If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Zbieranie plonów kukurydzy – 240$

13 Wrz 2017,

Po prawie dwóch miesiącach cierpliwego czekania, zebrałam wczoraj żniwo kukurydzy. W lipcu podjęłam decyzję otwarcia pozycji na bear spread ZCN18-ZCH18. Chodziło o spread w ramach jednych żniw, zatem ryzyko było stosunkowo nieduże. W sam raz na moją psychikę i ilość środków finansowych na moim rachunku 🙂

Analiza COT

Dlaczego akurat bear spread i kukurydza? Jestem znana z tego, że ważnym filarem mojego systemu handlowego jest analiza COT. Krótko mówiąc oznacza to wgląd za kulisy rynku, na nastrój, jaki panuje u ważnych graczy rynkowych. Zachowania hedgers i spekulantów w lipcu sugerowały, że podaż na rynku jest bardzo wysoka i istnieje szansa na zahamowanie dalszego wzrostu, a nawet na spadek cen. Mimo, że indeks COT nie był notowany ekstremalnie wysoko, to jednak w tym wypadku – bear spread na kukurydzy – wystarczą nawet mniejsze notowania a nasz interes przyniesie zyski.

COT indeks u dużych spekulantów

Analiza COT u hedgers

Analiza techniczna

 

Wykres dzienny kukurydzy

 

Dodatkowo widać, że notowanie kukurydzy osiągnęło podwójny opór – 400 centów i malejąca linię trendu. Wraz z analizą COT zidentyfikowałam tu ciekawą okazję.

Wykres tygodniowy kukurydzy

 

Analiza full carry

Ale to jeszcze nie wszystko. Jak widać na poniższym wykresie, bardzo ważne informacje uzyskujemy z analizy full carry. Niebieska linia reprezentuje obecny spread i proszę popatrzcie na okres czasu, na który wskazuje strzałka. W lipcu spread był wyraźnie zaniżony w porównaniu do poprzednich lat. Krótko mówiąc spread był tani i opłaciło się zastanowić, czy można by zrobić interes.

 

Analiza full carry

 

Uczyłam moich studentów, że w wypadku tego rodzaju spreadu (niedźwiedziego), swoją pozycję powinni budować stopniowo. Sama ale tym razem postąpiłam inaczej. Zaraz po otwarciu przeze mnie pozycji spread zaczął gwałtownie rosnąć i do niższych obszarów (gdzie miałam czekające polecenia zakupu) już nie dotarł. Na kolejnym wykresie jest zaznaczony moment wejścia i wyjścia z pozycji.

 

 

Zamknięcie pozycji

Wczoraj podjęłam decyzję o zamknięciu pozycji, ponieważ perspektywy analizy COT już wyglądają raczej niekorzystnie. Oprócz tego analiza full carry sugeruje, że spread już nie należy do tanich. Osiągnął standardowy zakres, w którym nie ma już tak ciekawego potencjału do dalszego wzrostu. Z punktu widzenia wahań sezonowych też należy spodziewać się stagnacji.

 

 

Wynik tego handlu możecie Państwo zobaczyć na zrzucie ekranu portfolio z platformy TWS. Miły zysk z tego typu spreadu na jednego kontrakt. Wynik RRR jest w przybliżeniu 1:1, co jest standardem u tego typu konzerwatywnych, możnaby powiedzieć wręcz leniwych strategii bear spreadów na kukurydzy.

 

 

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *