If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Spready kalendarzowe 9: Cena spot

6 Lut 2018,

W zeszłym odcinku naszej serii obiecałam wam, że nauczycie się budować własne spready. Jednak uświadomiłam sobie, że brakuje wytłumaczenia jeszcze jednego zjawiska – wytłumaczenia, konwergencji kontraktów terminowych ku cenie spot. Chodzi bowiem o kluczowy element w zrozumieniu ruchu spreadu.

 

Co już wiecie

 

 

 

Świetnie, podstawy są solidne. Dzisiaj dodamy jeszcze jedno wytłumaczenie – konwergencji struktury oczekiwań na ceną spot. Jeżeli znacie na razie pojęcia „ceny spot”, bez obaw, wszystko wam wytłumaczę.

 

Cena spot

Powróćmy na chwilę ku kontraktom terminowym. Ich cena odzwierciedla pewną oczekiwaną przyszłą cenę. Cena spot, odwrotnie, to cena towaru o dostarczeniu natychmiastowym. Jest to tak, jak przypomnieć sobie, że do obiadu potrzebujecie pomidorów. Idziecie do sklepu i kupujecie je. Przenosząc ten przykład w terminologię rynków towarowych – pomidory kupujecie po cenie spot.

Nie jest to ale takie proste, ponieważ cen spot jest wiele. Tak samo, pomidory można przecież kupić w wielu różnych sklepach w okolicy (po różnych cenach); identycznie rzeczywistych rynków dla danego towaru jest więcej. Ceny spot mogą więc różnić się od siebie. Nie można np. stwierdzić – że cena spot kukurydzy wynosi 4 dolary / buszel.

Właściwie to nie jest to informacja, którą handlując spreadami koniecznie musimy wiedzieć. Ważniejsza jest znajomość tego, gdzie obecnie znajduje się cena spot.

  • Jeżeli jest rynek w contango, przeważnie cena spot znajduje się POD krzywą struktury oczekiwań.
  • Jeżeli jest rynek w backwardation, zwyczajowo cena spot będzie znajdowała się NAD krzywą struktury oczekiwań.

W gruncie rzeczy jest to logiczne. Jeżeli chcielibyśmy natychmiast kupić np. kukurydzę, sprzedawca nie musi towaru dłużej magazynować. Dlatego do jej ceny nie będą wliczone koszty magazynowania. Jeżeli rynek jest w stanie normalnym, czyli kukurydzy jest na rynku wystarczająco dużo a struktura oczekiwań jest contango, nie ma powodu aby cena spot była wyższa od cen kontraktów terminowych. Dlatego zwyczajowo znajduje się pod krzywą struktury oczekiwań.

 


Czerwona linia przedstawia przewidywaną lokalizację ceny spot

 

Jeżeli natomiast rynek jest w backwardation, sytuacja jest inna. Jak to już opisałam, bacwardation pojawia się, jeżeli z jakiegoś powodu na rynku gwałtownie wzrośnie popyt po danym towarze albo po stronie podaży jest jakiś szkopuł. W takiej sytuacji chcą mieć kupujący pewność, że towar otrzymają i za to są ochotni zapłacić większą cenę. Dlatego ceny bliższych kontraktów terminowych są najdroższe i logicznie najdroższy jest ten towar, który można otrzymać natychmiast. Z tego powodu jest cena spot w tej sytuacji w większości wypadków nad term structure.

 


Czerwona linia przedstawia przewidywaną lokalizację ceny spot

 

Cena spot niczym magnet

A teraz związek ze spreadami. Działanie ceny spot na krzywą struktury oczekiwań można porównać do magnetu. Pewnie wiecie, że magnet najbardziej przyciąga przedmioty, które są najbliżej. Cena spot działa i przyciąga całą strukturę oczekiwań, jednak najwięcej oddziaływuje na najbliższe kontrakty. Mówiąc to bardziej naukowo, krzywa struktury oczekiwań wykazuje tendencję konwergencji na cenę spot. ALE… Najbliższe kontrakty mają większą tendencję konwergencji ku spotu, niż te bardziej odległe toteż konwergują szybciej.

Przypomnijcie sobie przykład gumki z zeszłego odcinku serii. W momencie kiedy gumka naciąga się, odległość obu punktów na gumce się zwiększa i odwrotnie. Czyli jeżeli część struktury oczekiwań porusza się szybciej, struktura oczekiwań rozciąga się albo odwrotnie zwęża się. Ten efekt powoduje ruch naszych spreadów interdelivery.

O czym porozmawiamy następnym razem?

Pewnie przychodzi wam już na myśl związek konwergencji na cenę spot z dwoma różnymi strategiami spreadowymi – którymi są bull i bear spready. Pomyślcie o tym, omówimy to przyszłym razem.

 

 

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *