If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
Menu

Jak handlować kalendarzowymi, zmniejszając ryzyko

14 Lip 2016,

W zeszłym artykule omówiliśmy, czemu zawdzięczamy możliwość handlu spreadami, mając nawet niedużą kwotę do dyspozycji. (Tysiące dolarów, nie dziesiątki tysięcy.) Dzisiaj chciałabym Wam zaprezentować kolejną zaletę handlu spreadami – możemy obrać sobie poziom ryzyka.

Wyobraźcie sobie, że zidentyfikowaliście świetną okazję do handlu na surowcach. Niestety kapitał na Waszym rachunku nie jest zbyt duży i ewentualną, jakiś czas panującą, stratę na kontrakcie futures mógłby nie wytrzymać. W tym momencie ukłon w stronę spreadu. Spread jest w stanie zamortyzować takową stratę.

Z tym ściśle związane jest kolejna kwestia – jakie maksymalne ryzyko jesteście Państwo ochotni zaakceptować? Ogólnie rzecz biorąc, im mniej kapitału macie do dyspozycji na swoim rachunku, tym mniejsze ryzyko możecie zaakceptować. Jeśli nawet w rezultacie Wasze zagranie będzie udane, zdarza się, że zaraz po otwarciu pozycji rynek udaje się dokładnie w odwrotnym kierunku, niż przewidujecie. Bardzo ważne jest ustalenie najwyższego możliwego drawdown (tymczasowa strata w otwartej pozycji), która Państwa konto nie spustoszy.

Kiedy handlujecie spreadmi macie do dyspozycji masę możliwości zarządzania ryzykiem – ustawiacie szerokość spreadu tak, abyście czuli się komfortowo. Obieracie szerokość spreadu, tzn. ilość miesięcy oddzielająca poszczególne kontrakty spreadu. Przykładowo o ile obierzecie spread z wygaśnięciem w marcu i grudniu, różnica jest 9 miesięcy. Analogicznie maj i grudzień daje nam różnicę 7 miesięcy.

Działa to w następujący sposób: czym węższy spread (zawarte kontrakty są od siebie mniej odległe), tym spread jest tańszy. I w sumie, logika z tego przemawia – im mniejszy odcinek czasu dzieli poszczególne kontrakty, tym różnica cen między tymiż kontraktami jest mniejsza. (Przykładowo z powodu zbliżonych do siebie kosztów magazynowania). Zaznaczam, że mowa tu o spreadach typu interdelivery i plonach w ramach tychże żniw.

O wiele lepiej, niż z opisu tekstowego, można zrozumieć wzajemne powiązania, jeśli przyjrzymy się poniższym trzem grafów. Każdy z nich przedstawia spready na pszenicę (ZW) z wygaśnięciem poszczególnych kontraktów:

zwh15-zwz14(a)

Marzec 2015 – Grudzień 2014 (różnica 3 miesięcy)

 

Maj 2015 – Grudzień 2015 (różnica 5 miesięcy)

 


Lipiec 2015 – Grudzień 2014 (różnica 7 miesięcy)

 

Na zamieszczonych wykresach widać wyraźnie, że cena spreadu rośnie wprost proporcjonalnie do wzrostu jego szerokości. To same dotyczy również przejściowych strat w otwartych pozycjach. Im szerszy jest spread, tym większa może być przejściowa strata.

Konkluzja końcowa: Dzięki odpowiednio dobranej szerokości spreadu (w zależności od ilości środków finansowych na Państwa rachunku), jesteście w stanie swój zysk zmaksymalizować handlując na multikontraktach. To znaczy, że nie kupujecie tylko jeden spread, ale więcej spreadów. Interes o takiej strukturze ma tę zaletę, że możecie do niego wchodzić i z niego wychodzić etapowo. Używając tych metod, formujemy solidny money managementu, który jest filarem dochodowości w tradingu.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *