If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Spready kalendarzowe 2: Czym są oraz w jaki sposób działają kontrakty terminowe (futures)

15 Lis 2017,

W pierwszym odcinku serii artykułów na temat spreadów kalendarzowych zdradziłam Państwu, dlaczego mój wybór padł właśnie na towary. Możemy więc kontynuować. Zanim jednak zaczniemy rozważać spready kalendarzowe, musimy wpierw zrozumieć, czym są kontrakty futures.

 

W jaki sposób najczęściej handlujemy towarami

Towarami można na giełdzie handlować na wiele różnych sposobów. Najczęściej dzieje się tak poprzez kontrakty terminowe (w skrócie futures). Przeanalizujmy teraz temat szczegółowo. Słowo future po angielsku oznacza przyszłość, natomiast kontrakt to po prostu jakaś umowa. Zapewne wiecie, że częścią składową jakiejkolwiek umowy to przeróżne specyfikacje, które dotyczą obu zainteresowanych stron. Jedną z ważnych specyfikacji na kontraktach terminowych to data wygaśnięcia kontraktu. Każdy kontrakt terminowy ma bowiem dany termin wygaśnięcia kontraktu. Po tym momencie danym kontraktem nie można już na giełdzie handlować. Z tego powodu umowy owe nazywamy futures, czyli kontrakty terminowe.

Powiedzmy, że zdecydowaliśmy się na handel pszenicą. Mamy do wyboru różne kontrakty, o różnych datach wygaśnięcia – przykładowo kontrakt grudniowy, marcowy, lipcowy itp. Te miesiące nazywamy miesiącami wygaśnięcia. Kontrakt w danym miesiącu nie tylko wygasa, ale również w tych miesiącach następuje dostawa towaru.

Jak to działa?

Zasada jest bardzo prosta:

  • Jeśli przewidujemy, że cena towaru wzrośnie, kupujemy kontrakt czyli otwieramy pozycję długą
  • Jeżeli natomiast przewidujemy spadek ceny towaru, kontrakt sprzedajemy, otwierając w ten sposób pozycję krótką

 

Przykład

Załóżmy teraz, że oczekujemy wzrost ceny pszenicy a zatem kupujemy marcowy kontrakt. Oznacza to także, że w marcu zostanie zakończony handel danym kontraktem. Jeżeli cena pszenicy rzeczywiście wzrośnie, my sprzedając kontrakt, księgujemy zysk. Jeżeli jednak cena pszenicy obniży się, różnica w cenach będzie naszą stratą.

Poza tym, o ile nie sprzedamy kontraktu w stosownej porze, spotka nas proces fizycznego dostarczenia towaru. Co by to oznaczało? Ponieważ kupiliśmy kontrakt na pszenicę, naszym obowiązkiem jest odebrać w marcu około 135 ton pszenicy. (Wielkość kontraktu futures to również jedna z ważnych specyfikacji kontraktu.) Jeżeli natomiast sprzedalibyśmy kontrakt, nie pozbywając się go w stosownej porze, naszym obowiązkiem będzie dostarczenie kontrahentowi 135 ton pszenicy.

 

Bez obaw!

Większość brokerów nie umożliwia nawet wejście w proces fizycznego dostarczenia. Jeśli my sami nie pozbędziemy się kontraktu, broker zrobi to z automatu za nas i zlikwiduje pozycję z dostatecznym czasowym wyprzedzeniem. Nie obawiajcie się więc, że może Wam w ogródku wylądować kilkadziesiąt ton zboża, kawy, kakao czy nawet wieprzowiny itp. Również Wy nie będziecie musieli nikomu dostarczać dziesiątek ton cukru.

Jeżeli interesuje Was, co wszystko obejmują specyfikacje kontraktów, TEN LINK przekieruje Państwa na strony giełdy CME Group, gdzie znajdą Państwo specyfikację kukurydzy.

 

O czym porozmawiamy następnym razem?

Przejdziemy już do moich ulubionych spreadów kalendarzowych. Wiemy już, czym są towary i czym futures, możemy zatem przejść do spreadów kalendarzowych.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

One Reply to “Spready kalendarzowe 2: Czym są oraz w jaki sposób działają kontrakty terminowe (futures)”

  1. ankiety płatne

    Bardzo ciekawy blog. Dodałem go do ulubionych na pewno tu wrócę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *