If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Spready kalendarzowe 10: Bull spready kontra bear spready

14 Lut 2018,

Jeśli dotarliście aż do tej lekcji i rozumiecie wszystkie poprzednie, serdecznie gratuluję. Jesteście przygotowani na to, aby zbudować własny spread bez użycia dodatkowych narzędzi pomocniczych.

 

 

W zeszłym odcinku tej serii zdradziłam wam, że działanie ceny spot na strukturę oczekiwań można porównać do magnetu, który najwięcej oddziaływuje na bliższe kontrakty. Z tego wynika, że…

  • …jeżeli cena spot rośnie, więcej będzie wzrastała cena bliższych kontraktów.
  • …jeżeli cena spot maleje, więcej będzie malała cena bliższych kontraktów.

 

W jaki sposób właściwie zbudować spread interdelivery?

Wiecie już, że spread interdelivery reprezentuje różnicę w cenach między dwoma kontraktami w ramach jednego towaru. Na przykład różnica między lipcowym i grudniowym kontraktem na kukurydzę . Wiecie już też, w jaki sposób praktycznie przeprowadzić zagranie na tym spreadzie. Jeden z kontraktów kupimy, jednocześnie sprzedając drugi (LONG-SHORT). Ale pojawia się pytanie: który z kontraktów powinniśmy w tej sytuacji kupić i odwrotnie który sprzedać?

 

Bull market

Wyobraźcie sobie, że na podstawie analiz będziecie oczekiwali, że cena danego towaru będzie rosła (bull market). Powiedzieliśmy sobie również, że prawdopodobnie w wypadku rosnącego rynku cena bliższych kontraktów będzie rosła więcej. A zatem, logicznie, kupno przypadnie na któryś z bliższych kontraktów z przez nas obranej dwójki kontraktów. W tym momencie nie pozostaje nam nic innego, jak tylko sprzedać bardziej odległy kontrakt.

Nasz spread będzie więc wyglądał w następujący sposób: BLIŻSZY – BARDZIEJ ODLEGŁY. I tę strategię nazywamy rzecz jasna BULL SPREAD.

Jeżeli cena na rynku faktycznie porośnie, pierwsza noga spreadu (noga long) będzie zyskowna. Druga natomiast (noga short) będzie traciła. Takie zjawisko na interdelivery spreadach jest rzeczą normalną i liczymy się z nim. Ważne jest to, że zysk z pierwszej nogi spreadu jest wyższy od straty z drugiej nogi. Ostatecznie na wykresie spreadu zobaczymy wzrost i będziemy księgowali zysk.

Jeżeli jednak pomylilibyśmy się, noga short będzie działała zabezpieczająco. W wypadku, że cena towaru spadnie, logicznie, noga long będzie traciła. Jednak dzięki zabezpieczającej pozycji (pozycji odwrotnej) nasza ostateczna strata będzie znacznie mniejsza. (Noga short zaksięguje zysk.) Właśnie z tego powodu są spready interdelivery mniej ryzykowne, w porównaniu do handlu samymi kontraktami terminowymi.

 

Bear market

Jeżeli chcecie spekulować na spadek, zastosujecie dokładnie odwrotną strategię – BEAR SPREAD. W tej strategii oczekujemy, że cena bliższego kontraktu zmaleje – dlatego właśnie ten bliższy sprzedajemy a bardziej odległy kupujemy. Ostatecznie otrzymujemy spread odwrotny, niż w wypadku bull spreadu, czyli BARDZIEJ ODLEGŁY kontrakt – BLIŻSZY.

Reszta pozostaje taka sama, jak na bull spreadzie. Jeżeli nasze przewidywanie przyszłego ruchu ceny będzie poprawne, zysk z nogi na short będzie wyższy od straty nogi long. Nasz spread porośnie a my księgujemy zyski. W sytuacji przeciwnej będzie noga na long działać jako bezpiecznik, który zamortyzuje poniesioną stratę.

I gotowe. Właśnie poznaliście największy sekret spreadów – jak je budujemy bez pomocy podpowiedzi jakiegoś oprogramowania.

 

O czym porozmawiamy następnym razem?

Dzięki przeczytaniu wszystkich dziesięciu lekcji zyskaliście solidne podstawy do handlu spreadami kalendarzowymi. Możecie więc powiedzieć, że wiecie skąd w ogóle pochodzą, jak działają i dlaczego rosną, bądź maleją. Ale nie bójcie się, na tym nie koniec. Wiele jest nadal przed nami. W następnym odcinku powrócimy do tematu struktury oczekiwań, wytłumaczę wam działanie pewnej ciekawej rzeczy, którą znajdziecie na SpreadCharts, i która będzie dla was wielką pomocą w wyborze właściwych spreadów – contango histogram.

 

 

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *