If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
Menu

Każdy handel giełdowy to spread

22 Paź 2016,

Po przeczytaniu nagłówka być może pomyśleliście: „Jasna rzecz.” Handluje spreadami, toteż widzi je wszędzie, gdziekolwiek by nie spojrzała, obsesja… Przyznaję, szczerze polubiłam handel spreadami, ale bynajmniej nie chodzi o obsesję. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że każdą transakcję handlową – ta już odległą, obecną czy przyszłą – możecie traktować jako transakcję spreadową. Tak…a teraz postaram się Państwa o tym przekonać 🙂

Pierwszy przykład, jaki zaprezentuję Państwu, będzie na kontrakcie na kukurydzę. Wyobraźcie sobie proszę, że właśnie trwamy w pozycji długiej na kukurydzy. Oznacza to ni mniej ni więcej, że nabyliśmy kontrakt na kukurydzę. Aby nabyć ten kontrakt, musieliśmy w zamian za niego coś oddać – oddaliśmy dolar. Innymi słowy, zakupiliśmy kukurydzę, sprzedaliśmy dolar. Nasza transakcja obejmuje pozycję długą na kukurydzy a krótką na dolarze. (KUKURYDZA-DOLAR). Jeśli wszystko jasne, możemy kontynuować.

A teraz odwrotna sytuacja… wyobraźcie sobie proszę, że shortujemy kukurydzę. Zawarliśmy porozumienie – sprzedaliśmy kukurydzę i w zamian otrzymaliśmy dolary. Dolar jakby kupiliśmy, sprzedając kukurydzę. Tę sytuację możemy postrzegać również jako pozycję long na dolarze. A zatem…jesteśmy w pozycji short na kukurydzy, równocześnie będąc long na dolarze.(DOLAR-KUKURYDZA).

Na czym więc polega handlowanie spreadami? A na tym, że jesteśmy w jednej chwili na jednym kontrakcie long a na innym kontrakcie short. Albo inaczej rzecz ujmując, kupimy jeden kontrakt, jednocześnie sprzedając inny. Czy już rozumiecie, czemu w gruncie rzeczy każda transakcja na rynkach finansowych to transakcja spreadowa? No właśnie, to nie dotyczy tylko handlu surowcami. To dotyczy również akcji, nieruchomości, ogólnie rzecz biorąc jakiejkolwiek transakcji. Zawsze coś zyskujemy, rezygnując z czegoś innego. Do nie dotyczy tylko dolarów, a wszystkich walut, w których handlujemy.

I jaki z tego wniosek? O ile handlujemy czymś, co wykazuje dużą korelację z dolarem (ropa naftowa, złoto, euro itd.), jesteśmy narażeni na stosunkowo wysokie ryzyko walutowe. Przykładowo, jeśli dolar się umocni, bardzo prawdopodobnie cena złota się osunie. I jeśli, o zgrozo nie zadbaliśmy o rzetelną dywersyfikację naszego portfolio, to oprócz wielkiej pozycji long na surowcach, jesteśmy dodatkowo w znaczącej pozycji short na dolarze. To może okazać się nieprzyjemne i niebezpieczne, w okresach, kiedy dolarowi towarzyszy gwałtowne rally.

O ile handlowalibyśmy spreadem, powiedzmy przykładowo spread na ropę CLH16-CLG16, sprzedajemy dolary w pierwszej gałęzi spreadu (CLH16), ale równocześnie dolary kupujemy w drugiej gałęzi spreadu (CLG16). W elegancki sposób eliminujemy dolara z naszej pozycji. I w ten oto sposób asekurujemy się przeciwko nagłym wahaniom w kursie dolara, równocześnie minimalizując ryzyko

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *