If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Ryzyka, czyli na co uważać handlując lewarowanymi ETFami

21 Gru 2017,

W zeszłym odcinku wytłumaczyłem wam, jakie pułapki są związane z długoterminowym trzymaniem pozycji na lewarowanych ETFach – chodzi o tzw. Compounding. U nas w funduszu slangowo nazywamy to „tracking-error”. Na rynku o wysokiej zmienności potrafi to zjawisko na prawdę namieszać w cenie lewarowanego instrumentu.

No sami zobaczcie. Jeżeli rozważylibyśmy nielewarowany ETF o wartości 100, ustawiając tę samą wartość początkową również dla lewarowanego ETFu, to o ile cena wzrastałaby codziennie o 10 punktów a dnia następnego o te 10 punktów malała (wracając tym samym do wartości początkowej); to o ile takowa sytuacja miałaby miejsce 20x z rzędu, wartość nielewarowanego ETFu oczywiście pozostawałaby 100, natomiast wartość 2x lewarowany ETFu spadłaby o więcej niż 30%.

 

Jakie dalsze pułapki i ryzyka kryją się w handlu lewarowanymi ETFami?

 

Reset portfelu

Przeważająca większość lewarowanych ETFów przeprowadza reset codziennie. Oznacza to, że wspomniana wcześniej dźwignia i mnożnik potencjalnych dochodów (2x,3x) jest dotrzymywana przede wszystkim na podstawie codziennej. Trzymając ten instrument w długofalowym horyzoncie – tygodnie, miesiące albo nawet lata – może faktyczny dochód różnić się znacząco w porównaniu do wydajności swojego instrumentu bazowego/benchmarku/indeksu. Jak już wspomniałem, różnica jest w tej sytuacji tym większa, im większa jest zmienność rynku.

 

Wyższe koszta

Ze względu na swoją budowę lewarowane ETFy są obciążone dodatkowymi kosztami, związanymi właśnie z resetowaniem/rebalancowaniem portfelów. Można zatem stwierdzić, że większość tych ETFów cechuje zarządzanie aktywne, co skutkuje podwyższonymi kosztami.

Dla porównania koszty zarządzania ETFem:SPY wynoszą 0,09%, natomiast w wypadku lewarowanego ETFu:SSO jest to już 0,90%.

 

Ryzyka związane z handlem derywatami

Lewarowane ETFy często stosują w swoich portfelach całą masę derywatów finansowych, aby pomnożyć potencjalny zysk. Grupy derywatów finansowych – w porównaniu o bezpośredniej i nielewarowanej inwestycji – są obarczone całą masą ryzyk; najwięcej z nich jest związanych właśnie ze względu na zastosowanie dźwigni finansowej. Przykładowo jeżeli doszłoby do znaczącego obniżenia ceny instrumentu bazowego, trzymając pozycję na lewarowanym instrumencie straty mogły by być o wiele większe. Fundusz może być w takim momencie zagrożony przez margin call, co w praktyce oznaczałoby ewentualny problem z płynnością.

 

Na poniższym wykresie widać, w jaki sposób wyżej omawiane niskie skuteczności wpływają na dezintegrację albo wyrażając to dosadniej zyski z pozycji short takiego instrumentu ETF:BOIL (2x lewarowany ETF na gaz ziemny, a dokładnie ProShares Ultra Bloomberg Natural Gas). Jaki wpływ ma efekt contango na gaz ziemny już omawialiśmy, temat możecie oświeżyć sobie tutaj. Widać, że niskie skuteczności przyczyniają się do upadku tego instrumentu znacząco.

Dekompozice zisků z shortování ETF:BOIL po dnech (log vyjádření)

Obr.1: Dekompozycja zysków z pozycji krótkiej na ETF:BOIL wg dni (wyrażone jako logarytm)

 

 

Podsumowując – lewarowane ETFy mogą niewątpliwie dla wielu inwestorów wydawać się bardzo atrakcyjne – z powodu swojej właściwości pomnażania zysków, w porównaniu do tradycyjnych nielewarowanych instrumentów. Jednakże, jak to sobie pokazaliśmy, ta inwestycja jest w rzeczy samej obarczona wieloma ryzykami, o których doświadczony inwestor powinien koniecznie pamiętać, a poza tym w ogóle nie myśleć o trzymaniu tych instrumentów jako o inwestycji długoterminowej.

 

Lewarowane ETFy są przeznaczone przede wszystkim do trzymania krótkoterminowego (od intraday po góra kilka dni) – a to albo ze względów czysto spekulacyjnych (potencjalnie możliwe jest osiągnięcie wielokrotnie większego zysku w porównaniu do tradycyjnych ETFów), albo w celach hedgingowych. (Przykładowo krótkotrwała pozycja długa na lewarowanym ETFie na zmienność zastosowana zamiast tradycyjnych zleceń typu stop-loss może mieć w portfelu swoją rację bytu.)

Do trzymania długoterminowego o wiele więcej nadają się nielewarowane ETFy. Poza tym „efekt dźwigni” można osiągnąć, zwiększając wolumen zakupu takiego instrumentu na margin (konkretne warunki dotyczące wysokości marginu, tzn. dźwigni różnią się między sobą, w zależności od brokera). Można go też ewentualnie osiągnąć kupując opcję call, itp.

 

Lecz my w kolejnych odcinkach tej serii artykułów skupimy swoją uwagę na odwrotnej technice, którą jest oczywiście shortowanie – czyli spekulacja na spadek tych lewarowanych ETFów. Chociaż spadki tych instrumentów są na prawdę kolosalne (zobaczcie sami – przykład pokazuje 2x lewarowany ETF: UVXY – jaki rozwój miał miejsce tylko w ciągu ostatniego roku!) Koniecznie trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, jak również dotrzymywać surowe reguły i plan tradingowy. Więcej na ten temat w następnym artykule.

 

Vývoj ETF:UVXY za 2017 (zdroj: finance.yahoo.com)

Obr.2: Rozwój ETF:UVXY za rok 2017 (źródło: finance.yahoo.com)

 

Notatka.: ETF:UVXY zmalał w tym roku o cca 93% 😉

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *