If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Contango i mało skuteczne towarowe ETFy

6 Gru 2017,

W zeszłych odcinkach tłumaczyłem Państwu znaczenie pojęcia contango, czym jest indeks VIX, jak również działanie niektórych ETFów/ETNów na rynku ze zmiennością. Skupiliśmy się wokół ich niskiej skuteczność, która wynika z ich budowy, i z której my możemy w naszym tradingu skorzystać.

 

W dzisiejszym odcinku będziemy dalej przerabiali ten temat. Pokażę wam kolejne rynki, na których możemy ową niską skuteczność zaobserwować, będą to głównie rynku towarowe.

 

Na poniższym wykresie widać absolutną dominuję indeksu VIX pod względem przeciętnego rocznego contago, ale nie tylko ten rynek jest godny uwagi i analizy.

Poniższy wykres przedstawia również najbardziej znane sektory towarowe, pokazując wysokość przeciętnego rocznego contango w okresie ostatnich dziesięciu lat.

Průměrné roční contango za 10 let (zdroj: CME, vlastní výpočet)

Obr.1: Przeciętne roczne contango w różnych sektorach w ciągu ostatnich 10 lat (źródło: CME, obliczenie własne)

 

Z poniższego wykresu odczytacie bardziej szczegółową listę rynków towarowych, porównanych ponownie wg średniego rocznego contango.

Průměrné roční contango u vybraných komodit za 10 let (zdroj: CME, vlastní výpočet)

Obr.2: Przeciętne roczne contango dla wybranych towarów w ciągu ostatnich 10 lat (źródło: CME, obliczenie własne)

 

 

Fakt, że właśnie VIX wiedzie prym w tym rankingu prawdopodobnie państwa nie zaskakuje. Uprzedzałem was o tym po trosze w zeszłych odcinkach mojej serii artykułów 🙂

Drugie miejsce zajmuje gaz ziemny. Ten surowiec jest interesujący również dlatego, że w odróżnieniu od VIXu, rynek z gazem ziemnym nie jest generalnie niedowartościowany. Z mojego punktu widzenia chodzi o interesującego kandydata to portfela, i będzie o nim jeszcze mowa. Możemy handlować wieloma ETFami, również za pomocą opcji. Dostępne są również lewarowane ETFy.

Miejsce trzecie zajmowane przez wieprzowinę jest również ciekawe. Tutaj jednak sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ brak stosownego ETFu – dostatecznie płynnego i którym można by było handlować przy użyciu opcji.

Miejsce czwarte – ropa, nie jest aż tak zaskakujące. Podobnie jak ma to miejsce w wypadku gazu ziemnego, również na rynku z ropą istnieje szereg ciekawych i płynnych ETFów (od USO, aż po SCO, UCO, itp.) Zresztą, strategia handlowa na short ropy ropy była tematem mojego wykładu na zeszłorocznej edycji Czeskiej konferencji inwestycyjnej. Obecnie zmniejszam jednak zaangażowanie ropy w ramach portfelu, angażując więcej już wspomniany gaz ziemny.

 

 

Wracając do ETFów

W tym artykule chciałbym wam przedstawić ETF: UNG, który dzięki temu, jak jest skonstruowany i jak działa, oferuje inwestorom ciekawą możliwość handlu gazem ziemnym.

Zasada działania tego ETFu jest stosunkowo prosta – ten ETF utrzymuje ekspozycję wobec rynku z gazem ziemnym na najbliższy miesiąc (front). Ponieważ jego cel to utrzymanie ekspozycji wobec kontraktu o najbliższym wygaśnięciu, musi co miesiąc sprzedać najbliższy futures kontrakt, rolując – czyli kupując kolejny kontrakt. W zeszłym artykule wytłumaczyłem wam jak działa contango. To właśnie efekt contango powoduje, że fundusz sprzedaje przedni kontrakt po niższej cenie, kupując kolejny kontrakt po wyższej cenie. A więc w sytuacji, gdy contango z miesiąca na miesiąc osiąga kilka procent, cena takiego ETFu z gwałtownie spada. (Czynnikiem sprawczy jest silne contango.)

Na poniższym wykresie możecie widzieć porównanie ceny spotowej gazu ziemnego i ceny ETFu: UNG. Widać wyraźnie, że contango znacznie przyczynia się do niskiej skuteczności i spadku ceny UNG w porównaniu do ceny spotowej. Zwłaszcza patrząc z perspektywy długoterminowej jest ta różnica dobrze widoczna. Dwadzieścia lat działania contango spowodowało spadek ceny ETFu: UNG z około 10 000 USD do obecnych 6 USD. Aby w pełni wyrazić wartość tego spadku, potrzebne jest zrównoważyć short volumen tak, aby nadal tworzył minimalną % część portfelu.

 

Srovnání vývoj ceny zemního plynu a ETF:UNG za posledních 20 let (zdroj: CME, vlastní výpočet)

Obr.3: Porównanie rozwoju ceny gazu ziemnego i ETFu: UNG w ciągu ostatnich 20 lat (źródło: CME, obliczenie własne)

 

A więc w jaki sposób skorzystać z fenomenu contanga na towarowych ETFach? Przyjrzyjmy się temu przykładowi. Jest rynek z gazem ziemnym i chcemy spekulować na nim na obniżenie cen – nie ważne decyzję podjęliśmy na podstawie analizy fundamentalnej czy technicznej. Podejście handlowe zostawmy teraz na boku.

Zaleta tego ETFu, to znaczy jego konstrukcji jest ta, że nawet jeżeli cena nie poruszałaby się dokładnie tak jak chcieliśmy czy przewidywaliśmy, efekt contango działa na naszą korzyść i może posłużyć nam jako swoista deska ratunku czy pewnego rodzaju amortyzator. Mówiąc prościej – jeżeli contango będzie wynosiło 5% a cena spotowa gazu ziemnego nie obniży się ani o dolar, i tak wasza pozycja krótka będzie na tym ETFie cca 5% w plusie. Zaznaczam, że mowa o horyzoncie miesięcznym.

Nawet jeżeli contango byłoby stosunkowo niskie, np.: 2% / miesiąc, z perspektywy roku otrzymujemy wynik 20-25%, co na pewno nie jest bez znaczenia dla inwestorów długoterminowych.

 

W następnym odcinku tej serii artykułów zaczniemy omawiać temat lewarowanych ETFów. Przedstawię możliwości, z których możemy korzystać. Zaprezentuję wam również duży wpływ dźwigni, z którą wiąże się efekt „tracking-erroru” na znaczący spadek wartości tych ETFów oraz w jaki sposób stwarza to dla nas interesujące możliwości handlowe.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *