If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
 • pl
  • cs
  • en
Menu

Strategie opcyjne short call i mało skuteczne ETFy

19 Sty 2018,

W zeszłym odcinku opisałem podstawowe założenia strategii zupełnego shortu ETFu. Wytłumaczyłem wam, że pomimo wysokiego potencjału w kwestii zysków chodzi o strategię bardzo ryzykowną i nie wolno o tym nigdy zapominać.

Dzisiejszy odcinek chciałbym poświęcić shortowym strategiom opcyjnym, z których również można skorzystać w wypadku większości ETFów. Mała rekapitulacja. Za pomocą opcji można stworzyć szereg strategii, które tak na prawdę skupiają się na tym samym celu – spadku ceny instrumentu bazowego. Niezależnie od tego, czy chodzi o pojedyncze opcje – czyli podstawowe strategie: Short call albo long put lub też bardziej zaawansowane struktury opcyjne, takie jak: pionowe bear spready (zarówno credit bear call spread lub debit bear put spread)

 

Przeanalizujmy dziś pierwszą strategię z naszej listy – czyli opcję short call.

Sprzedając opcję zobowiązujecie się do zapłaty (w tym wypadku dostarczyć daną ilość instrumentu bazowego stronie przeciwnej. Mówiąc praktycznie w wypadku shortu ETFu za pomocą opcji i w wypadku że strona przeciwna – czyli właściciel zakupionej call opcji zdecyduje się wykonać swoje prawo i kupić od nas opcję po poprzednio ustalonej cenie.)

Za to zobowiązanie otrzymujemy premię opcyjną, której wielkość zależna jest od wielu czynników (odległość ceny wykonania opcji od obecnej ceny, czasu do wygaśnięcia opcji, zmienności, itp.)

 

Istnieje kilka sposobów na handel strategii short call.

2 najbardziej podstawowe przedstawię wam teraz na państwu już znanym instrumencie VXX.

 • Umieszczam opcję (to znaczy jej cenę wykonania) wyżej, niż znajduje się obecna cena rynku (chodzi o tzw. OTM opcję – out of the money). Żeby odnieść sukces w tym zagraniu i móc tym samym zachować całą premię opcyjną wystarczy, aby cena przy wygaśnięciu opcji nie znajdywała się nad przeze mnie obraną ceną wykonania. Po prostu – wystarczy aby nie doszło do żadnego nieprzewidywanego zajścia (w tym wypadku wzrostu ceny).

Przykładowo obecna cena VXX to 27.44 Gdybym sprzedał opcję kupna z czasem z terminem wygaśnięcia w czerwcu (150 dni do ekspiracji) o cenie wykonania 50, otrzymam premię cca 200 USD na kontrakt.

Obr.1: Diagram vypsané call opce na instrumentu VXX, strike 50, SEP2018 expirace

Obr.1: Wykres sprzedanej opcji kupna na instrumencie VXX, cena wykonania 50, wygaśnięcie JUN2018 (źródło: TD Ameritrade)

 

 • Umieszczam opcję niżej od obecnej ceny rynkowej (chodzi o tzw. ITM – in the money) – premia, którą za taką opcję odbieramy jest wyraźnie wyższa. Żeby móc zachować całą premię opcyjną, cena rynkowa musi obniżyć się pod przeze mnie obraną cenę wykonania.

Jeżeli w obecnych warunkach wystawiłbym opcję ITM z ceną wykonania 20, otrzymam co prawda premię w wysokości 850 USD na 1 kontrakt, jednak aby zaksięgować zysk, cena VXX podczas czerwcowego wygaśnięcia musi być poniżej wartości 20. Ten typ zagrania jest zdecydowanie bardziej agresywny. Moją presumpcją jest, że ze względu na contango VXX będzie konsekwentnie tracił na wartości a poza tym zmienność na rynku zasadniczo nie wzrośnie – bo ta skierowała by VXX znacząco w górę.

 

Obr.1: Diagram vypsané call opce na instrumentu VXX, strike 20, SEP2018 expirace

Obr.2: Wykres sprzedanej opcji kupna na instrumencie VXX, cena wykonania 20, wygaśnięcie JUN2018 (źródło: TD Ameritrade)

 

Tutaj zamieszczam jeszcze wykres VXX z zaznaczonymi poziomami cen wykonania (obie dwie) dla lepszej przejrzystości.

Cenový graf VXX a vyznačené úrovně 20 a 50

Obr.3: Wykres VXX z zaznaczonymi poziomami 20 i 50 (źródło wykresu: TD Ameritrade)

 

Obranie najbardziej korzystnego poziomu ceny wykonania wystawionej opcji – z punktu widzenia zestawienia wysokości pobranej premii jak również prawdopodobieństwa powodzenia (przy wygaśnięciu cena znajdzie się pod ceną wykonania opcji) – temu zagadnieniu szczegółowo przyjrzymy się w którymś z kolejnych odcinków.

Nie muszę was chyba przekonywać o tym, że wysokość otrzymanej premii zależna jest od obecnej sytuacji na rynku bazowym, przede wszystkim od zmienności. Premia będzie znacznie wyższa w sytuacji niepokoju na rynku, kiedy na wykresie pojawi się pewnego rodzaju spike (czyli kolec). Najlepsza tego typu okazja to niepokój oczywiście krótkotrwały (tak jak to często bywa na zmiennych ETFach).

Spójrzmy teraz na porównanie cen opcji w okresie Brexitu, o którym z resztą pisałem w zeszłym artykule.

Chcąc porównać różnicę, jaka dzieli premie opcyjne biorę na warsztat 2 sytuacje ekstremalne – lokalne minimum z dnia 7.6.2016 w przeciwieństwie do dnia, kiedy ogłoszono wynik referendum – czyli 24.6.2016. Wzrost zmienności był znaczny (patrz kolorem żółtym zaznaczone świece na kolejnym wykresie)

 

Vývoj ceny na instumentu VXX v období 6-7/2016

Obr.4: Rozwój ceny na instrumencie VXX w okresie 6-7/2016 (źródło: finance.yahoo.com)

(Notatka.: Niech was nie zmyli odmienna cena instrumentu VXX na powyższym wykresie w porównaniu do przykładów niżej. Momentalna cena zostaje przeliczona o tzw. odwrócone splity. Od 6/2016 po dziś dzień miały miejsce 2 – i w obu wypadkach chodziło o odwrócony split ceny 4:1. A zatem wszystkie ceny wykonania z poniższych przykładów trzeba pomnożyć przez współczynnik 16).

 

Jeżeli w pierwszym wypadku – czyli w trakcie niskiej zmienności – sprzedalibyśmy opcję kupna z ceną wykonania 20 (co jest z dzisiejszego punktu widzenia cena 320, patrz poprzednia notatka) i wrześniowy termin wygaśnięcia, otrzymalibyśmy premię w wysokości 0.62 czyli 62 USD.

Ceny vybraných call opcí instrumentu VXX ze dne 7.6.2016

Obr.5: Wyszczególnione ceny opcji kupna instrumentu VXX z dnia 7.6.2016. (źródło: TD Ameritrade)

 

W przeciwieństwie do tego – po ogłoszeniu wyniku referendum otrzymalibyśmy za identyczną cenę wykonania – czyli cenę 20 – więcej niż trzykrotnie wyższą premię – 2.05, czyli 205 USD za 1 kontrakt opcyjny. Z ciekawości, premię opcyjną w tej samej wysokości jak w pierwszym wypadku otrzymalibyśmy poprzez wystawienie opcji kupna aż z bardzo odległą ceną wykonania 32, tzn. w odległości niespełna 90% od ceny rynkowej VXX.

Ceny vybraných call opcí instrumentu VXX ze dne 24.6.2016

Obr.6: Wyszczególnione ceny opcji kupna instrumentu VXX z dnia 2016.06.24. (źródło: TD Ameritrade)

 

Oczywiście, po bitwie każdy generał. Pokazując to porównanie na pewno nie sugeruję wam przez to idealny moment wejścia na rynek. Pokazując to porównanie chciałem zademonstrować fakt, że wydajność strategii uzależniona jest znacznie od pory wejścia na rynek. Również temu tematowi zamierzam poświęcić sporo uwagi w którymś z kolejnych odcinków cyklu (a może nawet więcej niż jednym odcinku). U nas w funduszu stosujemy w tym celu własne rozwiązanie, które obiera najbardziej korzystną wielkość pozycji z punktu widzenia otrzymywanej premii, ale z drugiej strony również z punktu widzenia prawdopodobieństwa sukcesu takiego zagrania, stopnia zmienności, itp..

Wyższa cena instrumentu bazowego bynajmniej nie oznacza tylko bardziej korzystny moment wejścia do nijak niezabezpieczonej strategii opcyjnej. Dotyczy to również struktur opcyjnych, które są w pełni zabezpieczone (przykładowo spready pionowe).

Wielu traderów, którym przedstawiłem zasady działania tej strategii handlowej ma problem dotrzymać podstawy zarządzania ryzykiem, bez których nie ma co myśleć o pomyślnym długofalowym tradingu. Oczywiście patrząc na długoterminowy wykres instrumentów takich jak VXX, UVXY, UNG i wielu innych mało skutecznych ETFów/ETNów, wielu traderów wyciąga błędny wniosek, mianowicie ten, że nie może stać się nic zasadniczego i nieprzewidywanego. Zapewniam was, że może – i nie mówię teraz o latach 2008 albo 2011, kiedy byliśmy świadkami ogromnego wzrostu zmienności. Często również w perspektywie krótkoterminowej zdarza się – dochodzi do wzrostu zmienności. Pomimo tego, że kilka ostatnich lat były szczególnie spokojne, to jednak miały miejsce krótkotrwałe niepokoje, w wypadku niedobrego zarządzania ryzykiem nawet te względnie łagodne zajścia mogłyby w portfelu zrobić niesamowity bałagan.

Dlatego więc jeżeli mam zagranie (najlepiej w trakcie podwyższonej zmienności) otwarte, w jaki sposób zarządzać pozycją…

W strategii wystawienia opcji kupna może się wydarzyć kilka scenariuszy

 • Na rynku nie doszło do znaczącego ruchu
  1. Trzymam pozycje aż do wygaśnięcia
  2. Preferowany wariant – zamykam pozycję, jeżeli np. zysk dochodzi do 80% całkowitej premii opcyjnej
 • Rynek porusza się w kierunku odwrotnym od mojej pozycji. W tym wypadku zależy od wielu czynników – intensywności takiego ruchu, ale też zmienności, czasu do wygaśnięcia opcji itp.
  1. Pozycję zamykam („stop-loss przykładowo w wysokości pobranego premium opcyjnego) i nie następuje żadna dalsza akcja z mojej strony
  2. Roluję pozycję dalej w czasie (przykładowo o miesiąc na wyższą cenę wykonania po zerowych kosztach, za taką samą premię.)
  3. Pozycję zamknę a w jej miejsce otwieram stosowną ilość struktur zabezpieczających (przykładowo pionowych bear call spreadów)

Oczywiście, bynajmniej nie podałem kompletną listę wariantów zarządzania pozycją i możliwych dalszych modyfikacji. Przede wszystkim trzeba mieć plan, co i kiedy i w jakiej sytuacji robimy. Temat zarządzania pieniędzmi zgłębimy w kolejnych odcinkach tego cyklu.

Pozwólcie, że podsumuję wady i zalety strategii short call.

Zalety:

 • Bardzo obiecujący potencjał dochodowy
 • Większe możliwości zarządzania pozycją, jej modyfikacje
 • Nie spotkacie się z żadnym borrowing-fee (kosztami związanymi z trzymaniem pozycji) tak jak ma to miejsce w wypadku zupełnego shortu
 • Zazwyczaj, w porównaniu do zupełnego shortu, mniej wymagające na margin

Wady:

 • Teoretycznie nieograniczona strata
 • Każda poszczególna opcja kieruje 100 jednostkami instrumentu bazowego > duża wartość
 • Nie wszystkimi ETFami można handlować przy użyciu opcji

W kolejnym odcinku mojego cyklu będę kontynuował opis kolejnych strategii opcyjnych możliwych do zastosowania na mało skutecznych ETFach. I jeżeli wszystko pójdzie dobrze, przygotuję dla was również mały prezent…

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *