If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
 • pl
  • cs
  • en
Menu

Zlecenia handlowe w platformie Metatrader

8 Gru 2017,

A więc skonfigurowaliśmy platformę. Umiecie już zmienić ustawienia wizualne wykresu, przełączać ramy czasowe jak również dodać symbol rynku, na którym chcemy handlować. Świetnie, w tym momencie możemy skupić się na zleceniach handlowych Metatradera.

 

 

 

Na rynek możemy wejść w zasadzie na dwa sposoby:

 • Zleceniem typu market – natychmiastowe
 • Zleceniem oczekującym – po określonej przez nas cenie

Zlecenia handlowe

Zlecenie typu market

Z tego typu zlecenia korzystacie w wypadku pojawienia się na rynku korzystnej dla was sytuacji, chcecie wchodzić na rynek natychmiast. A zatem naciskacie BUY, jeżeli chcecie dany instrument kupić, ponieważ przewidujecie, że jego cena wzrośnie. Jeżeli natomiast oczekujecie obniżenie ceny danego instrumentu, wybieracie opcję SELL.

Rada: O ile nie widzicie w swoim Metatraderze tego czerwonego paska – służy on do składania natychmiastowych zleceń – kliknijcie na mały czarny trójkąt po lewej obok nazwy rynku i ów pasek się pojawi.

Co wydarzy się bezpośrednio po naciśnięciu przycisku BUY albo SELL?

Wejdziecie na rynek, i od razu będziecie mieli stratę. Jak to możliwe? Zapytajcie swojego brokera. Tym winowajcą jest spread, który zostaje z automatu doliczony do ceny otwarcia. Nie jest niczym innym niż opłatą za otwarcie pozycji dla brokera.

Wartość spreadu na parach walutowych jest różna. Od 1 pipsu do 3-5 pipsów. Przykładowo, otwierając pozycję o wielkości 0,10 lota, otrzymujecie spread np.: 1 pips, co oznacza że zaraz po otwarciu pozycji jesteście w stracie $1 dolara (na dolarowym koncie.) Tego ominąć się nie da, musicie się z tym liczyć. A więc kiedy decydujemy się, u którego brokera otworzymy swoje konto handlowe, wielkość naliczanego przez brokera spreadu, jest jednym z ważnych kryteriów, wg których wybieramy.

Sell limit & Buy stop vs. Buy limit & Sell stop

Jeżeli swoje wejścia planujecie z wyprzedzeniem i nie chcecie otwierać pozycji zleceniem typu market, skorzystacie ze zleceń oczekujących.

Cena rynkowa danego instrumentu będzie przykładowo 1.49 a wy zdecydujecie się, że chcecie wejść na rynek po cenie 1.50, przewidując dalszy wzrost ceny. Wobec tego pozycję otwieracie przy użyciu zlecenia “BUY STOP”. Zlecenie BUY STOP oznacza, że o ile cena przebijając poziom 1.50 dalej będzie kierowała się na północ, wy również będziecie w zysku.

Odwrotnie jeżeli aktualna cena wynosiłaby 1.49 a wy chcielibyście na poziomie 1.50 sprzedać, zrobilibyście to za pomocą zlecenia “SELL LIMIT”. Tym samym pozycja zostałaby otwarta w momencie, kiedy cena powróciłaby na wartość 1.50.

Przejrzyście ilustruje to poniższy obrazek.

W jaki sposób złożyć zlecenie typu limit?

Można to zrobić na dwa sposoby.

Pierwszym sposobem jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy wprost na wykresie:

Rada: Sprawdźcie i zobaczcie to sami w swoim Metatraderze, że w zależności od tego gdzie znajdujecie się na wykresie automatycznie zmieniają się możliwe zlecenia oczekujące. Klikając nad obecną cenę, automatycznie zobaczycie „Sell limit”, natomiast klikając pod obecną cenę, zamiast Sell limitu zobaczycie „Buy limit”.

Sposób drugi: Przez okno zlecenia

Na dowolnym rynku otworzycie to okno, klikając na „Nowe zlecenie”. Zobaczycie tam:

 • Instrument
 • Wolumen (wielkość pozycji)
 • Stop loss i profit target
 • Typ (rodzaj zlecenia): tutaj przełączacie na zlecenie oczekujące
 • Typ (zlecenia oczekującego): Tutaj przełączacie czy limit sell&buy albo stop sell&buy

Następnie wystarczy kliknąć na „złóż zlecenie” i jesteście na rynku

Rada końcowa:

 • Jeżeli już jesteście w rynku – macie otwartą pozycję, stop loss i profit target możecie przesuwać za pomocą myszy. Wystarczy kliknąć na linię poziomu np.: stop lossa i przesunąć ją na inny poziom.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *