If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Splity odwrotne i opcje

26 Sty 2018,

W zeszłym odcinku opisałem państwu zasady handlowania strategią short call w związku z mało skutecznymi ETFami. Zauważyłem, że w sytuacji spadku ceny tego ETFu na niski poziom dochodzi do tzw. splitu odwrotnego (przy czym warunki występowania tego zjawiska bywają opisane w instrukcji stosownego funduszu; często jednak ich opis jest stosunkowo niejasny – w sensie „może się to wydarzyć, kiedy cena danego ETFu znajduje się poniżej pewnej wartości.)

Na poniższym obrazku widzicie wykres VXX, a pod nim wykres UVXY z zaznaczonymi splitami odwrotnymi przedstawionymi kwadracikami z literą „S”. Jak możecie widzieć, split odwrotny może wystąpić nawet 2x w ciągu jednego roku.

 

Graf ETN:VXX od 2009-současnost, včetně vyznačených reverzních splitů (zdroj: finance.yahoo.com)

Obr.1: Wykres ETN:VXX 2009-teraźniejszość, z zaznaczonymi splitami odwrotnymi (źródło: finance.yahoo.com)

 

Graf ETF:UVXY od 2012-současnost, včetně vyznačených reverzních splitů (zdroj: finance.yahoo.com)

Obr.2: Wykres ETF:UVXY 2012-teraźniejszość, z zaznaczonymi splitami odwrotnymi (źródło: finance.yahoo.com)

 

Jako split odwrotny nazywana jest sytuacja, kiedy spółka/fundusz zmniejszy całkowitą liczbę akcji w pewnym stosunku, przy czym w takim samym stosunku dojdzie do wzrostu ich ceny. Jest to mechanizm odwrotny do standardowego splitu, kiedy przeciwnie, spółka zwiększy liczbę akcji, przy czym cena w ten sposób nabytych akcji w danym stosunku zmaleje.

Mówiąc prosto, jeżeli cena wzrośnie x-razy, liczba akcji zostanie obniżona również x-razy. Zastosowanie tego zawyżania ceny jest w pełni praktyczne. Przecież prawdopodobnie nikt nie chciałby wchodzić na short ETFu, którego cena właśnie wynosi np.: 1 USD. Następnie, z punktu widzenia opcji typowa odległość cen wykonania to 1 punkt. Oznacza to, że w wypadku ekstremalnie niskiej ceny, opcje praktycznie traciłyby swoje znaczenie.

Kolejny powód „reversu” jest taki, że wielu dużych graczy na rynku/funduszy itp. ma zabronione handlować instrumentami, których wartość jest poniżej np.:10 USD. W wypadku akcji działa to tak, że giełdy takie jak NASDAQ mogą wycofać tytuły, których cena przez pewien czas jest niższa niż 1 USD. (Chociaż nie zastosowano tego przepisu nawet w latach kryzysu 2008-9).

 

Split odwrotny z punktu widzenia zupełnego shortu

Tutaj sprawa jest stosunkowo prosta. „Akcje” trzymacie zasadniczo w pozycji short – przykładowo 400 sztuk instrumentu VXX, którego wartość wynosi przykładowo 10 Zostanie zrealizowany split odwrotny w stosunku 1:4, czyli następnego dnia cena podniesie się na poziom 40, jednak objętość handlowa (wartość nominalna) pozostanie taka sama, a zatem trzymacie już nie 400 sztuk ETFów, a tylko 100 sztuk.

 

Sytuacja z punktu widzenia tradera opcyjnego

Tutaj jest inaczej. Nie trzeba się obawiać żadnego „rozszczepienia” opcji, podziału zysków, uregulowania itp. Po splicie odwrotnym zostaje pierwotna opcja (związana w naszym przykładzie z wartością 10) wciąż dostępna w platformie, ale uwaga! – już tylko w trybie close-only. A zatem możecie swoją pozycję zamknąć, ale nie otworzycie nowej pozycji.

Tzn. rzecz jasna możecie otwierać nowe pozycje opcyjne, ale już tylko takie, które związane będą z nową ceną po rewersie (czyli przykładowych 40). Jednakże bądźcie ostrożni! Po pierwsze opcje są zazwyczaj dostępne dopiero kilka dni po splicie a po wtóre, w pierwszych dniach po splicie bywa problem z płynnością i dużymi bid-ask spreadami, zwłaszcza w wypadku dłuższych terminów wygaśnięcia.

Mała notatka: Chociaż nie można tego uznać za regułę, to często z tytułu niedokładnej wyceny opcji po rewersie można odszukać ciekawe możliwości arbitrażu (w sensie mało ryzykowne, jeżeli ominąć ryzyko assignmentu). Więcej na ten temat może innym razem…

 

Przykładowo, tak wygląda lista możliwych do nabycia kontraktów na różne daty wygaśnięcia w platformie ThinkOrSwim – instrument VXX. Te, które nadal odzwierciedlają pierwotną wartość VXX (zanim doszło do splitu odwrotnego) wyróżnione są na żółto z notatką 25/100 (to jest split odwrotny 1:4), czyli MAR18,JUN18 i JAN19.

 

Dostupné expirační měsíce na instrumentu VXX (ke dni 23.1.2018) (zdroj: TD Ameritrade)

Obr.3: Osiągalne miesiące wygaśnięcia na instrumencie VXX (ważne 23.1.2018) (źródło: TD Ameritrade)

 

Czy splity odwrotne często się zdarzają?

Można powiedzieć, że ilość splitów odwrotnych jest wprost proporcjonalna do spadku ceny instrumentu bazowego.

VXX w czasie swojego istnienia był poddany „tej procedurze” 5x, natomiast jego lewarowany „braciszek” UVXY aż 8x. Poza tym w roku 2012 i w zeszłym roku miało to miejsce aż 2x – jak wynika to z zamieszczonej tabeli (źródło: https://www.splithistory.com).

W takim wypadku dochodzi do nieco komicznej sytuacji, kiedy w platformie widoczne są aż 2 łańcuchy opcyjne, przy czym każdy z nich związany jest ze swoją ceną pierwotną (czyli 2 rewersy wstecz i 1 rewers wstecz)

To widać również na kolejnym zdjęciu. Pokazuje ono opcje na UVXY – wygaśnięcie JAN2019, gdzie „doszło do spotkania” opcji związanych z 3 różnymi cenami (od góry: obecna, niżej podwójny split 5/100, tzn. 1:20 i jeszcze jeden split 25/100, czyli 1:4).

Obecna cena wynosi 8.92 USD, cena przed podwójnym splitem 1:20 (1:5 i 1:4) odpowiadałaby tylko cenie 0.45 USD (czyli nawet poniżej 1 USD), cena przed poprzednim splitem 1:4 odpowiadałaby obecnym 2.07 USD.

 

Opční řetězce na instrumentu UVXY, rozbalená expirace JAN19 (zdroj: finance.yahoo.com)

Obr.4: Łańcuch opcyjny na instrumencie UVXY, odwinięte wygaśnięcie to JAN19 (źródło: finance.yahoo.com)

 

Podsumowanie:

W artykule, który państwo właśnie przeczytaliście chciałem wytłumaczyć temat odwrotnych splitów, przede wszystkim z punktu widzenia handlu opcjami. Sami widzicie, że nie chodzi o nic strasznego. Pierwotny kontrakt zostaje a wy macie czas „rolować” pozycję na nowy kontrakt lub też ewentualnie zamknąć pierwotne zagranie i zaczekać na dobre wejście za wyższą premię już na nowym kontrakcie.

 

 

 

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *