If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Spready kalendarzowe 4: Dlaczego istnieją spready typu interdelivery

18 Gru 2017,

W zeszłym odcinku serii artykułów o spreadach kalendarzowych powiedzieliśmy sobie, czym w ogóle jest spread i jakie typy spreadów znamy. Dzisiaj przyjrzymy się bardziej szczegółowo tematowi spreadów typu interdelivery, ponieważ właśnie ten typ spreadów najlepiej odpowiada mi z punktu widzenia wielkości mojego konta, jak również pod względem tolerancji ryzyka. Przymioty handlu spreadami będziemy w przyszłości jeszcze omawiali. Dzisiaj skupmy się jednak na pytaniu podstawowym – dlaczego spready w ogóle istnieją?

 

Krótka powtórka

Wiecie już, że spread typu interdelivery jest cenową różnicą między dwoma kontraktami w ramach jednego towaru. Spójrzcie na konkretny przykład. Kukurydza z terminem doręczenia w marcu roku 2018 jest przedmiotem obrotu po 349 centów. (Oznaczenie tego futures kontraktu to ZCH18). Natomiast kukurydza z terminem doręczenia aż w lipcu tegoż roku jest przedmiotem obrotu po 365.5 centów. (Oznaczenie tego futures kontraktu to ZCN18). A zatem spread, czyli różnica w cenie tych dwu kontraktów wynosi 16.5 centa. (365.5-349).

Myślę, że jest to proste i zrozumiałe. No ale teraz pojawia się pytanie. Jak to możliwe, że spread w ogóle istnieje? Dlaczego ceny kontraktów futures na ten sam towar są przedmiotem handlu po różnych cenach? Często pytacie mnie o to na różnych konferencjach, webinarach i poprzez wiadomości. Z tego powodu wytłumaczę to państwu dzisiaj bardziej dogłębnie.

 

Kupujemy kakao

Wyobraźcie sobie teraz firmę Nestlé, globalnego producenta czekolady i słodyczy. Składnikiem numer jeden jest kakao. To musi być kupowane regularnie, bez niego trudno myśleć o produkcji czekolady. Przykładowo stwierdzicie, że za trzy miesiące będziecie potrzebowali powiedzmy 1000 ton nowego kakao. W tym momencie macie dwie możliwości jak postąpić:

 

  • Albo dokonacie zakupu kakao natychmiast i przez trzy miesiące będziecie go magazynowali.
  • Albo kupicie kakao, które otrzymacie dopiero za trzy miesiące (a na razie będzie magazynował go dostawca).

 

 

Koszty magazynowania

W obu wypadkach występuje tu ten sam czynnik – mianowicie magazynowanie. Innymi słowy, jeżeli sami zdecydujecie się magazynować kakao, i tak to nie będzie za darmo. Żeby móc przechowywać fizyczny towar, musicie mieć przestrzeń o odpowiednich warunkach atmosferycznych. Jeżeli natomiast zakupicie towar o późniejszej dacie doręczenia, magazynowanie zabezpiecza dostawca. Oczywiście jego również dotyczą koszty związane z magazynowaniem.

W sumie to na jedno wychodzi, czy kakao magazynujecie wy albo ktokolwiek inny. Koszty magazynowania zawsze są obecne, aż do momentu kiedy surowiec zostanie przetworzony. A zatem jest rzeczą zrozumiałą, że te koszta w jakiś sposób odzwierciedlają się w cenie surowca, tzn. w cenie kontraktu terminowego (kontraktu futures). Fakt, wyższej ceny kontraktu na bardziej odległych terminach dostawy jest rzeczą normalną. Ten stan rynku jest stanem normalnym. Mówimy o takim rynku, że znajduje się w contango. Rynek jest contango. Ten stan powoduje istnienie spreadów interdelivery.

Na poniższym wykresie widzicie krzywą struktury oczekiwań, która pokazuje ceny wszystkich kontraktów terminowych (kontraktów futures), które już są przedmiotem obrotu. Oznacza to, że krzywa pokazuje zróżnicowanie cen surowca o różnych terminach dostarczenia. Jeśli powiem to bardziej fachowo, struktura oczekiwań pokazuje nam obecne zróżnicowanie popytu i podaży w czasie. Jest to faktycznie bardzo przydatna rzecz, ponieważ dzięki niej możemy zidentyfikować zbiory plonów u towarów zbożowych, sezony grzewcze na surowcach energetycznych, itp. Do tego wątku jednak dojdziemy później.

 

 

Powyższy wykres przedstawia strukturę oczekiwań kukurydzy z dnia 13. 12. 2017. Widać, że rynek znajduje się w stanie normalnym, czyli w contango. Ceny kontraktów o bardziej odległej dacie wygaśnięcia są droższe. (Oś pozioma reprezentuje czas do ekspiracji, natomiast oś pionowa reprezentuje cenę.) I wiecie już dlaczego, jednym z głównych powodów są koszty magazynowania.

 

Zadanie domowe

Do następnego razu – do następnego odcinku mojej serii artykułów postarajcie się odszukać na krzywej struktury oczekiwań spread, który przytoczyłam na początku dzisiejszego odcinka. Zaznaczcie go sobie strzałką na wykresie. Następnym razem wspólnie sprawdzimy, czy udało wam się wykonać zadanie poprawnie.

 

O czym porozmawiamy następnym razem?

Oprócz stanu contango określamy jeszcze jeden stan rynku – którym jest backwardation. Mówimy o nim również jako o rynku odwróconym, czy rynku odwrotnym. A właśnie na nim skupimy się następnym razem. Na tym jednak nie koniec. Wytłumaczę wam również, jak to możliwe, że spready mogą być również ujemne i jak sobie z tym faktem poradzić w praktyce 🙂

 

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *