If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Czy zamierzam otworzyć bull spread na kukurydzy?

23 Paź 2017,

Rynek kukurydzy to rynek, którego cena w chwili obecnej jest bardzo niska i wielu traderów czatuje na jego wzrost. Zastanawiam się jednak, czy jest to dobra okazja także dla mnie. Najpierw ale przeanalizujmy sytuację na rynku.

 

Analiza COT

Sentyment u dużych graczy rynkowych – jak to wynika z analizy COT – jest zaostrzony. Spójrzmy najpierw na wskaźnik COT indeks pozycji. W grupie dużych spekulantów zaostrzenie jest oczywiste – linia indeksu jest bardzo blisko minimum (co oznacza, że są ekstremalnie short). W przeszłości takie zachowanie tej grupy dużych graczy poprzedzał wzrost ceny albo przynajmniej trend boczny.

 

 

Grupa reasekuratorów (hedgers) na razie nie osiągnęła maksymum około wartości -0.10. Jednak za pewne zgodzicie się ze mną, że obecnz poziom tej linii jest bliżej wartości maksymalnych aniżeli wartości minimalnych. Zatem mamy większe prawdopodobieństwo wzrostu ceny.

 

 

Kolejne wskaźniki COT są również ciekawe. Przykładowo traders index u każdej z tych dwu grup sugeruje zaniżone ceny kukurydzy, ponieważ linie tego indeksu nabywają wartości ekstremalnych…

 

 

 

Analiza COT wyraźnie wskazuje na przyszły wzrost cen kukurydzy. Przejdźmy dalej…

 

Analiza techniczna

Po gwałtownym spadku ceny, które miało miejsce w lecie, doszło do zatrzymania ceny na silnym wsparciu w okolicach 345 centów. I od dwu miesięcy nie jest w stanie przebić to wsparcie. Ale przestrzeń się zawęża. Od strony górnej cenę pchnie krótka tendencja spadkowa, przebicie w górę albo w dół jest zatem tylko kwestią czasu.

 

 

 

Spready kalendarzowe

Teraz być może oczekujecie, że napiszę o planie poszerzania mojego portfela o zakup bull spreadu na kukurydzę. No tak, z punktu widzenia analiz COT to by miało sens, ale i tak kukurydza na razie mnie nie interesuje. Uczę to również moich studentów, bull spreadami handluję bardzo sporadycznie.

Przypatrzmy się zachowaniu spreadu ZCH18-ZCN18 w przeszłości. Można doszukać się tam lekkiej tendencji wzrostowej, głównie na przełomie roku. Ale szczerze, nie interesuje mnie to. Powodem jest nic innego jak stosunek ryzyka do potencjalnego zysku. Na mój gust jest zbyt niski.

 

 

Jest powód, dlaczego nie handluję bull spreadami na kukurydzy nawet w wypadku bardzo zaostrzonego rynku a tym powodem jest struktura rynku. Rynek kukurydzy, z punktu widzenia struktury rynkowej, w większości czasu jest w contango. Jako dowód niech posłuży histogram contango, na którym możecie widzieć dokładnie obliczoną częstotliwość (w procentach) contango, w danym przedziale czasowym. Na poniższym wykresie możecie widzieć, jak miało to miejsce w zeszłych pięciu latach.

 

 

 

Widzimy to bezpośrednio na wykresie, jak również świadczą o tym liczby – rynek jest w większości przypadków rzeczywiście contango. Handlując bull spreadami, contango działa na naszą niekorzyść.

Spoglądając na wykres spreadu z full carry, widzimy, że również ryzyko maksymalne jest stosunkowo duże – około 10 punktów (odległość spreadu od full carry). A zatem spread ma wciąż stosunkowo dużą przestrzeń do spadku.

 

 

Kilka słów na koniec…

Proszę Was, traktujcie powyższy tekst (tak jak z resztą wszystkie) jako mój subjektywny pogląd na rynki. Nie twierdzę, że ta okazja się nie powiedzie. Na pewno są traderzy (są tacy nawet między moimi studentami), którzy tak…otworzą bull spread na kukurydzy. Istnieją sytuacje, kiedy nawet na tym rynku trading bull spreadów może być dochodowy. W chwili obecnej ja jednak zostaję tylko obserwatorem. Bull spready na kukurydzę nie nadają się do mojego portfelu.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *