If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Najciekawsze okazje na rynkach towarowych

24 Sty 2018,

Ostatnio sporo ciekawych rzeczy dzieje się na rynkach towarowych Dowodem na to jest niebywale obszerny Raport spreadów, który jest ostatnio faktycznie „wypełniony po brzegi”. Popatrzmy dziś na kilka „najciekawszych wyczynów.”

 

Ropa

Obecnie to właśnie ropa jest chyba najbardziej obserwowanym surowcem. Jak już to nieraz mówiłam, rynek z ropą należy do największych rynków i ma wpływ również na ceny pozostałych towarów. Z tego też powodu w moich Raportach spreadów dokonuję analiz ropy już od listopada.

Kolejnym powodem, dla którego jest teraz ropa tak ciekawa to fakt, że rynek jest obecnie bardzo zaostrzony. Na pierwszy rzut oka pokazuje to analiza COT. Obraz jest tak dobitny, że chyba nie trzeba dalszego komentarza.

 

 

 

Przewidzieć dokładny moment korekty w wypadku tak rozpędzonego rynku to trudna sprawa. I tak udaje mi się całkiem nieźle antycypować nawet krótkoterminowe ruchy ceny. W zeszłym Raporcie pisałam o poziomie 65 dolarów, jako o możliwym oporze, na którym rozpędzona cena mogłaby zwolnić, czy nawet zatrzymać się. Na wykresie możecie widzieć, że cena faktycznie przetestowała ten poziom. Nie była w stanie się wybić, po czym obniżyła się pod krótką linię trendu.

 

 

Więc póki co, może faktycznie doczekamy się korekty. Chociaż oczywiście nadal nie można wykluczyć scenariusza kontynuacji tego jakże silnego trendu wzrostowego. Wzięłam pod uwagę to ryzyko i dostosowałam do niego wielkość mojej pozycji na bear spreadzie CLN18-CLM18. Chociaż instrument bazowy rośnie, spread nie spada pod wsparcie. Na razie więc czekam i zostaję w rynku.

 

 

Moim działaniom przyznaje jak na razie rację również intermarket analiza między ropą Brent i WTI. Zdaje się, że ropa WTI już nie jest tak opłacalna w porównaniu do ropy Brent. Jeżeli spread będzie kontynuował korektę, prawdopodobieństwo korekty na amerykańskiej ropie jeszcze wzrośnie.

 

 

Żeby być w pełni klarowna i dobrze zrozumiana, za pomocą bear spreadu spekuluję tylko o krótkotrwałej korekcie. W żadnym wypadku nie myślę, że miałoby dojść do zmiany trendu na trend zniżkowy! Z perspektywy długoterminowej nadal uważam, że cena ropy będzie wzrastać. Moim zdaniem cena ropy może dojść w tym roku nawet do cen w przedziale $80 – $90. Myślę jednak, że po tak gwałtownym wzroście ceny, jaki niedawno widzieliśmy, korekta jest po prostu konieczna.

 

Wieprzowina

Wiele radości sprawił mi rozwój na „mojej ulubionej” wieprzowinie – lean hogs. Również w tym roku nie zawiodła. Cena bear spreadu, który analizowałam w Raporcie na początku stycznia, elegancko przebiła zniżkujący klin – tak jak przewidywałam.

 

 

Chociaż cena bliższego – czerwcowego – kontraktu porusza się w trendzie rosnącym, to jednak nie zdaje się zabiegać o wybicie. Raczej wydaje mi się, że ten łagodny wzrost, którego jesteśmy świadkami będzie kontynuowany, ewentualnie że dojdzie to przetestowania dolnej linii trendu. W takim wypadku, nasz bear spread dzięki efektowi contango, mógłby nadal róść.

 

 

Olej sojowy

Bear spready na oleju sojowym są częstą częścią składową mojego portfela, i zazwyczaj należą do zyskownych pozycji. Dlatego analizowałam ich również w Raportach spreadów. Musiałam co prawda długo czekać, raz nawet rolowałam pozycję. Nadal jednak ufałam temu zagraniu i nie zmyliłam się. Nadeszła piękna rally, która zagwarantowała mi pierwsze zyskowne zagranie w tym roku.

 

 

Lecz teraz planuję mniejszą przerwę na tym surowcu. Analiza COT, przede wszystkim w grupie dużych spekulantów sugeruje, że rynek jest prawdopodobnie w nadpodaży i cena surowca może zacząć wzrastać.

 

 

Poza tym spread – po gwałtownym wzroście – przełamał wzrost nad 30% z full carry w stosunkowo krótkim czasie. To zjawisko stosunkowo niebywałe na tego typu spreadzie. Porównując wycenę spreadu do sytuacji z zeszłych lat, widzicie, że spread jest już stosunkowo drogi a zatem może nie mieć już zbyt dużo przestrzeni do dalszego wzrostu.

 

 

Dolar

Nie mogę zapomnieć również na rynek z dolarem amerykańskim, który tak samo, jest ważnym rynkiem. Analiza COT wskazuje na nadpodaż, toteż przewiduję wzrostową korektę. Myślę jednak, że z punktu widzenia długoterminowego cena dolara nie porośnie. Dlatego negatywny wpływ ewentualnej korekty zwyżkowej dolara będzie miał na ceny surowców wpływ raczej krótkotrwały.

 

 

 

Interesujących okazji jest oczywiście o wiele więcej, ale w takim wypadku byłby dzisiejszy artykuł zbyt długi. Następnym odcinek poświęcimy rynku zbóż, który – tak przynajmniej uważam – czeka interesujący okres. Udogodnienie jest po stronie abonentów mojego Raportu spreadów, którzy co dwa tygodnie otrzymują moje analizy z wyprzedzeniem.

 

Podsumowanie

Podsumowując, w perspektywie krótkoterminowej oczekuję wzrost ceny dolara, spadek ceny ropy. To mogłoby skutkować jakiś czas trwającą stagnacją albo nawet spadkiem cen towarów. Dotyczy to nie tylko zbóż (które są obecnie w istotnej nadpodaży), ale również cukru albo kakao. W perspektywie długoterminowej oczekuję wzrost ceny ropy, w którego konsekwencji porosną ceny również pozostałych towarów i surowców. Myślę więc, że z punktu widzenia surowców / towarów możemy spodziewać się faktycznie ciekawego roku, w którym znaczącą rolę odegrają bull spready.

Traktujcie to jednak – tak jak zawsze – jako moje subiektywne zdanie, które wynika z aktualnych danych. Te oczywiście mogą z czasem ulec zmianie, stosownie do momentalnych zajść i sytuacji na rynku.

 

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *