If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Gdy sytuacja na rynku jest przejrzysta…

12 Lut 2018,

Zdaje się, że ropa wreszcie ruszyła i to w przewidywanym kierunku, czyli na południe. O tym, że prawdopodobnie doczekamy się korekty pisałam wiele razy. Poza tym wiele razy analizowałam ropę w Raportach spreadowych. Analizy i wskaźniki, które stosuję ponownie się nie myliły. Spójrzmy więc dziś na obecny stan. W kilku słowach powiem również o moich kolejnych planach na tym rynku.

 

Rozwój cenowy ropy

Już analiza techniczna sygnalizowała początki korekty. Stopniowe przebijanie linii trendu i ich późniejsze wypróbowanie od dołu bywa częstym sygnałem zmiany trendu albo zbliżającej się korekty.

 

 

Jaki jest mój pierwszy cel? Na wykresie widzimy jedną bardzo wyraźną linię trendu, która sugeruje pierwsze możliwe zatrzymanie się ceny – a to obszar między 58-60 dolarami. Ale po kolei.

 

 

Nastrój na rynku

Zbliżającą się korektę wyraźnie sygnalizowała analiza COT. Myślę, że nie trzeba więcej komentarzy. Na pierwszy rzut oka widać, że net pozycje (różnica ilości długich i krótkich pozycji) obu grup osiągnęły wartości historycznie maksymalne.

 

 

Indeks COT również osiągnął historycznie maksymalne wartości. Pozwolę sobie stwierdzić, że taki stan jest jeszcze mocniejszym założeniem przyszłego spadku, niż same net pozycje. Bowiem indeks COT odzwierciedla również zmiany rynku, które działy się na przestrzeni wielu lat.

 

Kolejnym sygnałem był trzeci bardzo ważny wskaźnik COT – net concetration index, który odzwierciedla nastawienie kilku największych graczy na rynku. Również tutaj widać wyraźnie, że wskaźnik nabywa wartości ekstremalnych.

 

 

Analiza intermarket

Nie mogę nie wspomnieć również o bardzo ważnej analizie intermarket między ropą Brent i WTI. Jak to już tłumaczyłam w Raporcie spreadów, obniżenie tego spreadu typu intermarket jest koniecznym warunkiem korekty na ropie WTI.

Wytłumaczenie jest stosunkowo proste. Im wyższa wartość tego spreadu, tym bardziej korzystna jest ropa WTI w porównaniu do ropy Brent. To skutkuje wzrostem eksportu amerykańskiej ropy WTI, w konsekwencji czego rośnie również jej cena.

Jak możecie zauważyć to na wykresie, spread gwałtownie się obniżył. Przebił kilka ważnych wsparć, co stanowiło spełnienie niezbędnych warunków korekty.

 

 

Ostrzegam jednak, że między omawianym spreadem intermarket i ceną amerykańskiej ropy nie jest zależność wprost proporcjonalna. To znaczy, że jeśli spread intermarket spada, ropa WTI nie musi obniżać się tak samo szybko i w tym samym czasie.

 

Chociaż są to silne argumenty, to chyba jednak nie przewiduję, aby rynek powrócił do bear marketu. Raczej oczekuję, że rynek z wartości ekstremalnych stopniowo się znormalizuje – drogą korekty, która jest konieczna, aby trend rosnący mógł dalej kontynuować.

Ciekawa jestem również, czy korekta będzie na tyle silna, aby spowodowała powrót rynku do stanu contango. Na razie na to nie wygląda. Jeżeli popatrzycie na rozwój bear spreadów interdelivery albo na wykres contango, duże przesunięcie w kierunku północnym (do contango) jak na razie nie widzimy. Jeżeli struktura oczekiwań pozostanie w backwardation, to tym bardziej utwierdzi mnie to w przekonaniu, że rynek jednak powróci do trendu wzrostowego.

 

 

 

Moje pozycje

Nie chciałam przegapić okazję korekty na ropie. W zeszłym tygodniu ponownie otworzyłam pozycję short, tym razem zabezpieczając się opcjami na ETFie USO.

 

O czym porozmawiamy następnym razem?

W momencie, kiedy cena osiągnie pierwszy cel prawdopodobnie zamknę pozycję. Jednak to tylko jeden ze scenariuszy. W ostatnich dwu dniach cena gwałtownie się obniżyła, w związku z czym może dojść do korekty, tym razem rosnącej. Jak wysoko mogłaby cena dojść i czy zwiększyłabym w tej sytuacji swoją pozycję? To szczegółowo przeanalizuję w poniedziałkowym Raporcie spreadów, w którym będę miała do dyspozycji świeże dane COT i strukturę oczekiwań z SpreadCharts.com.

 

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *