach może całkiem nieźle działać nawet niższy stop loss, z kolei na innych potrzebny będzie stop loss większy. W moim zeszłym artykule na temat zmienności znajdziecie tabelkę, w której podana jest przeciętna dzienna zmienność na rynkach forex minionych kilku tygodni. Jeżeli przeciętny dzienny zakres (od high po low) wynosi 200 pipsów (przykładowo rynki z funtem brytyjskim), potrzebny jest stop loss na poziomie wyższym. Często jest tak, że im wyższy potrzebny stop loss, tym wyższe również potencjalne zyski.

W wypadku stop lossu reguła brzmi tak. Stop loss jest tym, co uchroni was przed ogromnymi stratami kapitału, bądź też wyzerowaniem całego rachunku. Nigdy nie handlujcie bez stop lossu. Stop loss ma być obecny zawsze! Ewentualnie można go opuścić tylko w wypadku zagrań na trendach długoterminowych nie korzystających z dźwigni (horyzont miesięcy albo nawet lat). Tego typu trading praktykuje jednak minimum traderów.

Praktyczne zastosowanie profit targetu

Przechodzimy do przyjemniejszych klimatów. Tak samo jak stop loss, również profit target różni się w zależności od rynku, też od obranej strategii jak również trader od tradera.

Nie jest prawdą, że PT zawsze powinien być wyższy od SL. Dalszym czynnikiem, o którym nie można w tym kontekście zapominać to ilość zyskownych zagrań. Jeżeli ilość zyskownych zagrań wynosi 75%, SL spokojnie może być wyższy od PT i bynajmniej to nie przeszkadza.

Ulokowanie profit targetu również powinno być logiczne. Przykładowo: jeżeli rynek jest w trendzie rosnącym i właśnie przebiegła korekta, można zamieścić PT ponad poziom ostatniego high. Albo można zamieścić PT na bardziej odległy poziom, spekulując przez to na bardziej długofalowy wzrost. Kiedy skończyły się interwencję Czeskiego banku narodowego przeciw koronie czeskiej, dolar obniżył się o ponad 3 CZK w ciągu zaledwie kilku tygodni. Reguły są w zasadzie bardzo podobne do reguł SL. Różnica polega na tym, że PT nie koniecznie trzeba mieć wprowadzony. Zagranie można opuścić również na inne sposoby – np. wg stanu rynku, wskaźnika, po danym czasie… możliwości jest mnóstwo.

W kolejnym artykule przedyskutujemy temat lewaru, czyli dźwigni finansowej.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *