If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Wskaźniki techniczne: kategorie i rodzaje

19 Mar 2018,

Wskaźniki techniczne są pierwszą rzeczą, którą tradingowi nowicjusze próbują zaraz po zainstalowaniu platformy handlowej. Szczerze, nic w tym dziwnego, również mnie na początku urzekł ich urok.

Największym problemem wskaźników to nie fakt, że istnieje ich wiele, i każdy można na różne sposoby ustawiać wg osobistych upodobań; nie – tym problemem jest ilość informacji, które są przekazywane i w których musimy się nie pogubić.

Wskaźniki oparte są o matematyczne obliczenia, przykładowo wskaźnik RSI ustawiony na okres 14, dokonuje obliczeń na ostatnich 14 świecach i na ich podstawie dostarcza nam informacji.

Kategorie wskaźników technicznych

1) Leading  – z angielskiego prowadzić, prowadzący, w połączeniu ze wskaźnikami oznacza, że wskaźniki tej kategorii dają sygnał wejścia, zanim zacznie trend.

2) Lagging -  z angielskiego opóźnienie, tutaj należą wskaźniki, analizujące rynek z pewnym opóźnieniem. Typowymi przykładem są średnie kroczące.

Główną różnicą między tymi dwoma kategoriami jest to, że wskaźniki leading starają się analizować rynek z wyprzedzeniem, toteż otrzymujemy sygnał do wejścia w momencie, kiedy rynek jeszcze nie jest w trendzie. Może nadal poruszać się np. w trendzie bocznym, ale stopniowo rosnąca siła kupna lub sprzedaży może zostać zidentyfikowana jako rosnące momentum, przez co możemy otrzymać sygnał do wejścia.

Wskaźniki lagging stosowane są głównie w celach potwierdzających, w sile i kierunku trendu, w którym już jesteście.

Rodzaje wskaźników

 

1#Wskaźniki trendu

2 # Wskaźniki momentum

3# Wskaźniki zmienności rynku

4# Wskaźniki wolumenu

 

Wskaźnik trendu

Służą przede wszystkim do potwierdzenia trendu, dokonują pomiaru siły i kierunku trendu. Na przykład, jeżeli średnie kroczące znajdują się poniżej rynku, oznacza to że kupujący są w przewadze w porównaniu do sprzedających i rynek znajduje się w trendzie wzrostowym.

Przedstawiciele: średnie kroczące, MACD, parabolic SAR

Wskaźniki momentum

Wskaźniki techniczne, należące do tej grupy, mierzą prędkość ruchów cen porównując obecną cenę z poprzednimi zamknięciami.

Jeżeli powstanie rozbieżność między wskaźnikiem a ceną, może dojść do zmiany trendu.

Kliknijcie, aby powiększyć

Przedstawiciele: RSI, CCI, oscylator stochastyczny

Wskaźnik zmienności rynku

Wskaźniki te mierzą szybkość ruchów cenowych (rozmiar świec), niezależnie od kierunku rynku. Dostarczają przydatnych informacji o zakresie (range) zarówno kupujących jak i sprzedających, który odbywa się na danym rynku; pomagają w określeniu punktów, na których rynek potencjalnie może zmienić kierunek.

Przedstawiciele: Wstęgi Bollingera, ATR, odchylenie standardowe

Wskaźniki wolumenu

Dokonują pomiaru siły trendu lub potwierdzają kierunek rynku na podstawie jakiejś formy uśredniania lub wygładzania wolumenu. Najsilniejszym trendom często towarzyszy rosnący wolumen. W rzeczywistości chodzi o wzrost objętości transakcji, który skutkuje dużymi ruchami cenowymi.

Przedstawiciele: Wskaźniki wolumenu, OBV, oscylatora Chaikina

 

Jak (nie) korzystać ze wskaźników technicznych

  • Przede wszystkim nie myślcie, że im więcej wskaźników, tym lepsze spojrzenie na przyszłe zachowanie rynku. Skupcie się raczej na 2-3 wskaźnikach i starajcie się o nich dowiedzieć jak najwięcej informacji. Obserwujcie ich działanie w różnych warunkach rynkowych (np. przy rosnącym wolumenie) i zwróćcie uwagę na towarzyszące im formacje.
  • Również nie należy wybierać wskaźników, które generują sygnały takiego samego typu. Korzystajcie z różnego rodzaju wskaźników, które uzupełniają się wzajemnie.
  • Jeżeli wasza strategia opiera się tylko na sygnale wskaźnika, starajcie się aby oprócz tego głównego – na którym zbudowana jest wasza strategia (np. RSI), dopełnić go jeszcze o dodatkowy wskaźnik, przykładowo wolumenu – który odfiltruje wejścia bez potrzebnej siły (wolumenu) rynku.

Uważajcie też, handlując na forexie i ogólnie w MetaTraderze na sposób wyświetlania wolumenu. Nie jest tam pokazywany właściwy wolumen, ale ilość zmian ceny za dany okresie czasu.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *