If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Tanie spready na oleju sojowym

11 Gru 2017,

Wielu z Was zainteresowała ostatnio moja opinia na temat oleju sojowego. A zatem przypatrzmy się dzisiaj temu rynkowi. Ja również, jako że zajmuje się handlem spreadami upatrzyłam ciekawą okazję. Co prawda nie wszystkie analizy są przychylne, ale i tak zdecydowałam się otworzyć nową pozycję. Stopniowo wszystko Państwu wytłumaczę.

 

 

Bear spready

Zazwyczaj zaczynam od analizy technicznej, natomiast dzisiaj zacznę wprost na spreadach. W wypadku oleju sojowego nie musimy w ogóle rozważać, którymi spreadami handlować. Jest to bowiem rynek, który idealnie nadaje się do handlu bear spreadami. Powód takiego stanu rzeczy możecie widzieć na histogramie contanga. Zauważcie procentową wielokrotność contanga w okresie ostatnich 5 lat. Wynik jest oczywisty – częste contango, które faworyzuje właśnie bear spready.

 

 

 

Analiza Full carry

OK, to teraz popatrzmy na rozwój spreadu wobec full carry, jaki miał miejsce w ostatnich 10 latach. Wybrałam spread ZLZ18-ZLV18. Spread ma ewidentną tendencję wzrostową, tylko w roku 2013 było inaczej. Na tym nie koniec. Zauważcie obecny spread, czyli tę niebieską linię. Porównując to do okresów z lat minionych, spread jest teraz bardzo tani.

 

 

 

Rok 2013 ostrzega nas jednak, że o ile rynek byłby dostatecznie silny, bear spread może zostać w backwardation poruszając się w trendzie bocznym albo nawet malejącym. Prawdopodobieństwo, że tak będzie nie jest co prawda zbyt duże, ale też nie można tego wykluczyć. Czyli dla spokoju i komfortu psychicznego wiem i pamiętam o tej ewentualności.

Full carry jest faktycznie bardzo przydatnym narzędziem. Przedstawia koszty spreadów wobec maksymalnych możliwych kosztów magazynowania. Z tego powodu ma ta analiza o wiele większy sens, niż analiza wahań sezonowych – która pokazuje tylko wartości absolutne. Oczywiście nie oznacza to, że cena spreadu nie może jeszcze się obniżyć. Może – i spread w tym momencie byłby jeszcze tańszy. W każdym razie full carry pomaga w dostosowaniu wejść i wyjść z pozycji z uwzględnieniem czasu.

 

 

Analiza techniczna oleju sojowego

W ostatnich kilku tygodniach cena na tym surowcu porusza się dokładnie tak, jak przewidywałam. Formacja głowy i ramion się potwierdziła. Cena nie potrafiła przebić silnego oporu w okolicach 35 centów i zmalała do wartości 32.5 – 33 centów, co można uznać za obszar supportu.

 

 

 

Z punktu widzenia technicznego nie wykluczam krótkotrwałej wzrostowej reakcji na support. W tej sytuacji ponownie mogłoby dojść do ponownego zatrzymania ceny na poziomie 35 centów. Uważam, że ten poziom to na prawdę bardzo silna bariera. Innymi słowy cena oleju sojowego może poruszać się w trendzie bocznym a to w granicach od 33 do 35 centów.

Potencjał do korekcji wzrostowej mogą sugerować również najbliższe bull spready, czyli najbliższa część struktury oczekiwań. Nawet w sytuacji kiedy cena surowca maleje, spready konsekwentnie stoją w miejscu. Rynek wydaje się być silniejszym, niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Poza tym taka dywergencja często jest oznaką zmiany trendu.

 

 

 

Omówiona wyżej korekcja ceny nie jest oczywiście wygodna z punktu widzenia bear spreadów. Z drugiej jednak strony termin wygaśnięcia wybranego przeze mnie spreadu jest jeszcze stosunkowo odległy. Czyli owy ruch w cenie nie musi mu wiele zaszkodzić. Na pewno będzie bardziej przychylny, jeżeli spread przejdzie w contango. Na ten moment spread jest w backwardation (spread jest ujemny), i ten fakt oddziaływuje na ten spread negatywnie.

 

Analiza COT

Można stwierdzić, że obecny nastrój na rynku jest neutralny. Wskaźniki COT nie pokazują żadnych wartości ekstremalnych. Zatem w najbliższym czasie nie można wykluczyć żadnego scenariusza. Poza tym, w zeszłym artykule przedstawiłam Państwu, które wartości na indeksie COT ja uważam w wypadku oleju sojowego jako wartości ekstremalne – czyli sygnalizujące nadpopyt i nadpodaż.

 

 

 

Podsumowanie

Jak już powiedziałam, nie zdziwi mnie, jeżeli w najbliższym czasie dojdzie do krótkoterminowego wzrostu ceny na oleju sojowym. Sugeruje tak analiza techniczna, natomiast struktura oczekiwań jak również analiza COT tego nie wykluczają.

Z drugiej jednak strony podoba mi się okazja na bardziej odległych bear spreadach i fakt, że są obecnie tanie. Handel bardziej odległymi kontraktami ma tę wygodę długiego czas do wygaśnięcia. Ta polega na tym, że mogą nie reagować tak gwałtownie na różnice w cenie instrumentu bazowego, w porównaniu do futures o bliskim terminie wygaśnięcia. Jeżeli z punktu widzenia długoterminowego cena będzie poruszała się w trendzie bocznym i nie dojdzie do znaczącego przebicia poziomu 35 centów, oczekuję zmianę bardziej odległej struktury oczekiwań z backwardation do contanga – z której oczywiście profitują bear spready.

Z tego powodu zdecydowałam się zamknąć moją pierwotną pozycję na bliższy spread ZLN18-ZLH18, otwierając bardziej odległy ZLZ18-ZLV18. Tylko dodam, że analizowałam go szczegółowo również w ostatnim raporcie spreadów. Oczywiście, biorąc pod uwagę czynniki, mające potencjalny negatywny wpływ na zagranie, dostosowuję wielkość pozycji (position sizing). A zatem, na chwilę obecną, zamierzam otworzyć tylko mniejszą pozycję.

 

 

Oczywiście proszę to traktować tylko jako moje subiektywne zdanie w tym temacie a nie jako zalecenie inwestycyjne! Jeżeli dojdzie do  zmiany na rynku, np. z powodu ropy (ale nie tylko), anomalie mogą wystąpić również na bear spreadach na oleju sojowym.

 

 

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *