If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
 • pl
  • cs
  • en
Menu

Mało skuteczne ETFy i opcyjne spready pionowe (1/2)

15 Lut 2018,

W zeszłych odcinkach tej serii wytłumaczyliśmy sobie niektóre podstawowe strategie i sposoby na short mało skutecznych ETFów/ETNów. Omówiliśmy zarówno strategię zupełnego shortu, jak również strategie nagich opcji short call i long put. Omówiliśmy ich wady i zalety. Ten odcinek chciałbym poświęcić mojej ulubionej strategii, którą często używam – przede wszystkim w perspektywie długoterminowej – na short ETFu ze zmiennością, którą jest opcyjny pionowy bear spread.

 • Spread opcyjny = strategia opcyjna zbudowana z więcej opcji
 • Pionowy = każda z opcji ma tę samą datę wygaśnięcia
 • Bear = spekulacja na spadek ceny. Przy użyciu opcji można spekulować na spadek ceny instrumentu bazowego używając zarówno bear put, jak i bear call spreadu.

W dzisiejszym artykule przerobimy bear call spready.

Jak taki spread wygląda?

Cała strategia zbudowana jest z dwóch opcji – wystawionej call opcji i kupionej call opcji. Cena wykonania wystawionej opcji jest niższa od tej kupionej, czyli otrzymywana przez nas premia opcyjna jest wyższa, niż musimy zapłacić za kupno call opcji. Kupiona opcja pełni jednak bardzo ważną rolę. Jej zadaniem jest ochrona naszej wystawionej opcji przed potencjalnie nieograniczonymi stratami.

Otwierając pozycję spreadową otrzymujemy premię (tak jak już w omawianym wypadku strategii short call; różnica jednak polega na tym, że ta pozycja jest chroniona).

Jako rynek bazowy wybieramy rynek ETF: UVXY, który w zeszłym roku obniżył się o ponad 90%. Obecna podwyższona zmienność jest (z punktu widzenia ceny) idealna do otwarcia pozycji. Spójrzcie na obecny stan rynku.

Vývoj UVXY 7/2017-2/2018 (zdroj: TD Ameritrade)

Obr.1: Rozwój UVXY 7/2017-2/2018 (źródło: TD Ameritrade)

Jako przykład niech posłuży nam pionowy bear call spread na instrumencie UVXY z wygaśnięciem JAN19 (czasowy horyzont niemalże roczny) i cenami wykonania 4 (wystawiona opcja call) i 9 (kupiona opcja call). Niebieska linia na wykresie reprezentuje wartość 4. Na tym poziome w styczniu 2019 (w czasie wygaśnięcia opcji) cena musi się znajdować, aby zaksięgować maksymalny zysk. Jednak jeżeli wystarczy nam częściowy zysk, nie jest to konieczne.

 

Sprzedaż (wystawienie) opcji call

Tę strategię opisywałem już jako niezależną metodę shortu rynku. Zatem wiecie już, jak wygląda jej wykres. Jeżeli byłbym short na opcji call o cenie wykonania 4, otrzymam obecnie premię 16.91 czyli 1691 USD / kontrakt. Jest to co prawda spora suma pieniędzy, ale potencjalny ekstremalny wzrost (patrz poniedziałkowy wzrost UVXY o ponad 50%, już nie wspominając o dalszym wzroście w after-markecie), nawet tak „obfita” premia może nie wystarczyć na pokrycie potencjalnie nieograniczonych strat.

Opční strategie short call (strike 4, JAN19) (zdroj: TD Ameritrade)

Obr.2: Strategia opcyjna short call (cena wykonania 4, JAN19) (źródło: TD Ameritrade)

 

Kupno opcji call o wyższej cenie wykonania

Żeby ograniczyć potencjalną stratę, można kupić np. opcję call (cena wykonania 9), która kosztuje 14.81, tzn. 1481 USD / kontrakt.

Wykres opcyjny samej kupionej opcji call wygląda następująco:

Opční strategie long call (strike 9, JAN19) (zdroj: TD Ameritrade)

Obr.3: Strategia opcyjna long call (cena wykonania 9, JAN19) (źródło: TD Ameritrade)

 

Podsumowanie – czyli obie opcje razem

Jeżeli połączymy obie pozycję, otrzymamy pożądany pionowy bear call spread o następujących właściwościach:

 • Data wygaśnięcia: JAN2019
 • Spread:  4 – 9  opcja call
 • Maksymalny zysk: Różnica między premią opcyjną za wystawioną opcję (+) i kupioną (-) opcję = 16.91 – 14.81 = 2.10 = 210 USD / kontrakt. Powyższy maksymalny zysk zostanie zrealizowany, jeżeli w momencie wygaśnięcia opcji (czyli w styczniu 2019) cena UVXY będzie znajdowała się poniżej wartości 4.
 • Maksymalne ryzyko: Różnica w cenach wykonania między każdą z opcji (5 punktów = 500 USD) minus otrzymana premia opcyjna (2.1 = 210 USD), czyli = 290 USD / kontrakt. Tyle będzie wynosiła strata, jeżeli w styczniu 2019 cena UVXY będzie znajdowała się gdziekolwiek powyżej wartości 9.
Diagram opční strategie bear call spread 4-9 call JAN19 (zdroj: TD Ameritrade)

Obr.4: Wykres strategii opcyjnej bear call spread 4-9 call JAN19 (źródło: TD Ameritrade)

Podstawowe reguły handlu bear call spreadami

Wejście

Również tutaj stosujemy założenia, o których była mowa już wcześniej. Oznacza to wejście w pozycję, gdy cena rynku bazowego jest podwyższona – aby otrzymać wyższą premię opcyjną za wypisany przez nas spread. Wspomniałem również o tym, że stosuję w tym celu własny model obliczeniowy. Zawiera on osiągalną premię opcyjną (dla poszczególnej struktury opcyjnej, położenia VIXu, czasu do wygaśnięcia opcji, itp.).

 

Wyjście

Typowo w momencie osiągnięcia 80-90% z otrzymanej premii.

Czasowy stop-loss – maksymalnie 3 miesiące przed datą wygaśnięcia (dotyczy zagrań otwieranych min. na okres 8 miesięcy; oczywiście zagrań krótszych – w pełni spekulacyjnych – to nie dotyczy).

Jeżeli instrument bazowy w dalszym ciągu porusza się przeciwko mojej pozycji – czyli jego cena wzrasta – nie ma powodu do paniki, najwyższa możliwa strata jest gwarantowana. Tylko na cenie wykonania wystawionej call opcji śledzę wymiar czasowy, który nie powinien być zerowy, tzn. zbliżony do zera. W takim wypadku na wystawionej call opcji zagraża ryzyko tzw. assignmentu, czyli zamiast 1 sprzedanej opcji będę miał 100 sztuk instrumentu bazowego w pozycji short. To nie jest co prawda problem, pozycja nadal jest zabezpieczona przez kupioną call opcję, niemniej problem może polegać na wysokich kosztach za short pozycję (tzw. borrowing-fee, który może wynosić nawet dziesiątki % z nominalnej wartości short pozycji). Dlatego jeżeli zdarzy się borrowing-fee (zwyczajnie zdarza się to, kiedy rynek bazowy jest drogi), całą pozycję zamykam i rozważam możliwość wejścia po wyższej cenie wykonania. Tematowi assignmentu poświęcę jeden z przyszłych odcinków tej serii.

Małe podsumowanie

Zalety:

 • Strategia z jednoznacznie zdefiniowanym profilem ryzyka, ze z góry zdefiniowaną stratą i zyskiem.
 • Dzięki zabezpieczeniu nie trzeba zamykać pozycję w momencie nieprzychylnego (często krótkotrwałego) ruchu ceny instrumentu bazowego przeciwko pozycji.

Wady:

 • Ograniczony potencjał zysku.
 • W wypadku bear call spreadów ryzyko przyporządkowania (assignmentu) wystawionej opcji w sytuacji wysokiej ceny bazowego rynku.

Kilka słów na koniec:

Poniedziałkowa sesja dobitnie pokazała, jak strategia kupna mało skutecznych ETFów/ETNów zmienności może być zwodnicza… Chociaż instrumenty takie jak XIV albo SVXY w ciągu zeszłego roku były zyskowne, wystarczył jeden dzień i… koniec. XIV znikło zupełnie z powierzchni ziemi – tzn. giełdy, natomiast handel na SVXY jednak został wznowiony, owszem za cenę dużych strat. Niemniej wynik jest smutny – patrz poniższy wykres. Podczas gdy jeszcze w piątek 2.2. cena jeszcze poruszała się nad wartością 100, w chwili obecnej (wtorek 6.2) wynosi około 12. Poniedziałkowe obniżenie o więcej niż 80% (włącznie after-market) za jeden dzień mówi jasno.

Graf SVXY 2017-2018 (zdroj: TD Ameritrade)

Obr.5: Wykres SVXY 2017-2018 (źródło: TD Ameritrade)

Oba omawiane instrumenty łączy jedno – niska skuteczność powstająca w wyniku „tracking-erroru” (czy compoundingu – jeżeli tak wolicie). Dlatego chociaż zyski z zeszłych lat były ciekawe (pomimo, że towarzyszyła im ekstremalnie niska zmienność) zawsze ostrzegałem inwestorów przed kupnem tych instrumentów i odwrotnie, np.: short SVXY drogą pionowych bear call spreadów uważałem za interesującą strategię zabezpieczającą do moich opcyjnych pozycji spreadowych na bear call spreadach na UVXY (patrz. powyższy przykład) w moim portfelu. Dla wielu traderów była to na pierwszy rzut oka strategia bez sensu, jednak rozwój w minionych dniach potwierdził tę tezę i zostały zrealizowane ciekawe zyski na tych bear call spreadach otwartych na instrumencie SVXY. Więcej zgłebimy ten tema w którymś z kolejnych odcinków, w którym szczególnie poświęcę się kombinacji pozycji opcyjnych na takich we wzajemnej opozycji działających ETFach/ETNach.

Powodzenia w tych „zmiennych” dniach!

Notatka: Problem niezabezpieczonych pozycji uderzył również duże fundusze hedgingowe, które nie były przygotowane na poniedziałkową zmienność i nie miały zabezpieczonych swoich pozycji.

Polecam waszej uwadze poniższy artykuł. Jaki obrót mogą przybrać sprawy na niezabezpieczonych pozycjach jest warte uwagi i zapamiętania.

https://www.cnbc.com/2018/02/08/fund-crashes-after-wrong-way-volatility-trade.html

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *