If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Jak było na konferencji w Hongkongu?

30 Sty 2018,

Zeszły tydzień spędziłem w Hongkongu na konferencji iFX expo. Chodzi o jedno z największych tego typu wydarzeń w skali światowej. Jest zorientowana na klientelę B2B, czyli business to business. Grupą docelową nie są traderzy indywidualni, ale tylko właściciele firm z branży. Z tym związany jest zasadniczy plus – można zobaczyć rynek z perspektywy, która dla traderów indywidualnych jest po prostu niedostępna.

W tym artykule podsumuję, jaka była konferencja i co się dowiedziałem.

Format konferencji

W konferencji wzięło udział około 100 firm i 3000 uczestników. Konferencja przebiegła w budynku Hong Kong Convention and Exhibition Centre, który jest ogromny, zatem przestrzeni było dużo. Naprawdę duża impreza, poza tym przez przypadek spotkałem się z kilkoma znajomymi, którzy odwiedzili moje seminaria w Azji. Niestety, nie spotkałem nikogo z Czech ani z Polski. Może nawet jestem historycznie pierwszym Czechem, który wziął udział w tym spotkaniu? 🙂

Kryptowaluty

Światowe trendy są zdominowane przez krypto. Jak włączę LinkedIn, nie widzę praktycznie nic innego. Euforia, ba nawet histeria w temacie kryptowalut jest wszędzie. Dlatego byłem nieco zaskoczony, że nie spotkałem się z tym na konferencji. Oczywiście, kilka stoisk się znalazło, ale generalnie szału nie było. W tym temacie Azja zachowuje się całkiem rozsądnie. Być może przyczyniła się do tego obecna sytuacja w temacie krypto. Mnożą się oszustwa („zgubione” bitcoiny itp.) toteż wiele ludzi odchodzi.

Firmy brokerskie, dostawcy płynności…

W konferencji wzięło udział stosunkowo dużo firm brokerskich. Jednakże, najwięcej było usługodawców – dostawców płynności, platform handlowych… Zainteresowała mnie również ilość spółek wdrażających firmy brokerskie.

Jeżeli chcecie uruchomić brokera, macie w zasadzie dwie możliwości, jak to zrobić.

  1. White label od stosownego brokera
  2. Broker zostaje stworzony „na klucz”, otrzymanie licencji itp.

Pierwsza opcja nie jest idealna, toteż większość ludzi decyduje się na drugą. Ta jest jednak bardzo skomplikowana, dlatego istnieje wiele spółek, które w tym procesie mogą pomóc. A takich firm tam było sporo. Nie tylko od wielu lat działające globalne firmy takie jak Leverate albo Forexware, ale też mniejsze, lokalnie działające spółki.

W tym sensie byłem zaskoczony. Prawdopodobnie ma to związek z przesuwaniem globalnych trendów ze zbiurokratyzowanej Europy do relatywnie wolnej Azji. Jeżeli ESMA wprowadzi zbyt duże restrykcje, możecie zacząć handlować u brokera w Azji. Sytuacja pokaże. Może będzie jak w USA albo Japonii? Zobaczymy.

Platformy handlowe

W konferencji wzięło udział również kilka dostawców platform handlowych, włącznie firmy MetaQuotes, która jest autorem Metatradera. Najwięcej było przedstawicieli platform na smart phony – co jest logiczne, ponieważ np.: w Malazji 90% ludzi posiada tylko telefon komórkowy (traderzy również), z PC handluje minimum ludzi.

Podsumowanie

Spisać wszystkie przeżycia z konferencji to trudne zadanie, bo faktycznie jest ich dużo. Faktem pozostaje, że na naszych oczach dochodzi do przemieszczania trendów z Europy do Azji. Przyszły rozwój będzie bardzo ciekawy i zapewne będę trzymał rękę na pulsie!

Miałem też trochę wolnego czasu. Atmosfera Hongkongu jest naprawdę fantastyczna.

Na zakończenie mam dla was kilka zdjęć.

Wejście na konferencję


Gavin Mak – właściciel jednej z firm świadczącej usługi brokerom w Azji – risk management, płynność…


Panel dyskusyjny na temat Krypto 🙂


Znalazłem też kancelarię IC markets 😀


Chociaż Hongkong to dżungla z betonu, to jednak jest w nim sporo parków a nawet muzeum naczyń herbacianych.


Byki przed giełdą w Hongkongu.


Wejście na giełdę, obecnie remontowane.


Centrala banku Bank of China


Centrala banku Bank of China


Najwyższy budynek w Hongkongu – International Finance Center

Azja jest świetna. Tylko jedna – ach ta odległość. Z Pragi do Londynu to 2 godziny a potem Londyn – Hongkong około 13 godzin. Całościowo podróż zajmuje około 21 godzin.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *