If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
 • pl
  • cs
  • en
Menu

Spready kalendarzowe 1: Czym są spready kalendarzowe i dlaczego nas interesują?

13 Lis 2017,

Od niepełna trzech lat piszę artykuły dla moich czytelników – fanów do handlu surowcami. Zawierają moje know how, procesy i procedury, rady, analizy rynkowe itp. Wiele z pytań, które od Państwa otrzymuję, dotyczą jednak zupełnych podstaw. W sumie rozumiem, dlaczego tak jest. Prawdopodobnie, w tym ogromie artykułów bardzo trudno jest wyłapywać założenia podstawowe. To skłoniło mnie to podjęcia decyzji o stworzeniu serii artykułów na temat handlu towarami i spreadami kalendarzowymi od podstaw.

 

W dzisiejszym odcinku odpowiem na pytanie, dlaczego zdecydowałam się handlować właśnie towarami.

Jakie ich przymioty sprawiają, że są dla nas interesujące? Szczerze mówiąc, tym co pociągało mnie do świata towarów była prawdopodobnie intuicja. A tak z ciekawości, jakie skojarzenia i odczucia nasuwają kiedy słyszycie takie słowa jak kawa, kakao, cukier, kukurydza czy sok pomarańczowy? W mojej opinii są to nader przyjemne rzeczy, umilające dni powszednie – poranne kakao (składające się z trzech towarów – kakao, mleko, cukier), popołudniowa kawa z kawałkiem czekolady albo wyśmienitym słodkim tortem. W lecie gotowana lub pieczona kukurydza albo sok pomarańczowy, słony popcorn w kinie itp.

Oczywiście towarów jest o wiele więcej. Do towarów zaliczamy również pszenicę, soję, bawełnę, mięso, metale szlachetne itp. Do towarów zaliczamy również takie surowce jak benzyna (z której korzystamy na co dzień), czy ropa, która jest istotnym składnikiem do produkcji wielu potrzebnych rzeczy. Wszystkie towary są rozdzielone do kilku grup:

 • towary energetyczne
 • ziarna
 • mięso
 • metale szlachetne
 • softs
 • wyroby mleczne

Handel towarami imponował mi, kiedy szukałam swojego miejsca w świecie giełdy, ponieważ nie sprawiały tak obcego wrażenia. A zatem znacie już powód numer jeden. Ten dotyczył moich uczuć. W ten sposób od samego początku towary pociągały mnie do siebie.

Kolejnym powodem jest aspekt praktyczny.

Ruchy ceny na towarach dają sens. Nie chodzi tu o jakiś wirtualny derywat, akcję ani nic podobnego. Tutaj chodzi o rzeczywiste rzeczy użytku dziennego, na które istnieje rzeczywista podaż i rzeczywisty popyt. Po zebraniu plonów kukurydzy jesienią, rosną jej zapasy w konsekwencji czego cena maleje. Natomiast jeżeli przed zbiorami (zapasy już nie są duże) w sposób gwałtowny wzrośnie popyt, również cena kukurydzy może znacząco wzrosnąć. Na pewno znacie to z autopsji – im więcej jakiegoś dobra jest do dyspozycji, tym niższa jest jego cena. No i odwrotnie jeżeli jakiegoś dobra jest niewiele a zainteresowanie jest duże, cena rośnie. (Sytuacja z masłem w niektórych krajach europejskich w zeszłych kilku miesiącach…)

Poza tym, jeżeli doszło do znaczącego ruchu w cenie danego towaru, cena nie powinna być zbyt długo poza rozsądnymi granicami. Z jednej strony limituje cenę znaczące zmniejszenie popytu. Jeżeli coś jest za drogie, to ludzie to po prostu przestaną kupować. Masło za 10 PLN jeszcze można kupić, ale już na pewno nie za 30 PLN. A zatem kiedy cena jest zbyt wysoka, popyt maleje. Odwrotnie zbyt niska cena towaru powoduje stopniowe zmniejszanie się podaży. Gdyby kukurydza była zbyt tania, jej uprawa stała by się dla farmerów nieopłacalna. Co spowodowałoby zmniejszenie zasobów kukurydzy. W tym momencie koło się zamyka i jesteśmy na początku – małe zasoby prowadzą do wyższej ceny.

Sami Państwo widzicie, że daje to sens i wszystko ma swój logiczny powód. Pojawienie się nierównowagi skutkuje tym, że prędzej czy później równowaga na rynek powróci. Daje mi to sens i dlatego handel towarami mi odpowiada. Zawsze imponowały zagadnienia logiczne i w prosty sposób wytłumaczalne. Dlatego towary są dla mnie wprost idealne.

O czym porozmawiamy następnym razem?

W kolejnym odcinku tej serii artykułów wytłumaczę Państwu, w jaki sposób najczęściej handlujemy towarami na giełdzie. Będziemy to potrzebowali aby zrozumieć, czym są spready kalendarzowe.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *