If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Bear spready na surowcach energetycznych

30 Paź 2017,

Bycie w kontakcie z moimi kolegami po fachu i studentami to wyśmienita rzecz. Kiedy zastanawiam się, na jaki temat napisać kolejny artykuł, wystarczy zerknąć do forum dyskusyjnego albo do grupy na facebooku. (Spready kalendarzowe). To inspiruje mnie, jaki temat można by omówić w kolejnym artykule. W chwili obecnej nie mam wątpliwości, że tym tematem są surowce energetyczne.

Ciekawą okazją jest teraz na pierwszy rzut oka bear spread na olej opałowy. Oprócz oczywistej zależności wynikającej z wahań sezonowych możemy doszukać się również rozbieżności ceny surowca ze strukturą rynkową. (Backwardation maleje nawet w sytuacji wzrostu ceny instrumentu bazowego.)

 

 

 

 

Analiza COT

Bardzo przychylna jest również analiza COT, z której jasno wynika nadpodaż na rynku z olejem opałowym. To, że istnieje prawdopodobieństwo przyszłego spadku ceny wynika również z zaostrzenie u obu grup – dużych spekulantów i dużych reasekuratorów.

 

 

 

A więc dlaczego ostatecznie nie podjęłam decyzji o otwarciu pozycji, skoro tak obiecująco wyglądają powyższe analizy? Tym powodem jest analiza rynku z ropą, którą mogliście Państwo widzieć na moim wideo kilka dni temu. Z fundamentalnej analizy wynika, że struktura rynkowa prawdopodobnie przejdzie w backwardation. Ta zmiana wywarłaby prawdopodobnie znaczący ślad również na pochodnych ropy naftowej, takich właśnie jak benzyna, olej opałowy itp. Co wpłynęłoby również na ich bear spready.

 

Uwaga na wahania sezonowe

Uważam, że analiza tylko wahań sezonowych w tym momencie nie ma raczej sensu. Chodzi o sytuację, przed którą ostrzegałam również w moim kursie – wahania sezonowe to świetne narzędzie bonusowe. Działa jednak skutecznie tylko dopóty, dopóki dojdzie na rynku do jakiejś zmiany fundamentalnej. I bardzo prawdopodobnie taka zmiana dzieje się na naszych oczach. O czym wahania sezonowe nas nie poinformują.

Ja oczywiście nie twierdzę, że od jutra będą bear spready kierowały się w dół. W horyzoncie krótkoterminowym spokojnie zdarzyć się może, że rynek energii jeszcze będzie korygował i cena bear spreadów jeszcze porośnie. Nikt nie może jednak z pewnością stwierdzić, gdzie poruszać się będzie cena w horyzoncie krótkoterminowym.

 

Ryzyko zaostrzone

Z mojego punktu widzenia jest oczywiste, że w perspektywie długoterminowej jest ryzyko podwyższone. To ryzyko jest znacznie większe niż było dawniej i nie jest proporcjonalne do potencjalnego zysku. Bear spready stoją przeciw silnemu trendu, który dodatkowo jest wspierany przez silny fundament. Z tego powodu ja zdecydowałam się nie podejmować tego ryzyka i nie otwierać pozycji. Poza tym surowce energetyczne mogą zachowywać się bardzo dziko nawet w normalnych sytuacjach. Wcale nie musi być tak spokojnie, jak np. w wypadku kukurydzianych bear spreadów, które w większości wypadków są powolne i leniwe.

Również z tego powodu zdecydowałam się opuścić moją małą pozycję w bear spreadzie benzynowym. W tym wypadku myślałam (i w ten sposób spekulowałam), że opadnie panika po huraganach (który spowodował gwałtowny wzrost ceny benzyny). W dalszym ciągu oczekiwałam, że rynek przyhamuje i bear spready porosną. Wzrost był albo bardzo mały, zważywszy na to, jaki potencjał wzrostu ma spread zwyczajnie. Pozycję udało mi się opuścić na breakeven, to znaczy, że ani nie zarobiłam ale ani nie straciłam.

 

 

W forum dyskusyjnym dużo mówi się o tym, czy analiza COT w wypadku energii jest wiarygodna. Ja osobiście korzystam z tej analizy i myślę, że na energiach działa świetnie. Ważne jest owszem porównywać właściwe jednostki. Więcej na ten temat w następnym artykule.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *