If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Zysk 300$ na oleju sojowym

16 Paź 2017,

Kilka dni temu przeprowadziłam korektę mojego portfelu Zdecydowałam bowiem o zamknięciu całej pozycji na bear spreadzie ZLH18-ZLZ17 (olej sojowy). Zaraz śpieszę z wytłumaczeniem, dlaczego tak postąpiłam i jakie są moje dalsze plany.

Analiza COT

Głównym powodem mojej decyzji była znacząca zmiana sentymentu w grupie dużych spekulantów. Indeks pozycji COT obniżył się pod poziom 0,3 i dlatego uważam go już teraz raczej za neutralny. W przeszłości możemy widzieć również sytuacje, kiedy na tym poziome doszło nawet do krótkotrwałej wzrostowej korekty.

 

 

Jeszcze bardziej znaczącą zmianę zobaczymy w wypadku drugiego wskaźniku COT – traders index, który bazuje na ilości traderów na pozycjach long i ilości traderów na pozycjach short. Tam nawet została osiągnięta lekka nadpodaż.

 

 

Analiza techniczna

Z punktu widzenia długoterminowego na oleju sojowym jest bessa. Dlatego to chwilowe nastawienie na rynku nie musi jeszcze oznaczać zupełną zmianę trendu. Może chodzić tylko o krótkotrwałą korektę wzrostową albo konsolidację, po skończeniu których cena będzie dalej malała. Do silnych wsparć – na 30 centach a później na 26 centach – mamy jeszcze stosunkowo długą drogę.

 

 

Z punktu widzenia analizy technicznej nic strasznego się nie dzieje. Jak to już ale pisałam w moim Raporcie spreadów, w wypadku rynków s olejem sojowym często wystarczy ruch ceny w trendzie bocznym albo nawet lekko rosnąca cena. I tak ale zdecydowałam się opuścić pozycję.

 

Full carry

Pojawił się bowiem kolejny sygnał do zamknięcia tej pozycji – a to na podstawie analizy full carry. Spread, co prawda nadal jest bardzo tani (porównując to do cen z zeszłych lat), niemniej widać, że kończy się okres, kiedy spread wykazywał tendencję rosnącą. W następnych tygodniach można spodziewać się ruchu w trendzie bocznym albo nawet lekki spadek.

 

 

W podobny sposób sytuacja przedstawia się na krzywych średnich, które aż do wygaśnięcia spreadu maleją. Oprócz tego, przed niekorzystnością kolejnego okresu ostrzega mnie wielkość rozproszenia w okresie ostatnich 5 lat. (Za pośrednictwem czerwonego korytarzu koło krzywej, która również lekko maleje.)

 

 

Wynik

ZYSK: 300 USD/4 kontrakty

Współczynnik potencjalnego zysku do ryzyka (RRR): 1:1.4

 

 

 

Przyznam szczerze, że oczekiwałam od tego spreadu więcej, zważywszy na jego przebieg w ostatnich latach. Ale i tak jestem zadowolona. To zagranie było bardzo spokojne. Zaliczyłam więc kolejne udane i z punktu widzenia psychiki bardzo komfortowe zagranie.

 

Kolejny kandydat?

Nie porzucam jeszcze tej okazji całkowicie. Myślę o bardziej odległym bear spreadzie ZLN18-ZLH18, który z silnego contango może jeszcze więcej skorzystać. Z Full carry wynika jednak, że spread nie jest tak tani, jak miało to miejsce w wypadku bliższego bear spreadu. Bardziej korzystne byłoby dla mnie, o ile niebieska linia (bieżący rok) obniży się do około 30%.

 

 

W połączeniu z obecną analizą COT nie wydaje mi ta pozycja tak ciekawa. Dlatego czekam jeszcze na będę czekać na dalszy rozwój. Jeśli dojdzie do korekty, nie wykluczam otwarcia małej pozycji.

Pomimo faktu, że swój portfel trochę rozbiłąm, nadal uważam go za silny. Moje pozycje intermarket są nadal zachowywane, tzn. połączone ze sobą bull i bear spready są nadal otwarte. (Więcej na ten temat przeczytacie w zeszłym artykule.) I póki co, oba te zagrania jak na razie przebiegają tak, jak to oczekiwałam.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *