If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Spready kalendarzowe: Dlaczego handluje nimi Roman?

11 Paź 2017,

Na forum dyskusyjnym – do którego mają dostęp wszyscy absolwenci kursu Online handlu spreadami kalendarzowymi – pojawił się ostatnio ciekawy artykuł.

Jest to osobiste świadectwo jednego spreadowego tradera, który tłumaczy, dlaczego zdecydował się na handel właśnie spreadami kalendarzowymi.

Romanie, dziękuję Ci bardzo, i chętnie twoje wyznanie udostępniam.

 

Witam wszystkich,
Na nieformalnym spotkaniu graczy giełdowych spotkałem nowych przyjaciół i moich doświadczonych nauczycieli. Wieczór minął bardzo przyjemnie i był pełen wzajemnego dzielenia się doświadczeniami. Handluję opcjami, kontraktami futures, ale głównie spreadami kalendarzowymi. Przyznam szczerze, że wypróbowałem wszystkiego. Począwszy od akcji i forex – trading uznaniowy w ciągu dnia aż po mój obecny portfel. Nie porzuciłem handlu akcjami, część moich dochodów z tradingu inwestuję w akcje, ponieważ mój długofalowy portfel jest portfelem akcyjnym, stosunkowo konserwatywnym i dywidendowym, z okazyjnymi wypisami kredytowymi opcyjnych „praw i obowiązków.”

Dlaczego moim głównym narzędziem tradingowym są spready kalendarzowe? Każdy po pewnym czasie stwierdzi, co mu z punktu widzenia komfortu psychicznego odpowiada najbardziej. Pomyślałem i stwierdziłem, dlaczego dalej będę handlował spreadami kalendarzowymi. Nie mówię zawsze, ponieważ czasy, rynki i ludzie się zmieniają. Z tego powodu nigdy nie mówię (za wyjątkiem kilka prywatnych reguł) nigdy.

Dlaczego handluję spreadami kalendarzowymi więcej i częściej niż kontraktami futures albo opcjami? Najważniejszą odpowiedzią jest współczynnik potencjalnego zysku do ryzyka. W języku angielskim RRR – czyli Risk reward ratio. Handlując opcjami często osiągam wysokie prawdopodobieństwo zysku, ale stosunek RRR jest niski. Doświadczeni traderzy liczą się z tą ewentualnością, ale z punktu widzenia mojego komfort psychicznego to nie jest najlepsza kombinacja. Odwrotnie jest w wypadku futures! RRR jest, albo raczej powinno być wysokie – 1:3 albo nawet wyższe.

Doświadczony handlarz towarami pracuje z o wiele większymi ryzykami (zarazem potrzebuje więcej kapitału), ale może cieszyć się na szybkie i wysokie zyski. Prawdopodobieństwo zyskownego zagrania jest ale o wiele niższe, niż u tradera z opcjami. Trader opcyjny, które kieruje się 1 odchyleniem standardowym pracuje z prawdopodobieństwem około 84%, trader futures często pracuje z prawdopodobieństwem sukcesu w przedziale 40-50%. I teraz widać sedno mojej decyzji, wybrałem drogę kompromisu. Prawdopodobieństwo 50% albo nawet wyższe, RRR 1:2 albo nawet wyższe. Teoretycznie jest ryzyko małe, a współczynnik potencjalnego zysku do ryzyka, wysoki. Poruszam się między futures i strategiami opcyjnymi, z punktu widzenia ryzyk i RRR. Komfort psychiczny w tradingu jest dla mnie kluczowy, chodzi o jedną z najważniejszych rzeczy w tradingu. Czy wiecie, co jest podstawowym problemem dla traderów giełdowych? Może przypuszczacie albo i nie, ale pomyślcie jak wyglądały wasze transakcje, kiedy z tradingiem zaczynaliście a jak wyglądają teraz? Wierzę, że każdy z Was wytrwa do końca stop lossu, ale kto z Was wytrwa do końca profit targetu? Albo jak to jest po dwóch, trzech przegranych zagraniach z rzędu? Masakra, no nie? O ile to nie utrzymacie w ryzach, Państwa szanse na powodzenie są niska albo nawet żadne!

Trader futures musi być bardzo precyzyjny w swoich analizach i technikach wejścia, w obraniu stop lossu i profit targetu, i też w trakcie zarządzania otwartą pozycją. Trader opcji może przez wiele tygodni i miesięcy z powodzeniem zarabiać, natomiast jedna nieudana transakcja może spowodować duży odpływ kapitału, który staraliście się budować przez wiele miesięcy. Doświadczeni traderzy potrafią ten czynnik eliminować, ale moja „zona komfortu” jest gdzieś między. To drogą środka i drogą do wolności finansowej są dla mnie spready kalendarzowe.

Pozdrawiam Roman, powodzenia!

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *