If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Wstępne $350 z wieprzowiny

29 Sty 2018,

Pisałam niedawno o czterech częściach składowych mojego portfela. W stosunkowo krótkim czasie doszło jednak do znaczących zmian, w konsekwencji czego trzymam już tylko jedną pozycję. W wypadku spreadów często bywa tak, że zagrania trwają długo – minimum kilka tygodni, ale zdarza się również kilka miesięcy. Czasami jednak zdarzają się krótsze zagrania z powodu szybszego ruchu spreadu albo odwrotnie z powodu osiągnięcia stoplossu. Dziś pokażę wam trzy zamknięte zagrania, które przedstawiały trzy różne rodzaje zagrań.

 

Ropa

Na tym surowcu trzymałam dwa bear spready CLN18-CLM18. Kilka dni temu zdecydowałam się zamknąć pozycję (przedwcześnie), księgując stratę. Jednakże stoploss nie był jeszcze osiągnięty. Zdecydowałam się na ten krok, ponieważ ryzyko na tej okazji znacznie wzrosło. Konsolidacja na ropie trwała dwa tygodnie, ale jednak zakończyła się wybiciem. Dodatkowo dolar obniżył się pod ważne wsparcie.

 


Ropa

 


Dolar

 

Sami możecie widzieć (na wykresach), że ostrożność i kontrolowanie ryzyka popłacają. Następnego dnia doszło na spreadzie do znaczącego wybicia, który spowodowałby osiągnięcie mojego stoplossu. Dzięki temu, że w stosownym czasie zamknęłam pozycję, moja strata jest mniejsza o połowę!

 

 

 

Chociaż to zagranie musiałam zamknąć, nadal uważam, że ropa to świetna okazja. Wszystkie analizy (oprócz technicznej) sugerują, że korekta jest prędzej czy później nieunikniona. Przykładowo, ważny spread typu intermarket między ropą Brent i WTI, o którym często piszę, zrobił kolejne znaczące obniżenie. Tylko stopień ryzyka już nie jest tak korzystny, jak miało to miejsce przed kilkoma tygodniami.

Pozycję trzymałam przez około miesiąc. Z punktu widzenia tego spreadu chodziło raczej o krótkoterminowe zagranie, które musiałam zamknąć z powodu rosnącego ryzyka. Jeżeli dotrzymałabym pierwotny stoploss, moja pozycja zostałaby zamknięta tylko o dzień później.

 

Olej sojowy

Już w zeszłym artykule pisałam o zagraniu na bear spreadzie ZLZ18-ZLV18, więc nie muszę mu dzisiaj poświęcać wiele czasu. Tylko dodam, że spread trzymałam przez około dwa miesiące. Taka długość zagrania jest dla spreadów typowa.

Z drugiej strony, z punktu widzenia jego zachowania nie chodziło o typowe zagranie. Zazwyczaj ten typ spreadu nie wykonuje znaczącego ruchu. Chodzi raczej o powolne, ba nawet leniwe zagranie bez żadnych ekstra szybkich i wielkich ruchów. Ten rok jest faktycznie nietypowy, dlatego nie zmieniłam swojego profit targetu i z pozycji wystąpiłam.

 

 

 

Wieprzowina

Ostatni spread, który wczoraj zamknęłam, był bear spread na wieprzowinie HEN18-HEM18. Trwałam w zagraniu przez około trzy tygodnie, co w kontekście „tego” spreadu uważam za stosunkowo „szybką akcję”. Spread osiągnął profit target a mój system handlowy mówił jasno: zamykać pozycję.

 

Mój długoterminowo najbardziej dochodowy instrument bazowy znowu nie zawiódł. W zeszłym roku dochód z wieprzowiny zasilił moje konto o 670 USD, w tym roku to już 348. Wierzę jednak, że na tym jeszcze nie koniec. Prawie cały rok przed nami a na wieprzowinie pewnie jeszcze przeprowadzę jakieś zagranie.

 

 

Podsumowanie

Jeżeli podsumuję moje pierwsze trzy tegoroczne zagrania, każde z nich było na swój sposób wyjątkowe. Zagranie na ropie było moim pierwszym stratnym zagraniem, które jednocześnie skróciłam z powodu podwyższonego ryzyka. Potwierdziło to regułę, że aby być zyskownym w horyzoncie długoterminowym, konieczne jest właściwe kierowanie pozycją. Straty są integralną częścią tradingu, to fakt. Jednak jeżeli jesteśmy w stanie obniżyć je do akceptowalnego poziomu, mamy łatwiejsze życie, ponieważ nie musimy nic nadganiać.

Olej sojowy był co prawda standardowym zagraniem, jednak jego przebieg standardowy nie był. Trzeba uważać na chciwość. Trader może być mile zaskoczony gwałtownym wzrostem do tego stopnia, że powiększy się również jego apetyt. Jednakże ta fantastyczna sytuacja może prędko ulec zmianie. Ergo lepiej jest wystąpić na z góry ustawionym profit targecie i wziąć, co już mam w kieszeni.

Bear spready na wieprzowinie jak zawsze nie zawiódł, chociaż było to stosunkowo krótkie zagranie. Nie doszło co prawda do tak gwałtownego ruchu, jak w poprzednich bear spreadach, jednak to jest w tej konkretnej kombinacji normalne. Zagranie przebiegło rzeczywiście szybko, i z tego punktu widzenia wynik jest bardzo dobry.

Jak sami widzicie, może dojść do wymiany różnych rodzai zagrań w ramach portfelu i to nawet w krótkim czasie. Dlatego jest niezbędne, ażeby trader liczył się z każdą ewentualnością i miał strikte dane reguły, jak działać w wypadku gwałtownej zmiany ryzyka albo nagłej zmiany zachowania spreadu.

 

 

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *