If you have account already, Log in here first

Zaloguj się
 • pl
  • cs
  • en
Menu

Jak poprawnie używać wstęgi Bollingera w tradingu

6 Paź 2017,

Zgodnie z tym, jak to Państwu obiecałem w w zeszłym artykule o średnich kroczących, dzisiaj wspólnie przyjrzymy się potencjału kolejnego wskaźniku trendu, a tym są wstęgi Bollingera.

 

 

Jak brzmi pełna definicja tego wskaźnika

Wskaźnik wstęgi Bollingera umożliwia wizualizację zmienności rynkowej i poziomu ceny w pewnym przedziale czasowym.

W czym pomoże nam wskaźnik?

 • Analizować stan rynku
 • Analizować siłę trendu i zmienności rynku
 • Dobierać odpowiedni moment otwarcia pozycji
 • Analiować trend boczny na rynku (w takim rynku wolimy nie handlować)
 • Poszukiwanie potencjalnych zwrotów na rynku

Z czego jest wskaźnik zbudowany?

Pas środkowy wstęg Bollingera nie jest niczym innym, jak średnią kroczącą (w ustawieniu domyślnym z okresem 20), natomiast górna i dolna wstęga wynikają ze zmienności rynku.

Co powinno zwrócić naszą uwagę

Przebicie dolnej i górnej wstęgi Bollingera, w praktyce wygląda to tak:

Sami policzcie, ile przebić tego wskaźnika zakończyłoby się dla nas sukcesem. Przebić jest w sumie 5.

Trzy z nich zakończyłyby się stratą, ale nad dwoma z nich postawiłem wykrzyknik. Dlaczego? A dlatego, że wejście w pozycję w tym miejscu byłoby kompletnie nielogiczne. Znajdujemy się bowiem w trendzie rosnącym, który odbija się od linii trendu i dodatkowo trwa już od tygodnia.

W górnej części widzimy ponadto opór koło wartości 29, tam zaznaczyłem linię poziomą a później na tym samym miejscu koło 10. W tym miejscu zmienił się trend, włącznie z przebiciem wstęgi Bollingera.

Co by się stało, gdyby dodać wskaźnik RSI bądź MACD?

W obu wskaźnikach zaznaczyłem dwie rosnące rozbieżności, do których doszło w momencie przebicia dolnej wstęgi Bollingera, co w dalszym ciągu zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu zagrania na long.

Traderzy handlujący na wstęgach Bollingera wyszukują priorytetowo takie właśnie sytuacje, kiedy rynek przebije (górną albo dolną) wstęgę, jednocześnie znajdując się na ciekawym poziomie ceny, takim jak wsparcie bądź opór albo zaokrąglona cena. Dodatkowo któryś z oscylatorów może potwierdzić sygnał do wejścia w pozycję, przez co szanse na sukces jeszcze wzrastają.

Trading na wstęgach Bollingera w kierunku trendu

Wstęgi Bollingera bardzo dobrze sprawdzają się w handlu w trendzie. W odróżnieniu od większości innych wskaźników, wstęgi Bollingera zmieniają swój kształt na podstawie okresu cenowego (identycznie jak średnia krocząca) a dwie wstęgi – górna i dolna – mierzą dynamikę i zmienność rynku. Dzięki temu na jednym wskaźniku widzimy wiele ważnych informacji na temat stanu rynku.

Jest kilka rzeczy, którym warto poświęcać uwagę, używając wstęgi Bollingera:

 • W trakcie silnego trendu zostaje cena (reprezentowana świecą) blisko zewnętrznym wstęgom. W trendzie rosnącym zostaje zasadniczo nad poziomem linii środkowej (średniej kroczącej) i vice versa w trendzie malejącym.
 • Przecięcie średniej kroczącej (linia środkowa) często oznacza przerwanie trendu. W zeszłym artykule na temat średnich kroczących wytłumaczyliśmy sobie także, że średnia krocząca często działa jako wsparcie albo opór. Trzeba zatem uwzględniać jeszcze inne czynniki, handlując przy użyciu wskaźnika Bollingera.
 • Zbliżenie się do siebie wszystkich trzech linii często poprzedza zbliżający się duży ruch w cenie.
 • Nie można używać tego wskaźnika bezmyślnie i wchodzić w pozycję zaraz, kiedy wstęga (górna lub dolna) zostaje przebita. Wiele do powiedzenia ma tutaj poziom, na którym znajduje się cena, następnie wsparcia i opory, jak również trend, w którym rynek obecnie się porusza. Starajcie się zawsze połączyć synergicznie wskaźnik Bollingera z działaniem innych wskaźników lub price action, aby upewnić się przed wejściem w pozycję.
 • Wstęgi Bollingera to nie jest święty gral. Niemniej, używając je w synergii z kolejnymi narzędziami analizy technicznej (inne wskaźniki, price action), przewaga statystyczna w tradingu przesuwa się w Państwa stronę – a to jest jak wiadomo alfą i omegą sukcesu w grze na giełdzie.

W praktyce wygląda to w następujący sposób:

 

 1. Rynek zahaczył o dolną wstęgę, jednak kontynuował dalej w trendzie rosnącym. Taka sytuacja często się zdarza. Niemal przez cały ruchu aż do punktu 2. cena poruszała się nad pasem środkowym – średnią kroczącą.
 2. W tej sytuacji nastąpiło zwężenie pasów, ponieważ rynek poruszał się przez chwilę w trendzie bocznym. Następnie doszło do gwałtownego ruchu. (Taki ruch powoduje wiadomość makroekonomiczna.)
 3. Zwróćcie Państwo uwagę przede wszystkim na górną i dolną wstęgę. W tym okresie doszło do znacznego poszerzenia, co sygnalizuje dużą zmienność na rynku. Niestety, nawet wtedy cena nie zmieniła trendu w trend malejący, ale wzrastała jeszcze przez kilka dni do poziomu 1.2000
 4. Następnie cena poruszała się w bliskości dolnej wstęgi Bollingera, co świadczy o silnym trendzie malejącym.
 5. Linia środkowa – czy innymi słowy średnia krocząca – stała się oporem, przez który cena nie była w stanie się przebić, a zatem rynek kontynuował ruch w trendzie malejącym.

Wskaźnik Bollingera rzeczywiście dostarczy nam wiele cennych informacji na temat rynku.

W jaki sposób próbujemy odnaleźć absolutny szczyt i absolutne dno za pomocą omawianego wskaźnika.

1) W celu uzyskania mniejszej ilości fałszywych sygnałów i możliwych zwrotów trendu, polecamy najpierw zmienić ustawienia domyślne wskaźnika, ustawiając standardowe odchylenie na wartość 2,5, zamiast domyślnej wartości 2.

Obniżymy tak znacznie ilość fałszywych sygnałów przebicia wstęgi zewnętrznej, a zostanie większa ilość tych, które są spowodowane ekstremalną wartością zmienności rynku – a ta jak wiadomo – ma większe prawdopodobieństwo zmienić kierunek trendu.

2) Dodać wskaźnik RSI i obserwować rozbieżności, czyli odmiennie się zachowującą cenę rynkową w porównaniu do krzywej RSI.

Zauważcie, że cena rynkowa maleje aż do momentu przebicia dolnej wstęgi Bollingera (miejsce wysokiej zmienności rynkowej), a w międzyczasie RSI zaznacza rosnącą rozbieżność. (Więcej informacji na ten napiszę w kolejnym artykule.)

Kilka wskazówek na koniec artykułu

 • Ustawcie odchylenie wskaźniku wstęgi Bollingera na 2.5
 • Nauczcie się dostrzegać różnice między wysokiej zmienności przebiciami zewnętrznych wstęg od zwyczajnych trendów i ich korekcji.
 • Swoje pozycje starajcie się otwierać na wsparciach i oporach
 • Łączcie w użyciu wskaźnik Bollingera i oscylatory, które pomagają w odnajdywaniu wejścia w pozycję.

Pobierż darmowy e-book

"Tajemnica zyskownych strategii"

ebook-pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *