If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
 • pl
  • cs
  • en
Menu

Spready kalendarzowe 3: Czym są spready kalendarzowe?

20 Lis 2017,

W tym artykule wreszcie zaczynamy rozważać mój ulubiony temat – spready kalendarzowe na kontraktach futures. Dobrze pamiętam moje pierwsze kroki w tym temacie i uznaję, że taka nazwa – takie połączenie słów może nie jednego z Was przerazić. No bo jeśli chodzi o akcje, obligacje czy waluty…są to instrumenty jednak nieco więcej znane, większość ludzi ma jakieś wyobrażenia na ich temat. Nazwa spready kalendarzowe brzmi zapewne skomplikowanie, a zatem w tym i w kolejnych kilku artykułach postaram się rozszyfrować dla Was tę tajemniczą nazwę.

 

Mała powtórka

Wiemy już, że mianem surowca nazywamy towar albo produkt, którym handluje się na giełdzie za pośrednictwem kontraktów terminowych (kontrakty futures). Chodzi na przykład o kukurydzę, pszenicę, kakao, cukier, bawełnę etc.

Natomiast tłumaczenie słowa „spread” oznacza po prostu różnicę. Łącząc te słowa razem, otrzymujemy terminus technicus spready kalendarzowe na kontraktach futures – czyli krótko mówiąc różnica między dwoma kontraktami futures. Oczywiście mowa tu o różnicy cenowej.

Spready kalendarzowe dzielimy w zasadzie do trzech grup:

 • Spready typu interdelivery
 • Spready typu intermarket
 • I spready interexchange

 

Teraz scharakteryzuję każdy z tych rodzai

 • Spready typu interdelivery – różnica dwóch kontraktów futures w ramach jednego surowca. Na przykład różnica między lipcowym i grudniowym kontraktem na kukurydzę (ZCN18-ZCZ17).

 

 • Spready typu intermarket – różnica między dwoma kontraktami futures, należącym do różnych surowców. Przykładowo różnica między marcową kukurydzą i marcową pszenicą. (ZWZ18-ZCZ18).

 

 

 • Spready interexchange – różnica między dwoma kontraktami futures, reprezentujące dwa różne towary na dwu różnych giełdach. Na przykład różnica między marcową pszenicą na giełdzie towarowej w Kansas i marcową pszenicą na giełdzie towarowej w Chicago.

 

 

Oprócz wytłumaczenia załączyłam również wykresy poszczególnych spreadów. Jak sami widzicie, wykres wygląda tak samo jak wykresy cen na rynkach akcji, obligacji albo towarów. Również tutaj doszukamy się trendów, dzięki którym możemy zaksięgować zyski.

 

Co dla mnie stanowiło największy problem na początku?

Takie pytania pojawiały mi się w głowie: Jak mogę zarabiać na różnicy? Przecież ja w ogóle nie potrafię wyobrazić sobie, że mogę handlować różnicą. Czy ja muszę śledzić równocześnie ceny dwóch kontraktów? Albo sama muszę liczyć te ceny i w jakiś tajemniczy sposób z nimi dalej pracować?

Na szczęście nie jest to takie trudne, jak wydaje się to na pierwszy rzut oka. Pisałam już o tym w pierwszym odcinku tej serii artykułów. Handel towarami daje sens. W podobny sposób ma to miejsce również na spreadach. Są powody dlaczego dany spread porusza się w taki a nie inny sposób. I ta logika mi bardzo odpowiada. Dzięki narzędziom analitycznym staramy się przewidzieć przyszły ruch ceny spreadu.

W tej serii artykułów ja postaram się Państwu w przejrzysty i przystępny sposób te sprawy tłumaczyć. Spready kalendarzowe na kontraktach futures są bowiem świetną rzeczą, i szkoda by było aby zostaliście zniechęceni tylko z powodu skomplikowanej nazwy.

O czym porozmawiamy następnym razem?

Następnym razem wytłumaczę Państwu, dlaczego ja nie handluję samymi towarami, ale wybrałam spready. Dzięki temu czym w istocie jest spread, spready mają masę ciekawych właściwości, które ja uważam za wygodę.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *