If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Spready kalendarzowe 5: Contango kontra backwardation?

20 Gru 2017,

W zeszłym odcinku mojej serii artykułów wytłumaczyłam państwu prawdopodobnie najważniejszą rzecz, którą trzeba w temacie spreadów kalendarzowych zrozumieć, mianowicie: dlaczego spready w ogóle istnieją? Jeżeli zrozumieliście omawiany materiał to świetnie. Jesteście gotowi przejść dalej.

 

Contango

Ten stan rynku już omówiliśmy. Chodzi o tzw. rynek normalny – nic nadzwyczajnego się nie dzieje, zbiory plonów przebiegają prawidłowo, zapasy również są w normie. Bardziej odległe kontrakty są przedmiotem obrotu po wyższej cenie niż kontrakty bliższe – co spowodowane jest przede wszystkim przez koszta magazynowania. (Więcej na ten temat można przeczytać w poprzednim odcinku).

Wytłumaczyłam wam już również, czym jest struktura oczekiwań. Struktura oczekiwań pokazuje ceny wszystkich dostępnych kontraktów terminowych. Ważna jest umiejętność prawidłowego odczytywania informacji z tej krzywej. Ujawnia nam bowiem wiele informacji o rynku. Tego wszystkiego stopniowo się nauczycie. Na razie wystarczy, że na pierwszy rzut oka będziecie w stanie określić rynek znajdujący się w contango, jak w wypadku poniższego wykresu. Struktura oczekiwań cukru, którą tu widzicie jest z 29.9.2017.

 

 

Celowo powiedziałam, że struktura oczekiwań jest ważna należnie do konkretnej daty! Ważne jest, abyście zrozumieli, że ta krzywa nie jest statyczna, ale z biegiem czasu zmienia się. Pewnie wiecie, że rynki są dynamiczne, toteż każdego dnia może struktura oczekiwań wyglądać nieco inaczej.

Zazwyczaj rynki nie zmieniają się radykalnie z dnia na dzień, jednak ani tego nie można wykluczyć. W horyzoncie tygodni, czy miesięcy zmiany mogą być na prawdę znaczące. Popatrzmy do porównania na ten sam rynek (cukier), tyle że z początku roku 2017.

 

 

Duża zmiana, nieprawdaż? Widzicie, że rynki faktycznie są dynamiczne, że się zmieniają – co jest oczywiście ciekawe. Struktura oczekiwań i rozpiętość między cenami kontraktów w czasie zmieniają się. Co jest oczywiście pożądane, bo w przeciwnym wypadku my jako traderzy spreadowi nie mielibyśmy jak zarobić.

 

Backwardation

Myślę, że sprawa contango jest już jasna – im bardziej odległy kontrakt, tym droższa cena kontraktu. Na poprzednim wykresie cukru mogliście widzieć dokładnie odwrotną sytuację – krzywa struktury oczekiwań malała. Ujmując to inaczej, bardziej odległe kontrakty były tańsze od tych bliższych. Natomiast kontrakt najbliższy – czyli kontrakt front – był najdroższy. Taki stan rynku nazywamy backwardation.

W tej sytuacji rynek informuje nas o zwiększonym popycie na towar o najbliższych możliwych terminach dostarczenia. Kiedy do tego dochodzi? Istnieją w zasadzie dwa możliwe scenariusze:

  • 1. Zaburzenie podaży – np. złe plony, niekorzystne warunki atmosferyczne, zamknięcie rurociągu (niedawne wstrzymanie ważnego rurociągu Forties, o którym mówiłam w moim Raporcie spreadów), epidemia zwierząt, itp.
  • 2. Niespodziewany wzrost popytu – np. zmiana regulacji prawnych dotyczących stosunku domieszek etanolowych w paliwach, oznajmienie o zamiarze, itp.

 

Może zastanawiacie się teraz, jak to możliwe, że w tym wypadku koszta magazynowania nie odzwierciedlają się w cenie? Jednakże te koszty są wliczone w cenę towaru. I w momencie znaczącego wzrostu popytu bądź obawy o dostateczną ilość towaru, nikogo nie interesuje magazynowanie. Ci którzy towar potrzebują, są ochotni zapłacić sporo pieniędzy, byleby tylko płynność nie została zaburzona. To, co będzie w przyszły roku ich w tym momencie aż tak nie interesuje, to jest jeszcze daleko. I rynek poradzi sobie z tym w jakiś sposób, np. tak że dojdzie do podwyższenia produkcji, zwiększenia ilości pól uprawnych itp. Dlatego te bardziej odległe kontrakty nie są tak drogie.

Obserwowanie zachowania rynków jest niekiedy bardzo ciekawe. Kiedy już je zrozumiecie i nauczycie się prawidłowo odczytywać ze struktury oczekiwań, zapewne nie będziecie się nudzili. Osobiście bardzo to lubię, ponieważ jak to już raz napisałam, rynki mają swoją logikę. To co dzieje się na rynkach jest uzasadnione i można z tego pięknie skorzystać.

 

O czym porozmawiamy następnym razem

Jeżeli zrozumieliście już strukturę oczekiwań i różne stany rynku, możemy przyjrzeć się pojęciu bull i bear spread. I właśnie to wytłumaczę państwu następnym razem.

 

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *