If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Spready kalendarzowe 8: Jak to możliwe, że wielkość spreadu się zmienia?

31 Sty 2018,

W zeszłym odcinku naszej serii wytłumaczyłam wam bardzo ważną kwestię, a mianowicie, że spready typu interdelivery to w zasadzie forma hedgingu. To umożliwia handel mniej ryzykowny, niż ma to miejsce w wypadku standardowych futures. I to jest świetne. Musicie ale jeszcze zrozumieć, w jaki sposób można na spreadzie zarobić? Jak to możliwe, że spready zwężają się albo rozszerzają?

 

Spready typu intermarket

Tutaj jest sprawa jasna. Powiedzmy, że mamy otwarty spready typu intermarket pszenica – kukurydza (np.: ZWN18-ZCN18). Najkorzystniejsza będzie sytuacja taka, kiedy cena kontraktu na pszenicę porośnie, natomiast kontraktu na kukurydzę będzie malała. Myślę, że nietrudno to sobie wyobrazić. Tę sytuację przedstawia poniższy schemat.

Spready interdelivery

Jednakże jak ma się to w wypadku spreadów typu interdelivery? Poszczególne nogi spreadu należą przecież do tego samego towaru. Wiecie już, dlaczego kontrakty o różnych datach wygaśnięcia różnią się między sobą cenami. Tym powodem jest istnienie struktury oczekiwań – stanów contango i backwardation. Lecz jak to możliwe, że wielkość spreadu się zmienia? Jeżeli cena towaru rośnie, to ceny wszystkich kontraktów powinny wzrastać tak samo?

Gdyby rzeczywiście tak było – że ceny wszystkich kontraktów wzrastałyby i malały tak samo – to struktura oczekiwań nie ulegałaby zmianie. Innymi słowy, że po prostu przesuwa się tylko w górę albo w dół. Ale tak nie jest. Spróbujcie dla przykładu w aplikacji SpreadCharts.com wyświetlić sobie obecną strukturę oczekiwań na gazie i porównajcie ją do struktury oczekiwań z przed miesiąca. Różnica jest ogromna.

 


Strzałka pokazuje możliwość wyświetlenia struktury oczekiwań dla innej daty

 

Pewnie przypuszczacie już, dokąd zmierzam. Krzywa struktury oczekiwań bowiem nie ma cały czas taki sam kształt. I to jest bardzo ważny fakt, który nie tylko traderzy na spreadach kalendarzowych, ale także traderzy futures muszą mieć na uwadze. Struktura oczekiwań może ulegać rozciągnięciu albo spłaszczeniu, może falować a nawet może mienić kształt z contango do backwardation.

Ilustracyjnie wyobraźcie sobie, że struktura oczekiwań to elastyczna guma. Zaznaczcie na niej dwa punkty, między którymi pionowa rozpiętość będzie przedstawiała pewien spread. Jeżeli będziecie tę gumę rozciągali na różne sposoby, odległość między wyznaczonymi punktami (czyli naszym spreadem) będzie się zwiększała albo malała.

Wyobraźcie sobie teraz te dwa punkty z naszej gumy na strukturze oczekiwań. Jakakolwiek zmiana na tej krzywej oznaczać będzie również ruchy na spreadach interdelivery. Właśnie z tego powodu potrafimy, jako traderzy spreadami zarobić.

 

Podsumowanie

Z dzisiejszej lekcji zapamiętajcie proszę jeden bardzo ważny fakt – struktura oczekiwań NIE JEST STATYCZNA. Rynki są dynamiczne i ulegają zmianom w czasie. Różne stany rynkowe odzwierciedlając właśnie nasze spready interdelivery. Z ich zachowania możemy wyczytać wiele. Toteż zachowanie spreadów nie jest ważne tylko dla traderów spreadowych, ale także dla traderów na kontraktach futures. Kto dobrze rozumie spready, widzi trochę jakby za kulisy rynku, w konsekwencji czego potrafi lepiej antycypować przyszłe ruchy cenowe.

 

O czym porozmawiamy następnym razem?

W tym momencie macie już teoretyczną wiedzę, która umożliwi wam nauczyć się, w jaki sposób właściwie zbudować spread? Wytłumaczę wam strategie bull i bear spreadów. Uważam, że możecie się cieszyć.

 

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *