If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
Menu

Jak to możliwe, że handlować spreadami kalendarzowymi można nawet z niedużym kontem

7 Lip 2016,

W zeszłym artykule podzieliłam się z Państwem moją historią – jak to się stało, że studentka zaczęła handlować na giełdzie i dlaczego obrałam właśnie spready kalendarzowe. Powody były w zasadzie dwa. Po pierwsze handel na spreadach kalendarzowych nie jest zbyt czasochłonny, a po wtóre miałam do dyspozycji nieduży kapitał początkowy. Dla mnie jako młodej studentki właśnie te dwa atrybuty były kluczowe. Ale bynajmniej nie są to jedyne zalety spreadów kalendarzowych. Kolejnym atutem jest o wiele niższa zmienność, jeśli porównać ją do zmienności bazowego kontraktu futures. Pokaże to Państwu na konkretnym przykładzie.

Na poniższym obrazku widzimy dwa wykresy, które pokazują nam ten sam przedział czasowy. Na pierwszym z nich widzimy future na soję z wygaśnięciem w listopadzie 2011 (ZSX11). Drugi wykres to interdelivery spread ZSX11-ZSF12, czyli future na zakup soi z wygaśnięciem w listopadzie 2011 a jednocześnie sprzedaż future z wygaśnięciem w styczniu 2012. W tym wypadku chodzi o bull spread, którego cena w większości sytuacji idzie w parze z ceną bazowego surowca, naśladując wzrost jego ceny.

Modre strzałki ilustrują wielkość zmiany ceny w tym samym okresie czasu. Wybraliśmy okres czasu, kiedy cena future spadała. Pod strzałkami jest podana cena poniesionej straty na jeden kontrakt.

Spread1

Z wykresu jasno wynika, że posiadanie takiego future kontraktu skutkowałoby poniesieniem wysokiej straty. Ale sytuacja ma się inaczej w wypadku, że bylibyśmy właścicielami spreadu. Straty przez nas poniesione byłyby nieporównywalnie mniejsze. Jeśli nawet dojdzie do niekorzystnej zmiany notowania, zmiana będzie dotyczyć zarówno sprzedanego, jak i kupionego kontraktu. Spread to nic innego jak różnica w cenie. O ile na obu stronach tejże różnicy odejmiecie albo dodacie porównywalną co do wielkości liczbę, wypadkowa nie będzie tak znaczna, jak by to miało miejsce w wypadku poszczególnego kontraktu future.

Właśnie ten przymiot – mniejsze zapotrzebowania kapitałowe – zwrócił szczególnie moją uwagę, kiedy zaczynałam swoją przygodę na giełdzie. O ile chcielibyście Państwo handlować z pełnymi kontraktami futures, zapotrzebowanie na kapitał byłoby nieporównywalnie większe. Dziesiątki tysięcy dolarów. Dlaczego? Dlatego, aby jeśli posłużyć się powyższym przykładem, Państwa rachunek przetrwał tymczasową stratę nawet 14 tysięcy dolarów. W wypadku handlowania na spreadach, jak Państwo sami widzicie, strata porusza się w setkach dolarów. Stratę o tej wysokości można ogarnąć bez trudu na rachunku rzędu tysięcy dolarów. Bardziej sympatyczna wizja, jak uważacie ? 🙂

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *