If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Jakie potencjalnie ciekawe okazje będę wypatrywać w roku 2018?

3 Sty 2018,

No i proszę. Nowy rok 2018. Pełen jest przedsięwzięć, oczekiwań i planów. I ja z całego serca życzę Państwu niech początek tego roku jest dobry, życzę wam również spełnienia planów i marzeń. Traderom kieruję życzenia czystej myśli, która jest niezbędnym atrybutem tradera. No i wreszcie, życzę wam jak najwięcej zielonych pól w portfelu.

Jako traderzy często mamy wrażenie, że stare zagrania, stare zyski i stare straty to już przeszłość; że do nowego roku idziemy jako tabula rasa. Niektórzy ulepszają swoje systemy handlowe, są zdeterminowani lepiej chronić kapitał i lepiej zarządzać ryzykiem, aby niepotrzebnie nie tracić. Ja jednak nie planuję żadnych zmian. Zeszły rok był dla mnie rokiem bardzo spokojnym i moje dochody były regularne. Chociaż ponad 50% moich zagrań nie nie powiodło się, straty kapitału przez nie spowodowane były minimalne albo zupełnie zerowe.

Przez ostatnie kilka miesięcy poświęcałam więcej (niż dotychczas) uwagi surowcom energetycznym, Chodzi o największe rynki towarowe, które mają wpływ również na dalsze grupy towarów. Na surowcach energetycznych można było i nadal można znaleźć interesujące okazje. Sprawia mi radość, że szczególnie w ostatnich kilku miesiącach odnosiłam sukces w przewidywaniu rozwoju ceny na surowcach energetycznych, ponieważ zarówno ruchy spreadów jak i cen futures poruszały się w ewidentnej opozycji do wahań sezonowych. Oczekiwałam to, jak to zresztą sami widzieliście w moim Raporcie spreadów; tutaj na blogu w formie analizy wideo albo w artykułach.

 

Ropa

W związku z tym, płynnie nawiązując przechodzimy do tematu nowego roku 2018 Pomimo tego, że oczekuję krótko trwająca korektę na ropie, to jednak myślę, że ropa w roku 2018 będzie silnym rynkiem, oferującym ciekawe okazje. Zdradzę jednak, że głównym filarem mojego portfelu nie będą standardowe bear spready, które dla niedoświadczonych traderów mogą wydawać się atrakcyjnymi.

 

Ziarna i cukier

W roku 2018 prawdopodobnie możemy spodziewać się wzrostu inflacji, co może być dodatkowym atutem nie tylko dla surowców energetycznych, ale również dla ziaren (grains). Na pewno będę czatowała na bull spready na soi, które w moim portfelu pełnią rolę zabezpieczającą. Uważam, że w tym roku również cukier mógłby wreszcie zaprezentować od pewnego czasu wyczekiwany wzrost. Wynika z tego, że możliwie mogą nadarzyć się ciekawe okazje na bull spreadach.

 

Wieprzowina

Nie mogę zapomnieć również o moim długoterminowo najbardziej odnoszącym sukces instrumencie bazowym: wieprzowinie. Ponownie ciekawa jestem, jak zaprezentują się moje – już tradycyjne – bear spready, z których jak dotychczas miałam corocznie niezły dochód. Oczywiście dobrym pytaniem jest kwestia wpływu ziaren (grains). Rynek wieprzowiny i kukurydzy są do pewnego stopnia naczyniami połączonymi. O ile doszłoby do znaczącego wzrostu ziaren, mogłoby to oddziaływać również na zachowanie bear spreadów na wieprzowinie.

 

Zaznaczam i proszę państwa, aby nie traktowaliście moich domysłów jako rzecz pewną. Planując moje zagrania zawsze opieram się przede wszystkim na analizie sytuacji momentalnej. To, co właśnie czytacie jest raczej taką „prognozą noworoczną”, która stara się wykryć potencjalnie ciekawe okazje na rok, do którego właśnie weszliśmy. To oczywiście nie oznacza, że te okazje faktycznie się pojawią. A jednak – chodzi o rynki, którym poświęcę priorytetową uwagę i o których bardzo prawdopodobnie wiele usłyszycie w moich analizach.

Życzę państwu raz jeszcze spokojny rok 2018.
Eli

 

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *