If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Soja: czy to już właściwy czas na bull spready?

18 Paź 2017,

Raport WASDE z października / 2017 (12.10.2017) Miał wielki wpływ na cenę soi i mączki sojowej. Cena kontraktu frontowego w dzień opublikowania raportu wzrosła prawie o 3%. To spowodowało zbliżenie ceny do znaczącej malejącej linii trendu, jak również do silnej bariery psychologicznej na $10.

 


 

Waga i znaczenie obecnego oporu są dostrzegalne na pierwszy rzut oka. O ile soja przebije tę silną barierę, zakończy od 5 lat trwającą bessę!

 

Czy siła rynku jest na breakout dostateczna?

Graf pokazuje nam, że raport WASADE był powodem lekkiej paniki na rynku z soją. Od wydania zeszłego raportu doszło do trzech zasadniczych zmian, które prawdopodobnie wpłynęły na zmianę równowagi. Chodzi o:

 

  • Zmniejszenie szacowanej wydajności krzewów na akr z 49,9 do 49,5 (USA)
  • Spadek szacowanych zapasów końcowych z 475 do 430 milionów krzewów (USA)
  • Spadek szacowanych zapasów światowych z 97.53 do 96.05 milionów ton

 

 

Chociaż prognozy obniżyły się, soi jest nadal dosyć sporo. Wynika to również z dwu zdań bezpośrednio z raportu WASDE:

„With use projections unchanged, ending stocks are projected at 430 million bushels. If realized, ending stocks relative to use would be the highest since 2006/07.”

Wynika z tego, że jeśli popyt na soi zostanie taki sam, powstaną rekordowe co do wielkości zapasy tego towaru. Podsumowując powyższe przemyślenie, raport WASDE co prawda sugeruje „bullish”, jednak moim zdaniem ten trend będzie raczej krótkotrwały. Z punktu widzenia analizy fundamentalnej wygląda na to, że zapasy soi są duże, co zmniejsza prawdopodobieństwo wzrostu ceny.

 

Analiza COT

Z drugiej jednak strony analiza COT, która reprezentuje nastroje w dwu największych grupach uczestników rynkowych (dużych spekulantów i reasekurantów), są dla ceny lekko pozytywne. Wartości na indeksie COT świadczą raczej o wyprzedaży na tym rynku. Nie chodzi jednak jak na razie o wartości ekstremalne.

 

 

Ci z Was, którzy śledzicie moje Raporty spreadowe wiecie, że analizuję i inne wskaźniki COT, takie jak np.: traders index. W wypadku soi jest teraz ciekawie u grupy dużych spekulantów. Ich indeks ma na chwilę obecną jeszcze stosunkowo niskie wartości.

 

 

Bull spready

Spread traderzy wiedzą, że na soi handluję bull spreadami. W tej strategii moją spekulacją jest wzrost ceny instrumentu bazowego, a to dzięki temu, że struktura rynkowa ulega zmianie. Najczęściej handluję kombinacją spreadową lipiec-sierpień, ale lubię również spread lipiec-listopad, który obejmuje żniwa dwa. Drugi z wyżej wymienionych spreadów jest bardziej ryzykowny.

Na chwilę obecną jednak wstrzymuję się z otwarciem pozycji. Jednym z powodów tej decyzji jest analiza COT, która jeszcze nie nabywa takich wartości, jakie chciałabym widzieć otwierając pozycję. (Wartości indeksu COT u obu tych dużych grup zbliżone do zera.) Kolejnym powodem jest zachowanie się spreadu. Spread, który właśnie śledzę (ZSN18-ZSQ18) porusza się w trendzie bocznym, nawet w sytuacji kiedy instrument bazowy rośnie i za żadną cenę nie jest w stanie zmienić orientację na backwardation.

 

 

Bardziej przekonująca byłaby zmiana orientacji na backwardation. Z danych historycznych wynika, że ten spread częściej odnosi sukces, jeżeli długoterminowo potrafi utrzymać się w tym przedziale. Widzimy to na analizie full carry. Piękne i silne trendy rosnące częściej miały miejsce w latach, kiedy spread utrzymywał się nad zerem, czyli w backwardation.

 

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *