If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
  • pl
    • cs
    • en
Menu

Bessa i hossa

14 Lis 2017,

Dzisiaj możecie Państwo przeczytać kolejny odcinek naszego cyklu artykułów dla początkujących traderów. Nawiązuję w nim do zeszłego artykułu, dzisiaj przyjrzymy się tematowi trendu. Trend wzrostowy i spadkowy, czyli innymi słowy kierunkowi ruchu ceny na rynku.

 

 

Rynek może poruszać się w zasadzie w trzech kierunkach: w górę, w dół i w trendzie bocznym. Zważywszy na fakt, że trading to biznes jak każdy inny, również w tej branży występują pojęcia, które musimy opanować:

Bessa — ruch ceny w dół – trend spadkowy

Hossa— ruch ceny w górę – trend wzrostowy

Konsolidacja — rynek porusza się w trendzie bocznym, trend horyzontalny

Rynek porusza się w tych trzech kierunkach, najczęściej jednak porusza się w trendzie bocznym, czyli w konsolidacji.

 

Często możemy natrafić na takie określenia jak rynek „byka” czy rynek „niedźwiedzia”, co to oznacza?

Symbolem hossy jest byk. Dlaczego? Byk atakuje rogami, napierając na toreadora wykonuje ruch od dołu do góry. Ceny rosną.

Symbolem bessy jest niedźwiedź. Atakujący niedźwiedź stosuje pazury, swoją ofiarę przyciska do ziemi. Cena danego instrumentu finansowego maleje.

Z tego powodu rynek rosnący zwie się mianem byka, a malejący rynkiem niedźwiedzia.

 

Często natomiast ma miejsce konsolidacja, po której następuje silny ruch w górę albo w dół. Przestudiujcie wykresy i sami zobaczycie. Możecie tak zrobić na przykład w online platformie spreadcharts, która jest gratis. Niemal zawsze, przed znaczącym ruchem w cenie rynek znajduje się w stanie konsolidacji.

Ruchy rynkowe to podstawa. Podczas całej kariery traderskiej będziecie Wam towarzyszył ów fundament. Najwięcej pieniędzy zarobicie na rynku, który porusza się w trendzie a nie na rynku, który konsoliduje.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *