If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Co dzieje się w kuluarach kakao?

27 Wrz 2017,

Dużo mówi się ostatnio o dywergencji na rynku z kakao. W cale mnie to nie dziwi. Rzadko można obserwować tak wielką anomalię. Szczególnie mam na myśli dywergencję między ułożeniem rynku (term structure) i ceną kakao. Nie raz zwróciłam na to uwagę w moim Raporcie spreadów, a także w naszej grupie traderów spreadowych na facebooku.

O czym właściwie mowa?

Spread typu interdelivery często może odkryć nam zdarzenia kuluarowe na rynku. Jest to świetna rzecz. Spójrzmy np. na kakao. Rynek znajduje się w trendzie bocznym prawie od początku roku. Cena bazowa tego towaru nie dostarczy nam zatem prawdopodobnie zbyt wielu sensownych informacji.

 

 

Popatrzmy teraz wspólnie na to, gdzie porusza się najbliższy bull spread CCZ17-CCH18. Bull spread początkowo przemieszczał się prawidłowo. Oznacza to, że jego kierunek wykazywał pozytywną korelację z ruchem ceny bliższej odnogi spreadu, w tym wypadku kontraktu grudniowego. Owe zjawisko można uznać za normalne i nic specjalnego z niego nie odczytamy.

 

 

Jednak od początku sierpnia możemy zaobserwować wyraźną zmianę. Bull spread gwałtownie skierował się w górę, a to nawet w sytuacji spadku ceny bazowego towaru. Ale to jeszcze nie wszystko. Bull spread rośnie nadal pomimo faktu, że rynek pozostaje w contango (bull spread jest ujemny). I to już jest bardzo wyjątkowe. Contango zwykle działa przeciwko bull spreadom. Świadczy to o tym, że na cena rynkowa towaru jest jeszcze pod wpływem jakiegoś kolejnego czynniku, który na razie nie jest ujawniony.

 

 

Więc co się dzieje w kuluarach rynku?

Kiedy rośnie bull spread, a zarazem cena bazowego towaru maleje, oznacza to, że cena kontraktu o bliższym wygaśnięciu maleje wolniej. No ale powinno to wyglądać dokładnie na odwrót. Tzn. cena kontraktu o bliższym wygaśnięciu powinna spadać szybciej, ponieważ jest bardziej wrażliwa na momentalną sytuację na rynku. W wypadku dywergencji cena jest poddana na działania jeszcze jakiegoś czynniku, który póki co jest niewidzialny i hamuje spadek ceny bliższej części term structure. Bardzo często taka sytuacja może być sprowokowana przez wzrastający popyt po towarze o najbliższym terminie dostarczenia. Albo może chodzić o inną zmianę na rynku, która jednak w cenie bazowego towaru na razie się nie pokazała.

Często zdarza się, że taka rozbieżność zwiastuje zbliżający się wzrost cen towarów. I zważywszy na ekstremalną wyprzedaż na rynku, prawdopodobieństwo dalszego wzrostu cen jest stosunkowo duże. Jak zawsze i w tym miejscu zaznaczam, że w tradingu nic nie można twierdzić z absolutną pewnością. (W 100%). Konsolidacja rynku może przez kilka kolejnych miesięcy nadal kontynuować.

Po raz kolejny przekonałam się o wygodzie handlu spreadami kalendarzowymi. O wiele lepiej odzwierciedlają rzeczywistą sytuację na rynku i filtracja wpływów zewnętrznych jest o wiele prostsza. Od dawna przewiduję wzrost cen kakao na podstawie analizy COT. Mimo, że do wzrostu cen wciąż jeszcze nie doszło, traderzy spreadowi już mogą się cieszyć. Ja również miałam otwarty bull spread na kakao, ale już musiałam go zostawić. Wiem jednak, że niektórzy z moich studentów i kolegów do teraz trzymają bull spready i otrzymują z tego tytułu dobre dochody.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *