If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Zarządzanie pieniędzmi: Podstawowy filar tradingu

26 Lut 2018,

Ten artykuł jest prawdopodobnie najważniejszym z naszej serii: trading dla początkujących. Zrozumienie zasad właściwego zarządzania pieniędzmi jest tak ważne, że można to nazwać podstawowym filarem tradingu.

 

Handel na giełdzie to kwestia właściwego zarządzania ryzykiem. Wchodzimy w zagranie w oparciu o analizę, bądź też zaprogramowane strategie algorytmiczne. Ale zawsze mamy tylko pewne prawdopodobieństwo, że zagranie zakończy się dla nas sukcesem. Za każdym razem, otwierając pozycję ryzykujemy też stratę, i nigdy nie wiemy, jak zakończy się to konkretne zagranie.

Aby lepiej zrozumieć znaczenie zarządzania pieniędzmi przypatrzmy się przykładowi rzutu monetą. Jeżeli padnie orzeł, otrzymujecie 200 zł, jeżeli natomiast reszka, tracicie 100 zł.

100x rzut monetąZysk / StrataBilansW sumie
60 rzutówStrata= 60 x -100– 6000
40 rzutówZysk= 40 x 200+ 8000

Ostatecznie więc wasz profit wynosi 2000 zł, chociaż ponieśliście więcej strat niż wygranych. Ponieważ kiedy wygraliście, zarobiliście 200 zł, co jest dwa razy tyle. Zatem nadal byliście dochodowi.

Ten przykład ma zademonstrować myśl i znaczenie zarządzania pieniędzmi. Nieważne, ile procent waszych zagrań odnosi sukces, jeśli pracujecie z odpowiednim zarządzaniem pieniędzmi. Ryzykujecie 100 zł aby zarobić 200 zł, ale wasza rentowność jest tylko 40% czy to jest problem? W tym wypadku nie, wasz trading nadal może być dochodowy.

Każdy trader ma inne podejście do zarządzania pieniędzmi

Tu nie chodzi o przykład, który byłby odpowiedni dla wszystkich. Każdemu odpowiada coś innego i każdy trochę inaczej pracuje z money managementem. W zależności od indywidualnych preferencji i strategii. Komuś może odpowiadać ryzyko straty 100 zł i zysku 200 zł, ponieważ jeżeli wyrazić to w procentach, rentowność wynosi 80%. W takim przypadku trader może sobie na to pozwolić.

Jednak trader z omówionego przykładu, mając wskaźnik rentowności w wysokości 40% na pewno nie może sobie pozwolić na zysk 100 zł, ryzykując 200 zł.

Dlatego więc strategia musi być przetestowana na danych historycznych. Dzięki temu stwierdzimy, w jaki sposób może być dochodowa, jakie są jej średnie zyski oraz średnie straty. Jeśli rentowność strategii jest zbyt niska, a straty nie są zrównoważone przez duży zysk z dochodowych zagrań, nie ma sensu zajmować się taką strategią.

Wskazówka: Na przykład Zdeněk korzysta z oprogramowania StrategyQuant, które służy do tworzenia tysięcy strategii opartych na pożądanych parametrach. Służy również do ich backtestu na historycznych danych rynkowych (np.: EURUSD).

Zarządzanie pieniędzmi w praktyce

Zamieszczam poniższą tabelę, aby pomóc wam w zrozumieniu znaczenia zarządzania pieniędzmi w prawdziwym tradingu. Aby ją w pełni zrozumieć, musicie znać czym jest RRR, tzw. risk reward ratio – potencjalny zysk z transakcji.

Co definiuje RRR?

Definiuje nasz stop loss. Przykładowo, jeśli wejdziemy w zagranie na wartości 1000, stop loss umieścimy na 900, a cel zysku jest 1200, to wtedy nasz RRR wynosi 2: 1 (= Ryzykujemy 100, aby uzyskać 200). Jeśli ryzykujemy 100 zł, aby uzyskać 50 zł, wartość RRR będzie 0,5. Zobaczcie poniższą tabelę.

RRRStosunek wygranych (Win ratio)Zysk za 100 zł
0,566,67 %50 zł
150 %100 zł
1,540 %150 zł
233,33 %200 zł
2,528 %250 zł
325 %300 zł
3,522,22 %350 zł
420 %400 zł
4,518,18 %450 zł
516,67 %500 zł
5,515,38 %550 zł
614,29 %600 zł

Jeszcze dodam, że „zysk z inwestycji na 100 zł” jest obliczany tak, ażeby wasz trading skończyliście na zerze. Nie są wliczone poślizgi ani prowizje dla brokera. Powinno to jednak zilustrować myśl, że chociaż może strategia generować niższe procenta, nadal może być zyskowna. Oczywiście wasza ostateczna strategia powinna mieć lepsze wyniki od tych, które były zaprezentowane w powyższej tabeli. Jeżeli osiągniecie wartości podobne do tych z tabeli, wprowadzając małe zmiany możecie przenieść prawdopodobieństwo zysku na waszą stronę.

Każdy chciałby uzyskać co najmniej 2 zł na każdy zainwestowany dolar, ale tu ograniczają nas wartości maksymalne naszej strategii. W praktyce oznacza to, że jeśli chcemy wyższy zwrot, rynek musi wykonać znacznie większy ruch w przez nas pożądanym kierunku. Jeżeli chcemy, aby na każdą zainwestowaną złotówkę otrzymaliśmy zwrot w wysokości 5 zł, rynek musi przebyć 5x dłuższą odległość niż jaka jest odległość naszego stop lossu w momencie wejścia – co jest niełatwe nawet w przypadku bardzo zmiennych rynków.

Wyobraźcie to sobie praktycznie. Musielibyśmy wejść w trend, który będzie kontynuowany w horyzoncie długoterminowym. Taką okazję oferował na przykład koniec interwencji czeskiego banku narodowego. Cena dolara zmalała w ciągu niecałego roku z 25.76 CZK na dzisiejsze 20.6 CZK.

Nie starajcie się za wszelką cenę mieć wyższe zyski od strat. To nie jest takie ważne. Skoncentrujcie się na długoterminowym zarządzaniu pieniędzmi i chrońcie wasz rachunek przed dużymi stratami, aby uniknąć niepotrzebnego wyzerowania konta.

Powiązane artykuły:

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *