If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Zastosowanie contango (2/2)

1 Gru 2017,

W poprzednim odcinku mojej serii wytłumaczyłem Państwu, co oznaczają pojęcia contango i backwardace jak również co mamy na myśli mówiąc, że rynek właśnie znajduje się w contango bądź w backwardance.

Przyjrzyjmy się teraz wykorzystaniu efektu contanga na naszą korzyść, używając w tym celu ETFów i ETNów. Świadomość istnienia contango i backwardace jest bardzo ważna zwłaszcza dla inwestorów, którzy chcą trzymać takie ETFy w perspektywie średnio bądź długoterminowej. Contango ma efekt dewaluacyjny na tego typu ETFy. Odwrotnie działa backwardace, dodaje im dodatkowej dochodowości.

Pytacie dlaczego? Wystarczy popatrzeć, jak te ETFy są skonsruowane. ETF, który utrzymuje ekspozycję wobec pierwszego kontraktu futures instrumentu bazowego, aby została stworzona ekspozycja na danym aktywie. Z upływem czasu pierwszy kontrakt futures zbliża się do swojego wygaśnięcia. A jednak chcąc utrzymać ekspozycję, ETF sprzedaje daną ekspozycję na pierwszy kontrakt futures, zarazem kupując ekspozycję na bardziej odległy kontrakt futures.

Przykładowo w wypadku zmiennego ETNu: VXX mechanizm działa tak, że chociaż jego cena jest dana mechanizmem rynkowym, to jednak jest bardzo ściśle powiązana z wartością indeksu, odwzorowującym portfolio dwóch najbliższych kontraktów na indeksie VIX. Czyli w sytuacji, że rynek znajduje się w contangu (najbliższy kontrakt jest tańszy od kolejnego), instrument ten traci na wartości, ponieważ mówiąc krótko działa w odwrotny sposób, niż powinien to robić rozsądny inwestor – czyli sprzedaje tanio a kupuje drogo… Po prostu tanio sprzedaje obecne futures kontrakty, ale chcąc utrzymać ekspozycję w danym instrumencie musi drogo kupować kolejny futures kontrakt. Nie dziwota więc, że wykres jego rozwoju w bieżącym roku wygląda następująco:

 

VXX 2017

Obr.1: VXX – rozwój w bieżącym roku (źródło: TD Ameritrade)

 

Od momentu uruchomienia odnotował VXX ogromną stratę – powyżej 99%. Z pierwotnej wartości 100 tysięcy (z dzisiejszego punktu widzenia absolutnie ekstremalnej wartości) w roku 2009 obniżył swoje notowanie do obecnych 31.20. To wszystko stało się głównie za sprawą efektu contango i mechanizmu jego działania. To dzięki jego działaniu ten instrument praktycznie nie nadaje się jako część składowa portfela inwestycyjnego. Nawiasem mówiąc, to samo można przeczytać w instrukcji dotyczącej tego produktu; mianowicie to, że autorzy nie zalecają trzymać go długofalowo, natomiast ma służyć jako zabezpieczenie przeciw gwałtownym i nieoczekiwanym spadkom na rynku.

 

VXX vývoj od spuštění

Obr.2: VXX i jego rozwój od momentu uruchomienia (2009) (źródło: TD Ameritrade)

 

Pomyśleliście zapewne, że jeżeli tak się sprawy mają to najlepiej będzie instrument shortować – czyli spekulować na spadek ceny. I to jest oczywiście prawdą, ale tylko częściowo. Istnieją minimalnie dwa dobre powody, dla których bezpośredni short to nie jest najwłaściwsze rozwiązanie do pełni wykorzystania potencjału tego zjawiska, zważywszy na potencjalne ryzyka.

  1. Znaczące obniżenie cen na rynku z akcjami spowodowałoby gwałtowny wzrost VXX. Nawet w sytuacji, że z długoterminowego punktu widzenia cena tego instrumentu konsekwentnie spada, nie można nigdy bagatelizować ewentualności, z powodu zwiększonej zmienności nagłego wzrostu wartości VXX – nawet gdyby trwać to miało tylko nie długi czas. (Oczywiście nie dotyczy to tylko VXX ale również innych podobnych w swoim założeniu ETFu/ETNu, ów wzrost mógłby liczyć nawet setki procent.) Dlatego bądźcie ostrożni. Naked short (goła pozycja krótka) może i wygląda na atrakcyjną opcję o znacznym potencjale zysku, ale zdecydowanie polecam, zwłaszcza początkującym unikać tego sposobu. W wypadku, że rozwój byłby nie po naszej myśli, nadto bez adekwatnego zabezpieczenie straty mogą być kolosalne.
  1. Spekulując na spadki zmiennych ETFów/ETNów, często potrzebne jest uiszczenie tzw. borrowing-fee, czyli kosztu wypożyczenia instrumentu w celu spekulacji na spadki. Mówiąc prościej – spekulując na obniżenie, zapłacicie pewną kwotę pieniędzy tylko za sam fakt trzymania tej pozycji. Im dłużej trwacie w pozycji, tym więcej zapłacicie.

 

W naszej opinii wykorzystanie opcji – w szczególności zabezpieczonych opcji, takich jak spready pionowe – wydaje się być korzystnym i konserwatywnym sposobem czerpania korzyści ze zjawiska długoterminowej tendencji spadkowej na rynku tak strukturyzowanym. Więcej na ten temat powiemy sobie w następnych odcinkach tego cyklu artykułów.

W przyszłych odcinkach przedstawię Państwu kolejnych ciekawych kandydatów z grupy ETFów/ETNów, którzy wg nas mogą być idealnymi kandydatami na długoterminowy short.

 

 

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *