If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Zastosowanie contango (1/2)

24 Lis 2017,

W zeszłych dwu odcinkach mojej serii artykułów wytłumaczyłem Państwu powody, dla których oceniam VIX i jego pochodne jako bardzo ciekawe źródła alfy. Dzisiejszy odcinek chciałbym poświęcić pierwszemu założeniu, a mianowicie wysokiemu contango. Zacznijmy więc od tego, że wytłumaczymy sobie czym w ogóle jest w contango. Co mamy na myśli mówiąc, że rynek jest w contango?

 

Contango to sytuacja, gdy cena spotowa (momentalne) danego towaru jest niższa od ceny przyszłych kontraktów (kontrakty futures). Odwrotnie ma to miejsce w wypadku backwardation. To ma miejsce wtedy, gdy obecna cena danego towaru na rynku rzeczywistym jest wyższa od ceny przyszłych kontraktów terminowych.

Na poniższym zdjęciu widać strukturę oczekiwań kontraktów terminowych dla indeksu zmienności implikowanej VIX, który dzięki swojemu zachowaniu rynkowemu określany jest mianem „barometru strachu” na rynkach. Nie chcę Państwa zaraz na dzień dobry zasypać masą informacji teoretycznych, ale jednak ważne jest przynajmniej ramowe zrozumienie założeń, na podstawie których obliczana jest jego wartość. Wartość indeksu zmienności implikowanej VIX obliczana jest na podstawie trzydziestodniowej implikowanej (czyli oczekiwanej, przewidywanej) zmienności na indeksie S&P 500. Wyrażając to dokładniej na podstawie jego najbliższych i bardziej odległych opcji call i put. Zatem wartość owych opcji określa wartość indeksu VIX.

Mówiąc to prościej, im większa jest oczekiwana zmienność – im większa nerwowość na rynkach, tym więcej inwestorzy i menedżerowie portfeli się zabezpieczają. Zapewne wiecie, że jedną z możliwości zabezpieczenia portfolio przeciw spadku rynkowemu jest kupno zabezpieczających opcji put. W nerwowej sytuacji popyt na opcje put znacznie wzrośnie, co z kolei spowoduje wzrost ich wartości a poza tym wzrost ich wartości odzwierciedla się na wartości samego indeksu VIX.

 

Termínová křivka VIX futures

Obr.1: Krzywa struktury oczekiwać VIX futures (źródło: spreadcharts.com)

 

Z dzisiejszego punktu widzenia można stwierdzić, że rynek jest w contango. Krzywa struktury oczekiwań ma tendencję rosnącą, co jest dla indeksu VIX stosunkowo typowe. Można to zinterpretować tak, że im dłużej inwestorzy chcą zabezpieczać swoje portfele, tym więcej muszą płacić za takie zabezpieczenie.

Tę sytuację można w prosty sposób porównać do sytuacji klasycznego ubezpieczenia, jaka dotyczy samochodu albo domu. Roczne ubezpieczenie jest oczywiście droższe od ubezpieczenia kwartalnego.

Przeciwieństwem contango jest tzw. backwardace. Charakter struktury oczekiwań jest przynajmniej częściowo malejący. Chodzi o stan typowy do sytuacji nerwowej atmosfery na rynkach finansowych. Często dotyczy on okresów, kiedy dochodzi do znaczących obniżeń albo przynajmniej korekty na rynku akcji. Wartość bliższego kontraktu futures w takiej sytuacji – bliższego zabezpieczenia np.: na 1 miesiąc – jest wyższa od tego bardziej odległego – wartości futures kontraktu o przyszłorocznym terminie płatności. Przykładowo w okresie między rokiem 2008 i 2012 był rynek w bardzo silnym backwardation.

 

Przez większość czasu rynek znajduje się w contango. Wynika to z poniższego histogramu, który pokazuje stopę dystrybucji contango (między najbliższym i kolejnym kontraktem futures VIX). Kolumny reprezentujące contango to te w prawo od jasno niebieskiej. Natomiast te po lewej reprezentują backwardation, w którym się obecnie znajdujemy.

 

Contango histogram

Obr.2: Histogram contango – VIX futures (źródło: spreadcharts.com)

 

Rozwój contango / backwardation widzimy również wyraźnie na poniższym wykresie. Wartości powyżej zera reprezentują contango, natomiast minusowe backwardation. Ponownie chodzi o różnicę między najbliższym i bardziej odległym VIX kontraktem futures.

 

Vývoj contanga na VIX futures

Obr.3: Rozwój contango na VIX futures (źródło: spreadcharts.com)

 

Histogram i wykresy rozwoju contango/backwardation można odszukać absolutnie i darmowo studiować na serwerze spreadcharts.com, oczywiście nie tylko dla VIX futures, ale również dla rynków towarowych.

 

Wracając do VIXu

Na wykresie długoterminowym VIXu widzimy, że w sytuacjach nerwowych albo wręcz paniki rynkowej, wartość VIXu rosła i nabierała wartości można by powiedzieć ekstremalnych. (Przykładowo w roku 2008 urósł nawet do wartości 90), jednak przez większość czasu, zwłaszcza w okresie kilku ostatnich lat – kiedy to na rynku panuje niebywały spokój – znajduje się poniżej 20. Za przypuszczalne low możemy uznać wartość około 10.

 

Vývoj indexu VIX od roku 2000

Rozwój indeksu VIX od roku 2000 (źródło: finance.yahoo.com)

 

Przypatrując się wykresowi indeksu VIX może przyszła Wam do głowy myśl po prostu kupić kontrakt – wejść w pozycję long w sytuacji kiedy jego wartości są tak absurdalnie niskie. Ponieważ zdaje się być tylko kwestią czasu kiedy znowu wzrośnie a Państwo zaksięgowalibyście w tym momencie ciekawy zysk.

Tutaj muszę Państwa rozczarować. Nie można handlować na indeksie VIX jako takim. Chodzi tylko o obliczenie spotowej (momentalnej) wartości zmienności. (Momentalnej wartości zmienności.) Mam dla Was jednak również dobrą wiadomość. Z indeksem zmienności implikowanej VIX są powiązane dalsze pochodne – futures i opcje, z których korzysta masa ETF funduszy inwestycyjnych i innych produktów finansowych (np.: ETN…) Wszystkimi tymi instrumentami można oczywiście handlować.

Owymi instrumentami (zmienne ETFy i ETNy) często handlujemy w ten sam sposób jak klasycznymi akcjami, w sprawie płynności również nie bywa problem a wymagany kapitał inwestycyjny jest nieduży. (Można inwestować w te ETFy teoretycznie już od 1 sztuki, podobnie jak ma to miejsce na akcjach.) A zatem można tymi ETFami w bardzo komfortowy sposób handlować przy pomocy opcji. Typowym przedstawicielem tej kategorii zmiennych ETFów/ETNów jest instrument VXX.

 

W następnym odcinku przedstawię Państwu mechanizm działania tego typu ETFów/ETNów i jak możemy z nich skorzystać z punktu widzenia ciekawych strategii opcyjnych.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *