If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

PF 2018 i przegląd najbardziej stratnych ETFów za rok 2017

4 Sty 2018,

Mój pierwszy wpis w nowym roku chciałbym poświęcić takiej powiedzmy analizie podsumowującej zeszły rok z punktu widzenia ETFów – jak już prawdopodobnie się domyślacie – głównie tych, których wyniki nie powalają. Paradoksalnie właśnie te karzełki interesują nas najbardziej.

 

W pierwszej kolejności przeanalizuję ETFy, które nie wykorzystują żadnej dźwigni.

Chyba nie zaskoczy nikogo, że prym w rankingu najbardziej stratnych ETFów trzymają te, których działanie w jakikolwiek sposób skorelowane jest z indeksem zmienności, czyli VIX. Jeżeli przeczytaliście w niektórym z zeszłych artykułów, że poziom 10 można by potraktować jako przypuszczalne wsparcie, cofam to stwierdzenie :)) VIX w tym roku pobił rekord swego absolutnego minimum; w listopadzie zmalał do wartości 8.56.

Jeżeli zostawimy w spokoju zmienność, niemniej interesującą sytuację można zaobserwować na gazie ziemnym – o czym zresztą też już mówiłem w tym artykule. Ceny gazu spadły o około 30%, jednak ETF/ETN takie jak GAZ czy UNG obniżyły się jeszcze bardziej. W pełnej sile można było zaobserwować efekt contango; lub też kosztów rolowania kontraktów terminowych, jeżeli takie sformułowanie bardziej wam odpowiada.

 

Nejztrátovější ETF za 2017 - bez páky

Obr.1: Ranking 10 najbardziej stratnych ETFów w roku 2017 (źródło: etfdb.com)

 

Dodając dźwignię…

Dystrybucja w ramach rankingu na lewarowanych ETFach nie doznaje zmiany. Obserwujemy ewidentną dominację funduszy, które związane są ze zmiennością a w dalszej kolejności gaz ziemny. Poza tym warto wspomnieć również o lewarowanych ETFach, które związane są z konkretnymi sektorami (biotech, wydobywcy) albo z konkretnymi krajami/regionami (Chiny, emerging markets,…) W celu większej przejrzystości poniższa tabelka przedstawia bold i kursywą nielewarowane ETFy.

 

Nejztrátovější ETF za rok 2017

Obr.2: Ranking 20 najbardziej stratnych ETFów w roku 2017 , włącznie lewarowanych ETFów (źródło: etfdb.com)

 

Jest oczywiste, że straty tych ETFów są kolosalne i można by myśleć o nich jako o dobrych kandydatach na zagranie na długoterminowy short. Jednakże nie wszystkie z powyższych instrumentów spełniają kryteria dla strategii handlowych, z którymi zaznajomię was w kolejnych odcinkach tej serii artykułów. Może przychodzą wam już na myśl konkretne założenia, które dany instrument powinien spełniać. Chodzi np.: o płynność (którą wyraża np. dzienna ilość zrealizowanych transakcji), dostateczne AUM (aktywa pod zarządzaniem), czy są dostępne opcje, itp.

Definitywny spis odpowiednich kandydatów przez to ostatecznie znacząco zmaleje.

 

PF 2018

Pozwólcie mi pod koniec tego artykułu złożyć wam jeszcze krótkie życzenia do nowego roku. Przede wszystkim zdrowia, też szczęścia i wiele sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.

Będzie to bezsprzecznie ciekawy rok. Możliwe nawet, że czeka nas przełom. Na ten rok przypada dziesiąta rocznica od kryzysu finansowego a poza tym notowania rynków akcyjnych są na wartościach historycznie najwyższych. Niewiele ludzi dopuszcza do siebie myśl, że ten rajd miałby się zakończyć. Ten fakt jeszcze bardziej wzmaga we mnie czujność.

Bardziej jednak niż spekulować co mogłoby korekcję na rynku spowodować frapuje mnie myśl, jak najlepiej zabezpieczyć się przed ewentualnymi obsunięciami albo jeszcze lepiej wykorzystać ich na swoją korzyść. Na szczęście na rynku jest wiele możliwości i instrumentów, które odpowiednio zastosowane, oferują potencjalnie ciekawe zyski a zarazem umożliwiają znacznie ograniczyć ryzyko.

Ja dokonam wszelkich starań, aby wam w następnym roku w planowanej kontynuacji mojej serii artykułów tutaj na serwisie Quastic pokazać, jakie podejścia i strategie inwestycyjne – które wykorzystujemy również u nas w funduszu Charles Bridge – są odpowiednie również do okresów, kiedy zmienność na rynku jest podwyższona.

Jako trader i inwestor,jako kolegą po fachu życzę państwu wiele interesujących okazji handlowych, wiele cierpliwości, mało chciwości a przede wszystkim zawsze pamiętajcie o tym, że jedyną rzeczą, którą można mieć na rynkach w pełni w swojej gestii, to zarządzanie ryzykiem.

 

 

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *