If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
 • pl
  Menu

  Nie wszystko złoto, co się świeci

  12 Paź 2017,

  Niedawno robiłem testy robota kolegi, który mnie o to poprosił. Żeby pokazać różnicę, przeprowadziłem testy dwa. Jeden na danych, które są zawarte w Meta Trader 4 i kolejny na danych tickowych uzyskanych z programu TICK DATA DOWNLOADER.

   

   

  Test robiłem przy pomocy wtyczki do MT4 Tick Data Suite, która zapewnia modelowanie tickowe 99% stanu REAL.

  Parametry robota, które mogę zdradzić to:

  • EURUSD
  • M30
  • 01.01.2003 – 31.08.2017
  • 3 wskaźniki (jeden z nich to ATR)
  • zakończenie gry na koniec dnia
  • Money Management – 0,10 lota, każde zlecenie
  • Kapitał 10000
  • Stop Loss – do 300 pkt na podstawie ATR
  • TP – do 1300 na podstawie ATR
  • Przesuwanie na BE

  Czy będzie niespodzianka?

  Może się wydawać, że nie powinno być różnicy. Testy zrobione na ten samej platformie powinny być takie same, a w najgorszym wypadku bardzo podobne. Jednak udowodnię, że różnice mogą być kolosalne! Tak naprawdę parametry robota nie są aż tak ważne, ważna jest różnica w dokładności testowania.

  Krzywa kapitału na zdjęciu Nr. 01 jest prawie idealna – no kto by takiej nie pragnął.

  Na drugim jest już inna „bajka”.

   

  Bardziej zbliżone wyniki do rzeczywistości pokazują poważne problemy. Gdybyśmy rozdzieli zdjęcie na więcej kolumn (prawie 2 kratki na zdjęciu – to jeden rok) to widzimy od razu, że ta strategia przez 5 lat stagnowała. Jak sami pewnie zauważyliście, nie jest tragicznie, ale nad strategią trzeba jeżcie popracować albo zostawić ją i szukać innej. Na moje pytanie, czy były zrobione testy odporności, mój kolega odpowiedział, że nie. To szkoda bo coś takiego na pewno by odkrył od razu i zaoszczędziłby sobie i mnie kilka godzin. Ale…przynajmniej mogłem Państwu pokazać, jak ważna jest dokładność danych i w jaki sposób przeprowadzamy testy w MT4.

  Na co koniecznie zwracać uwagę!

  Te przykłady bardzo pięknie pokazują, gdzie tkwi największy problem podczas zwykłego testowania w MT4 i testowaniem dokładnym. Jako dowód wkleiłem zrzuty ekranu raportów platformy Meta Trader 4.

  1. nam pokazuje na jakość wykonania kodu obliczeniowego MT4 w stosunku do rzeczywistości – standardowy test w MT4

  2. nam pokazuje jakość wykonania kodu obliczeniowego MT4 przy użyciu zewnętrznej wtyczki takiej jak Tick Data Suite w stosunku do rzeczywistości

  Co powala z nóg?

  Oglądaliście te zdjęcia uważnie! Specjalnie nie podkreśliłem! Pewnie nie umknęła Waszej uwadze ta kolosalna różnica między użytymi tickami w teście. Zwykły test w MT4 – 37 458 899 i drugi test z użyciem wtyczki, prawie 3 krotnie więcej użytych ticków – 103 104 253. To daje do zastanowienia. Gdzie to wszystko zniknęło? Niestety platforma MetaTrader 4 nie zbyt dobra do testowania, ale z kolei bardzo stabilna w zastosowaniu automatów. Jakieś plusy i jakieś minusy. Całe szczęście, że mamy wtyczki, które problem elegancko rozwiązują.

  Pobierż darmowy e-book

  "Tajemnica zyskownych strategii"

  ebook-pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *