If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
 • pl
  • cs
  • en
Menu

Strategie handlowe na mało skuteczne ETFy – podstawowy przegląd

11 Sty 2018,

Dzisiejszy odcinek mojej edukacyjnej serii artykułów będzie poświęcony już specyficznym strategiom, które można zastosować, handlując mało skutecznymi lewarowanymi ETFami.

Dla tych z Państwa, którzy czytają moją serię regularnie jest już chyba oczywiste, że długofalowe trzymanie tych instrumentów – to znaczy posiadanie tych ETFów jako część portfela – jest niczym finansowe samobójstwo. Dowodów na takie stwierdzenie podałem już wiele.

 

Pozostaje już zatem tylko odpowiedzieć na pytanie, jakie strategie i podejścia można zastosować na short tych instrumentów, tzn. wykorzystać efekt długoterminowego spadku wartości tych ETFów.

W zasadzie podzieliłbym te strategie do 3 działów tematycznych:

1. Zupełny short ETFu

2. Strategie w tandemie

 • Double short ETF
 • Double short z opcjami

 3. Short ETFu za pomocą opcji

 • Naked „nagie” opcje (short call)
 • Zabezpieczone struktury opcyjne (long put, pionowe bear call lub put spready)

 

Każdej z tych strategii poświęcę oddzielny odcinek, a może nawet więcej, jeżeli zajdzie takowa potrzeba.

 

 1. Zupełny short ETFu

Najprostrzym i najbardziej prostoliniowym sposobem to otwarcie poyzcji krótkiej (short position) wprost na danym ETFie. Patrząc na niektóre ETFy, na przykład te związane ze zmiennością i ich rozwój w minionych latach (często spadek ponad 90% tylko w roku 2017) można by pomyśleć, że to bezryzykowny trading.

Oj wielkim, na pradę wielkim błędem byłoby tak uważać. Nie raz mogłoby się wydarzyć, że w sytuacji zniecierpliwienia, ba nerwowości (w poprzednich latach cała otoczka związana z Brexitem, zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich), ETF na krótki czas wzmocnił się znacznie – często o dziesiątki % w ciągu jednego dnia.

 

 

Na poniższym obrazku widzicie państwo, że zarówno w dniach bezpośrednio przed Brexitem jak również po nim, doszło na instrumencie VXX do bardzo silnego wzrostu – ponad 40% w trakcie kilku dni. (Nawiasem mówiąc ten ETF, tzn. ETN jest instrumentem „tylko” nielewarowanym.)

 

Graf vývoje VXX v období před a po Brexitu

Obr.1: Wykres rozwoju VXX w okresie poprzedzającym Brexit i po nim (źródło: finance.yahoo.com)

 

Z perspektywy długoterminowej cała sytuacja koło Brexitu wygląda całkiem łagodnie – praktycznie jako malutki kolec na nieustającej drodze w dół (patrz niebieskie kółko na wykresie). Kto jednak w tym niespokojnym okresie był w otwartym shorcie, na pewno nie miał spokojnego snu. Nie muszę chyba podkreślać, że załamania, których byliśmy świadkami w zeszłych latach spowodowały znacznie większy wzrost zmienności, a więc wzrost całego indeksu VIX (i wszystkich derywatów z nim związanych) o setki procent. A zatem oczywistą rzeczą jest – aczkolwiek długofalowy rozwój tego ETFu o tym nie świadczy – że chodzi o strategię o bardzo wysokim stopniu potencjalnego ryzyka.

 

Graf vývoje VXX v letech 2016 a 2017

Obr.2: Wykres rozwoju VXX w latach 2016 i 2017 (źródło: finance.yahoo.com)

 

Na pewno nie chcę przez to powiedzieć, że długoterminowy short ETFów nie można traktować jako potencjalnie istotną strategię handlową. Zresztą, w którymś z kolejnych odcinków przeanalizujemy to podejście na konkretnej strategii, którą wykorzystujemy obecnie w funduszu do handlu z gazem ziemnym.

Zasadniczo zalecam jednak nie handlować na instrumentach o ekstremalnych wartościach zmienności jak również lewarowanych ETFach, gdzie gwałtowne ruchy (nawe jeżeli nie trwa to długo) dokładnie przeciwko otwartej pozycji nie są wyjątkiem. Poza tym ważne jest, aby wybierając kandydatów na długofalowy short zważyć na ich koszta (tzw. borrowing-fee, który jest opłatą za trzymanie short pozycji na danym instrumencie).

Nie polecam również otwierać pozycję w momencie, kiedy rynek jest na swoich wartościach minimalnych (vide obecny rozwój na ETFach związanych ze zmiennością). Wręcz odwrotnie, otwierać pozycję w momencie, kiedy wartość bazowego ETFu jest większa. Wszystkie zagadnienia odnośnie money-managementu, wejścia i wyjścia z pozycji będę szczegółowo analizował w kolejnych odcinkach mojej serii. Chodzi bowiem o alfę i omegę sukcesu w handlu tymi ETFami.

Niżej w punktach główne zalety i wady strategii zupełnego shortu.

Zalety:

 • Bardzo duży potencjał zysku z wysokim prawdopodobieństwem sukcesu w perspektywie długoterminowej
 • Jasna i prostoliniowa strategia

Wady:

 • Nieograniczona potencjalna strata
 • Koszta związane z trzymaniem pozycji short (borrowing fee)
 • Mała liczba akcji stosownych na short (dotyczy to głównie mało płynnych ETFów)

 

Do zobaczenia następnym razem. Będziemy kontynuować analizę kolejnych strategii.

 

 

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *