If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

W jaki sposób nadzoruję bear spread na kukurydzy

20 Wrz 2017,

W zeszłym artykule zdradziłam Państwu moją procedurę, w jaki sposób dokonałam selekcji bear spreadu kukurydzianego, który przyniósł mi miłych $240. Wielu z Was pytało mnie, dlaczego weszłam tylko z jednym kontraktem. Przecież moje zarządzanie ryzykiem musiało mi przecież pozwolić przynajmniej na kontrakty dwa.

Macie absolutną rację. Z punktu widzenia bezpiecznej alokacji kapitału, na pewno była możliwość otwarcia pozycji z kolejnym kontraktem. Ale popatrzcie ze mną na spread raz jeszcze i zwróćcie proszę uwagę na to, że wchodziłam na 9 centach. Na spreadzie przebiegała właśnie mocna korekta i w cale nie było oczywiste, czy nastąpi obrót.

Tak tak…najprościej jest oceniać ruch na grafie wstecznie 🙂 Żartobliwie powiedziawszy – „po bitwie każdy jest generałem”. No tak…ale Ci z Was, którzy handlujecie rzeczywistymi pieniędzmi, zgodzicie się ze mną, że nie jest to takie proste i należy liczyć się z każdą ewentualnością. No tak…mogłam otworzyć nie jeden, a trzy kontrakty i cieszyć się trzykrotnym zyskiem. Ale spokojnie zdarzyć się mogło, że korekta spreadu kontynuowałaby aż na 6 centów. I wielką szkodą okazałoby się nie skorzystanie z lepszych cen.

W wypadku tego spreadu bardzo ważne jest pamiętać jeszcze o jednej rzeczy – o oczekiwanym wzrostowym potencjale. I ten w tym przypadku rzeczywiście nie jest zbyt duży. Wystarczy spojrzeć na graf full carry. Wzrost w cale nie jest taki czytelny, poza tym rozprzestrzenianie się spreadu wykazuje, zwłaszcza pod koniec cechy trendu bocznego.

Może zastanawiacie się w tym momencie, dlaczego w ogóle handlować takim spreadem? Czy warto ryzykować korektę, spodziewając się niewielkiego zysku? To prawda, że niektórzy traderzy nawet nie otwierają tego typu spread, ponieważ nie jest dla nich odpowiednio interesujący. Zamiast tego podejmą bardziej ryzykowny spread typu intermarket. Z drugiej jednak strony, bear spread tego typu cieszy się wysokim procentem udanych zagrań.

Cała sztuka polega na właściwym budowaniu pozycji. Niski potencjał wzrostu zmusza do wejścia w pozycję na cenie jak najniższej z możliwych. Najlepiej w miejscu korekty, podobnie jak to zrobiłam ja. O ile uda nam się otworzyć pozycję po dobrej cenie, wtedy RRR jest także interesujące. W tym wypadku z pewnością nie ma sensu spekulacja na przebicie oporu. Dlaczego? Ponieważ przeważającą część ruchu ceny w takim wypadku jest już za nami i oczekiwane przez nas RRR jest w tym wypadku o wiele gorsze.

Minusem otwierania pozycji na korekcie jest ten fakt, że nie wiemy, kiedy korekta się skończy. Dlatego sprawdzoną metodą dla mnie jest stopniowe budowanie mojej pozycji po cenach niższych, oczekując na dalszy spadek ceny. W wypadku tego spreadu szczegółowo wyglądało to tak, że miałam ustawione trzy zlecenia oczekujące na 9,8 i na 6 centach. I ostatecznie udało mi się wejść tylko z jednym kontraktem, ale ani trochę nie żałuję. Większą radością dla tradera jest z pewnością mały zysk aniżeli duża strata.

Każdy typ spreadu ma swoje plusy i minusy. Dzisiaj podzieliłam się z Państwem jednym ze spreadów, z którym często handluję z prostego powodu – bardzo często okazuje się być sukcesem. I choć nie zarobię na nim tyle, jak np. na bull spreadzie, długofalowo przynosi mi stabilny dochód. Z punktu widzenia wielkości mojego rachunku jest wprost idealny.

Co w cale nie oznacza, że podobny typ spreadu nie możne otworzyć trader z dużo większą kwotą na swoim rachunku rzeczywistym. Dochód z takiego zagrania będzie wprost proporcjonalnie większy. Wystarczy wybrać szerszy spread, np lipiec – grudzień. Ryzyko jest co prawda większe jak również oczekiwany zysk.

Spójrzmy na ten spread. Jeśli treader wchodziłby i wychodził tak jak ja (oznaczone zielonymi odcinkami), jego zysk będzie wynosiłby około $450, czyli prawie dwukrotnie większy od mojego. Jeśli będzie to dla tradera bezpieczne z punktu widzenia zarządzania ryzykiem, może z razu wejść w pozycję z jeszcze większą liczbą kontraktów i tym samym zysk jeszcze wzrośnie. Jednym z wielu atutów spreadów kalendarzowych to fakt, że zawsze istnieje masa możliwości w jaki sposób daną okazję rynkową poprowadzić.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *