If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Slippage, gap i chop

5 Sty 2018,

Handlując na mniej płynnych rynkach albo poza głównym czasem sesji, możecie natknąć się na kilka „straszydeł”. Które to?

Slippage

Wyobraźcie sobie jeden z popularnych rynków – NasdaQ. W momencie, kiedy cena jest atrakcyjna, naciskacie BUY market. Wy chcieliście wchodzić na cenie 25.50, jednak wasza pozycja zostaje otwarta po cenie 25.75.

 

Otrzymaliście poślizg. Oznacza to, że wchodzicie na rynek po gorszej cenie, niż chcieliście. Co jest tego powodem? Główną przyczyną jest mała płynność, co spowodowane jest małą liczbą aktywnych traderów na rynku w momencie, kiedy zdecydujecie się wejść na rynek. Wobec tego oczekiwanie na kontrahenta zajmuje więcej czasu. Tymczasem cena może wzrosnąć np. o 1 tick, w konsekwencji czego wy wchodzicie po gorszej cenie.

Zasada brzmi, że aby zagranie mogło zostać zrealizowane musi w tym momencie jeden trader sprzedawać a drugi kupować.

Kiedy spotkać was może poślizg? Głównie w handlu dziennym (intraday), następnie na mniej płynnych rynkach, jak również podczas ogłoszeń raportów czy innych wiadomości fundamentalnych. W trakcie ogłoszeń raportów większość traderów wycofuje się z rynku, co skutkuje spadkiem płynności i wzrostem poślizgów.

Gap

Niemiecki indeks giełdowy DAX (w Metatraderze ukrywa się pod symbolem GER30, w zależności od brokera) jest jednym rynków, na którym gapy, czyli luki cenowe są już prawie legendarne. Sesja giełdowa na DAXie trwa od godziny 9.00 do godziny 17.30 naszego czasu. Nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że cena otwarcia DAXu może spokojnie różnić się o 100 a nawet więcej punktów od ceny zamknięcia dnia poprzedniego.

Zauważcie proszę „puste luki” między poszczególnymi świecami wykresu. To, że cena zamknięcia wynosiła przykładowo 4850 bynajmniej nie stoi na przeszkodzie, aby kolejny dzień rano cena otwarcia wynosiła spokojnie 4950.

Nawet jest tak, że niektórzy traderzy budują swoje strategie w oparciu o gapy.

Gapy, czyli luki cenowe często powstają w wyniku raportów czy innych wiadomości fundamentalnych. Tak na przykład wyglądała zeszłoroczna luka, którą spowodował Brexit. Cena otwarcia DAXu spadła o całe 1000 punktów, w porównaniu do dnia poprzedniego.

Aczkolwiek było koło sprawy Brexitu bardzo głośno, po upływie niespełna miesiąca cena powróciła do pierwotnych a nawet wyższych wartości.

Chop

Polskim odpowiednikiem angielskiego słowa chop to rynek poruszający się w trendzie bocznym. Wiecie już, że najwięcej pieniędzy można zarobić w trendzie. Z tego punktu widzenia rynek chopowy – rynek w trendzie bocznym nie jest dobry. Rynki mogą trwać w chopie miesiąc a nawet więcej. Tak jak przykładowo GBPUSD w roku 2015 – jak pokazuje to poniższy obrazek.

Na niższych ramach czasowych można doszukać się potencjalnych okazji do wejścia na rynek, jednak z perspektywy wykresu dziennego widzimy nie nadający się do handlu chop.

Kilka wskazówek podsumowujących:

  • Miejcie na uwadze taki oto fakt. O ile rynek rozpocząłby ruch w trendzie bocznym przed osiągnięciem przewidzianego przez was Take profitu, moglibyście z tytułu kilkudniowego swapu (opłata za trwanie w pozycji przez noc) utracić część waszego zysku.
  • Jeżeli jesteście traderami intraday i handlujecie na indeksach, handlujcie tylko w czasie sesji giełdowej danego instrumentu. Unikniecie w ten sposób wielkim poślizgom w realizacji zleceń. (Wyżej wspomniany slippage.)
  • O ile interesuje państwa DAX, uważajcie na jego luki cenowe (gapy) i nie trwajcie w pozycji przez noc. Poranek dnia następnego mógłby być przez to bardzo szczęśliwy albo tragiczny.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *