If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Spready kalendarzowe 6: W jaki sposób handlujemy spreadami kalendarzowymi?

17 Sty 2018,

Witajcie w kolejnym odcinku cyklu poświęconego spreadom. Dowiedzieliście się już całkiem sporo. Wiecie, czym są spready kalendarzowe, jak również to, dlaczego istnieją; wytłumaczyłam wam również znaczenie słów contango i backwardation. Nie wiecie jednak jeszcze, w jaki sposób handlować spreadami.

 

Sprawdzenie zadania domowego

OK, zacznijmy od tego, że powtórzymy, co już wiecie drogą kontroli zadania domowego z 4. odcinku. Waszym zadaniem było odnalezienie na (strukturze terminowej) spreadu na kukurydzę między kontraktem futures o ekspiracji marcowej i kontraktem ekspirującym w lipcu. Na poniższym wykresie widzicie stosowną strzałkę, przedstawiającą spread. Wielkość tej strzałki oznacza po prostu różnicę cenową między tymi dwoma kontraktami.

 

 

Proste, no nie? Matematyka, którą stosujemy, to nie mniej nie więcej tylko zupełne podstawy. Później wytłumaczę wam, że wartość spreadu może być również ujemna. Ale o tym w stosownym czasie. Teraz zastanówmy się, jak dokładnie zrealizować zagranie na spreadzie?

 

Dwa kontrakty – no i co z nimi?

Na tym polega kłopot, kiedy już ktoś dowiaduje się zasady działania spreadów kalendarzowych. Pojawiają się tutaj ceny dwóch kontraktów. Lecz w jaki sposób handlować tylko tą dzielącą ich różnicą cenową? Jeżeli bowiem handlujecie pojedynczym kontraktem terminowym, sprawa jest prosta. Albo jesteście w pozycji long (spekulujcie na wzrost ceny, kontrakt kupujecie) albo jesteście w pozycji short (spekulujecie na spadek, kontrakt sprzedajecie).

Ale jak działa to w wypadku spreadu? Czy oznacza to, że musicie w skomplikowany sposób śledzić ceny dwóch kontraktów jednocześnie? Rozumiem to. Rozpoczynając moją przygodę ze spreadami byłam tak samo skonsternowana, jak teraz prawdopodobnie wy jesteście. Ale nie obawiajcie się. Sprawa jest prostsza, niż może na pierwszy rzut oka wygląda.

Równanie jest proste: LONG – SHORT. Oznacza to, że w tej samej chwili jeden kontrakt kupujecie a drugi sprzedajecie.

Być może nadal brzmi to niezrozumiale. Może chcielibyście zapytać, w jaki sposób można osiągnąć dwie symultaniczne transakcje? W gruncie rzeczy bardzo prosto. Jest tak, że giełdy większość spreadów rozpoznają. Dlatego większość brokerów umożliwia składanie tzw. zleceń złożonych (combo order). To wy w ramach platformy handlowej wybieracie jeden kontrakt long i jeden kontrakt short, przez co tworzycie spread. Innymi słowy, od tego momentu stworzony spread traktujecie jako na jedną całość. Jest dla was jednym instrumentem inwestycyjnym, jak gdyby chodziło o kontrakt terminowy albo akcje.

 

W prostocie tkwi siła

A zatem, jeżeli stworzyliście w platformie handlowej spread i chcecie nim handlować, obieracie opcję albo jego kupna (pozycja long) albo jego sprzedaży (pozycja short). W dalszym ciągu broker otwiera oba kontrakty jednocześnie. Czyli żadne trudności w temacie otwierania dwóch kontraktów. Ażeby jeszcze bardziej uprościć temat, będziecie zawsze spekulowali tylko na wzrost spreadu. Oznacza to, że zawsze będziecie otwierali pozycję jako long, zaś zamykać zagranie będziecie jako short.

Jeżeli chcielibyście spekulować na spadek spreadu, wystarczy odwrócić poszczególne nogi spreadu. Czyli skonstruować spread przeciwny. Dlatego trzeba poświęcić szczególną uwagę właściwej konstrukcji spreadu! To nie jest obojętne, który kontrakt kupicie, a który sprzedacie. Więcej na ten temat porozmawiamy w którymś z kolejnych artykułów.

 

Dwie proste zasady

Z dzisiejszej lekcji zapamiętajcie proszę poniższe dwie zasady:

 

  • 1. LONG-SHORT
  • 2. Spekulacja na wzrost

 

O czym porozmawiamy następnym razem?

Następnym razem to będzie właściwy czas, aby pokazać wam, dlaczego handel spreadami kalendarzowymi jest mniej ryzykowny. Mówię oczywiście o spreadach typu interdelivery. Może domyślacie się już, dlaczego tak jest. W kolejnym odcinku odpowiemy sobie na to pytanie.

 

 

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *